Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja za Okrągłym Stołem

DARIUSZ CHAJEWSKI 0 68 324 88 79 [email protected]
Wiosną 1988 seria strajków paraliżuje kraj. Niecały rok później władza zasiada do rozmów z przedstawicielami opozycji. Nie tylko zdaniem historyków to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski.

Przez Polskę w 1988 roku przelały się dwie fale strajków. Początkowo protesty miały tło ekonomiczne - domagano się podwyżek. W Nowej Hucie pojawił się pierwszy postulat polityczny - przywrócenie do pracy osób zwolnionych w czasie stanu wojennego.

W kwietniu władza poznała smak demonstracji, pierwszych na taką skalę po stanie wojennym. Rządzący bali się tych wystąpień, stąd Jaruzelski zdecydował się na rozmowy z opozycją. Warunek był jeden - zakończenie strajków. I pewnie strony spotkałyby się właśnie wówczas, ale doszło do pacyfikacji w Nowej Hucie.

Rok 1988 - władza się boi

KONKURS

Na 20-lecie demokratycznych zmian ogłaszamy konkurs "Okrągły Stół - dwadzieścia lat po...? (ewentualnie inny tytuł)

  • Co wolna Polska zmieniła w Twoim życiu?
  • Co Ty zmieniłeś/zmieniłaś w wolnej Polsce?
  • Czy dla Ciebie i Twoich bliskich minione 20 lat to był czas sukcesów, czy też porażek?
    Czekamy na prace w dowolnej formie (listy, wspomnienia, pamiętniki, zdjęcia, filmy itp.). Prace można przysyłać na:

    redakcja "Gazety Lubuskiej", al. Niepodległości 25, 65-042 Zielona Góra

    redakcja "Gazety Lubuskiej", ul. Sikorskiego 22, 66-400 Gorzów Wlkp.

    [email protected]

    Najlepsze prace nagrodzimy i opublikujemy w druku, wszystkie - na www.gazetalubuska.pl
  • Pod koniec maja wybucha druga fala strajków - w Poznaniu, na Śląsku, w Gdańsku i Stalowej Woli. Tutaj wysuwane były już postulaty polityczne. 31 sierpnia 1988 - osiem lat po podpisaniu porozumień gdańskich - doszło do rozmowy Lecha Wałęsy z ówczesnym ministrem spraw wewnętrznych Czesławem Kiszczakiem. Wówczas, podczas oficjalnego spotkania, wtedy po raz pierwszy padła idea Okrągłego Stołu. Pomysł nie wypalił, gdyż władza zastrzegła, że nie mogą brać udziału Jacek Kuroń i Adam Michnik.

    Momentem przełamania impasu i podjęcia rozmów przy Okrągłym Stole stała się pierwsza w PRL debata telewizyjna, która odbyła się 30 listopada 1988 roku. Rozmowę zaproponował Miodowicz uznawany bardzo dobrego mówcę. Wałęsa natomiast nawet we własnych kręgach uważany był za zbyt impulsywnego. Do studia przyszedł z wpiętym do marynatki wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej... Pierwszy raz w PRL zdarzyło się, że władza publicznie rozmawiała z przedstawicielem opozycji.

    Wcześniej była Magdalenka

    Przy Okrągłym Stole

    Dziś jedni mówią o zdradzie Okrągłego Stołu, drudzy o bezkrwawej rewolucji, która uratowała Polskę przed wojną domową. Tak, czy inaczej jest to w historii naszego kraju jedno z przełomowych wydarzeń. Równo dwadzieścia lat temu naprzeciwko siebie zasiedli przedstawiciele władzy komunistycznej i opozycji. Przez dwa miesiące radzili nad tym, jak będzie wyglądała Polska. My także przez najbliższe dwa miesiące chcemy wrócić do tamtych wydarzeń. Będziemy pisali o Okrągłym Stole, rozmawiać z głównymi aktorami tamtych wydarzeń - na początku rozmowy z Lechem Wałęsą i Władysławem Frasyniukiem.

    To był przełom. Władza skierowała do opozycji ofertę współpracy. Rozmowy były przeprowadzane z tą częścią Solidarności, która uznawała możliwość tzw. demokratyzowania systemu, natomiast nie zakładała jego demontażu - mówiono o ewentualnej modernizacji istniejącego aparatu państwowego. Przed obradami Okrągłego Stołu toczyły się poufne rozmowy w Magdalence.

    W sumie tzw. Grupa "Magdalenka" spotykała się 13 razy - były to spotkania robocze i spotkania współprzewodniczących grup.

    Głównym sukcesem Solidarności było uzyskanie zapewnienia, że rozmowy będą transmitowane na żywo przez TVP. Wałęsa uczynił powtórną legalizację Solidarności warunkiem przystąpienia do rozmów. Przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych podczas rozmów przygotowawczych do ,,okrągłego stołu'' utworzyli Komitet Obywatelski przy L.Wałęsie. W toku kolejnych spotkań ustalono wstępnie tematykę obrad. L.Wałęsa możliwość rozpoczęcia rozmów obwarował trzema warunkami: przedstawieniem deklaracji intencji obu stron, zgoda na udział w rozmowach J.Kuronia i A.Michnika oraz cofnięciem decyzji o likwidacji Stoczni Gdańskiej. Termin rozpoczęcia obrad ,,okrągłego stołu'' ustalono na 6 02 1989 r.

    W takich okolicznościach do sali zaczęto wnosić ogromny stół. Okrągły. Składa się z 14 elementów i ma 8 metrów 80 centymetrów średnicy. Wykonano go w Zakładach Mebli Artystycznych w Henrykowie. Lech Wałęsa twierdzi nawet, iż Okrągły Stół powinien stać się symbolem obalenia komunizmu w całej Europie.

    CO USTALIŁ OKRĄGŁY STÓŁ

    Jakie decyzje zapadły podczas obrad?

  • utworzenie Senatu z liczbą 100 senatorów;
  • przeprowadzenie wyborów większościowych (po dwóch senatorów z każdego województwa, a w woj. warszawskim i katowickim po trzech);
  • parytetowe wybory do Sejmu - 65 proc. miejsc miało być zagwarantowane dla PZPR, ZSL i SD (60 proc.) oraz dla prokomunistycznych organizacji katolików - PAX, UChS i PZKS (5 proc.). O pozostałe 35 proc miejsc mieli walczyć w wolnych wyborach kandydaci bezpartyjni;
  • utworzenie urzędu Prezydenta PRL; wybieranego przez Zgromadzenie Narodowe na sześcioletnią kadencję;
  • zmiana Prawa o stowarzyszeniach, która umożliwiła rejestrację Solidarności;
  • dostęp opozycji do mediów, reaktywowanie "Tygodnika Solidarność";
  • przyjęcie "Stanowiska w sprawie polityki społecznej i gospodarczej oraz reform systemowych" - bez większych konkretów w sprawie reform gospodarczych.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska