Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy wracają do strajków w Lubuskiem. Będą blokady w Świecku, pod Gubinem i Krosnem Odrzańskim

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wracają blokady rolników w województwie lubuskim.
Wracają blokady rolników w województwie lubuskim. Archiwum Polskapress
W tym tygodniu rolnicy wracają do strajków w Lubuskiem. Blokad dróg będzie jeszcze więcej niż wcześniej. Protesty wznowione zostaną na Świecku. Ponadto planowane są również strajki na przejściu granicznym pod Gubinem, a także na rondzie między Krosnem Odrzańskim a Zieloną Górą.

Od kilku tygodniu trwają protesty rolników, nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach Unii Europejskiej. Strajki miały miejsce również w Lubuskiem.

Centrum województwa nie było blokowane. Rolnicy skupiali się na tamowaniu ruchu m.in. na przejściach granicznych w Słubicach, Kostrzynie nad Odrą lub na autostradzie w Świecku. Teraz jednak blokad ma być jeszcze więcej.

Wraca blokada w Świecku

Od 10 marca 2024 roku przejście graniczne na autostradzie A2 w Świecku ponownie zostanie zablokowane przez rolników. Zapowiedział to Roman Waszczyk, rzecznik protestujących rolników. Można więc znów spodziewać się dużych utrudnień w ruchu drogowym i korków.

W Urzędzie Miejskim w Słubicach zbiera się sztab kryzysowy w związku z planowanymi blokadami. Protest ma potrwać przez blisko miesiąc — dokładnie 25 dni.

- Jesteśmy w pełnej gotowości do przywrócenia protestu, który może być na dużo większą skalę. Wszystko zależy od tego, co wypracujemy w najbliższym czasie – mówił pod koniec lutego w Słubicach, Dariusz Wróbel.

Blokady w Gubinku i pod Krosnem Odrzańskim

Starostwo powiatowe w Krośnie Odrzańskim poinformowało o planowanych protestach rolników w okolicach Gubina i Krosna Odrzańskiego.

Już w środę (6 marca) ma rozpocząć się strajk na rondzie między Krosnem Odrzańskim a Zieloną Górą, na wysokości Połupina (gmina Dąbie). Utrudnienia na tym skrzyżowaniu mają występować przez 30 dni.

Natomiast w niedzielę (10 marca) od godz. 10.00 rolnicy zamierzają zablokować przejście graniczne w Gubinku, pod Gubinem. Protest w tym miejscu ma trwać ponad miesiąc — do 30 kwietnia, do godz. 22.00.

Daty te jednak mogą ulec zmianie. Ponadto blokad będzie jeszcze więcej, ale ich terminy jeszcze nie są określone.

- Planowanych jest około 20 blokad w województwie lubuskim — informuje Robert Kostka, rolnik oraz radny gminy Gubin. - Oprócz Gubinka i ronda w Połupinie, protesty mają być również m.in. w Nowogrodzie Bobrzańskim, w Iłowej czy Babimoście.

Wojewoda: Wspieramy rolników

O protesty rolników dopytujemy wojewodę lubuskiego, Marka Cebulę.

- Zielony Ład chcemy ograniczyć do minimum, dostosować do oczekiwań rolników - podkreśla Cebula. - Potrzebna jest dobra wola i dialog z obu stron. Działania Rządu RP są prowadzone na wielu płaszczyznach - na poziomie przepisów UE, Planu Strategicznego oraz przepisów krajowych. Chcemy także ograniczać i kontrolować napływ towarów z Ukrainy, żeby nie zakłócał on stabilności poszczególnych rynków.

Wojewoda dodaje, że cyklicznie spotyka się z rolnikami i jest otwarty na kolejne rozmowy.

Rolnicy strajkują. Dlaczego?

Rolnicy blokują drogi nie tylko w Polsce. W wielu krajach należących do Unii Europejskiej trwają protesty rolników, m.in. w Belgii, Holandii, Niemczech, Francji, Grecji, Czechach, we Włoszech, na Węgrzech i Słowacji.

Dlaczego rolnicy protestują? M.in. przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi (gospodarze rolni zwracają uwagę na to, że wymogi unijne są coraz bardziej restrykcyjne i nieopłacalne dla rolników) i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej. Polscy rolnicy domagają się też m.in. ograniczenia nadmiernego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Nieuczciwa konkurencja wśród rolników

Rolnicy z UE czują się pokrzywdzeni, ponieważ muszą spełniać restrykcyjne wymogi, dotyczące uprawy ziemi i hodowli zwierząt, czego nie muszą robić gospodarze rolni spoza krajów UE. Produkty tych drugich trafiają jednak na unijny rynek.

Według rolników z UE jest to nieuczciwa konkurencja (rolnicy spoza UE nie ponoszą kosztów związanych z utrzymaniem wymogów UE). Na zachodzie kontynentu rolnicy podnoszą również kwestię importu produktów z Maroka czy krajów Ameryki Płd.

Obejrzyj: Protest rolników na S3 pod Zieloną Górą:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska