Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Remont wiaduktu przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze. Czy czekają nas korki?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Wiadukt przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze ulega stopniowej degradacji
Wiadukt przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze ulega stopniowej degradacji Mariusz Kapała / GL
Jak potwierdza zielonogórski magistrat, miasto powoli przymierza się już do remontu wiaduktu przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze. Konstrukcja powoli ulega degradacji, więc potrzebna jest gruntowna modernizacja. Kiedy mogłyby ruszyć pierwsze prace?

Wiadukt przy ul. Zjednoczenia do remontu

- Za jakiś czas czeka nas remont wiaduktu przy ul. Zjednoczenia, bowiem ten obiekt jest mocno zużyty - informował nas już wcześniej Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Okazuje się, że urząd miasta poczynił w tej sprawie pewne konkretne przygotowania. Potwierdza to wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

- Jesteśmy na etapie opracowywania projektu kapitalnego remontu wiaduktu. Od pewnego czasu obserwujemy, że jego stan techniczny ulega pogorszeniu. Niestety, ale wiele lat temu, gdy był remontowany, ktoś popełnił błędy inżynieryjne, z powodu czego konstrukcja została osłabiona. Na pewno nie pomogły również takie sytuacje, gdy auto wjechało w jedną z podpór obiektu. Już teraz na wjeździe na wiadukt wprowadzono pewne ograniczenia, a w przyszłości może być jeszcze gorzej - tłumaczy Kaliszuk.

Od pewnego czasu obserwujemy, że jego stan techniczny ulega pogorszeniu.

Kiedy mogłyby się zacząć pierwsze prace? - W tym roku za cel stawiamy sobie opracowanie projektu. Później w pierwszym kwartale 2021 roku chcielibyśmy zdobyć rządowe dofinansowanie na przeprowadzenie inwestycji. Zależy nam na tym, bowiem taki remont na pewno pochłonie miliony złotych. Liczymy, że otrzymamy ze środków centralnych nawet 50 proc. niezbędnej kwoty. Dopiero wtedy będą się mogły zacząć realne prace - twierdzi wiceprezydent.

Wiadukt przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze ulega stopniowej degradacji
Wiadukt przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze ulega stopniowej degradacji Mariusz Kapała / GL

Czy mieszkańcy muszą przygotować się na korki?

Jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie mieszkańcy, brzmi czy w związku z planowanym remontem musimy spodziewać się zakorkowania tej części miasta? - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Domyślnie chcielibyśmy zorganizować inwestycję tak, aby połowa wiaduktu była dostępna w czasie modernizacji. Wtedy puścilibyśmy ruch pojazdów po drugiej stronie. Dodatkowo zamierzamy w tym samym czasie wyremontować drogę dojazdową do wiaduktu. Myślę, że można wszystko rozsądnie zaplanować - przekonuje Kaliszuk.

W tym kontekście warto przypomnieć, że w 2020 roku w Zielonej Górze ma się rozpocząć budowa południowej obwodnicy miasta. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to za kilka miesięcy, w okolicy września i października, robotnicy mogliby wejść na plac budowy. W zamyśle urzędników magistratu ta inwestycja ma przyszłości przełożyć się na mniejsze zakorkowanie Zielone Góry.

Wideo: Rozbudowa Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska