Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relacja z telefonicznego dyżuru

Redakcja
Dr n. med. Jan Nowak jest specjalistą chirurgii dziecięcej. Od 27 lat kieruje oddziałem chirurgii dziecięcej, chirurgii noworodka i traumatologii w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze. Mieszka w Poznaniu. Żonaty, trójka dzieci.
Dr n. med. Jan Nowak jest specjalistą chirurgii dziecięcej. Od 27 lat kieruje oddziałem chirurgii dziecięcej, chirurgii noworodka i traumatologii w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze. Mieszka w Poznaniu. Żonaty, trójka dzieci. Fot. Mariusz Kapała
Na pytania czytelników odpowiadał ordynator oddziału chirurgii dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze dr n. med. Jan Nowak.

- Moja córeczka ma pięć tygodni. Na jej szyjce pojawiły się czerwone punkciki, które z czasem zaczęły się powiększać. Usłyszałam, że to może być naczyniak. Czy to coś groźnego?- Na szczęście nie. Naczyniaki krwionośne szybko powiększają się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka. Po roku osiągają swój ostateczny rozmiar. Zwykle nie operujemy ich u dziecka zanim nie osiągnie ono co najmniej roczku, chyba że naczyniak rośnie wyjątkowo szybko. Proszę za miesiąc, dwa zarejestrować się do poradni chirurgii dziecięcej na planową wizytę (wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego). Proszę też uważać, żeby nie skaleczyć naczyniaka. Gdyby jednak tak się stało, nie należy się denerwować, lecz gazikiem zamoczonym w wodzie utlenionej przyciskać naczyniak około 10-15 minut. Czynność w razie potrzeby można powtórzyć. Takie krwawienie jest zresztą korzystne w procesie zaniku naczyniaka. Większość naczyniaków krwionośnych zanika samoistnie.

- Jestem w ciąży. Ginekolog stwierdził u mojego dziecka wodogłowie. Jestem przerażona...- Dziecko z wodogłowiem zwykle wymaga operacji tuż po urodzeniu. Najpierw więc powinna zgłosić się pani do naszego szpitala do pracowni badań usg przy oddziale ginekologiczno - położniczym. Potem skontaktować się z naszym oddziałem, czyli z chirurgią dziecięcą, gdzie uzyska pani wyczerpującą informację dotyczącą dalszych losów dziecka. Wodogłowie jest zwykle ciężką wadą rozwojową. Dość często występuje w połączeniu z przepukliną oponowo-rdzeniową i rozszczepem kręgosłupa. Takie dziecko powinno urodzić się poprzez cesarskie cięcie w ośrodku, który ma chirurgię dziecięcą na trzecim poziomie referencyjności, czyli takim, jakie mają kliniki. Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze taką chirurgię dziecięcą ma.

.

- Mój synek urodził się z rozszczepem podniebienia. Ma teraz dwa miesiące. Kiedy można taką wadę zoperować?- Taka wada nie wymaga pilnej operacji. Zwykle wykonuje się ją po pierwszym roku życia dziecka. Można to zrobić zarówno na chirurgii dziecięcej w szpitalu w Zielonej Górze, jak i w Gorzowie Wlkp. Pobyt w szpitalu nie przekracza dwóch dni. Dziecko wymaga jednak dalszej opieki laryngologicznej i foniatrycznej.

spisała (zka)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska