Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Rosjanie przyszli w nocy” – wspominają gorzowianie. 83 lata temu zaczęła się wywózka na Sybir

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Obchody rocznicowe odbyły się na cmentarzu przy ul. Żwirowej.
Obchody rocznicowe odbyły się na cmentarzu przy ul. Żwirowej. Jarosław Miłkowski
W piątek 10 lutego mijają 83 lata od pierwszej wywózki Polaków na Syberię. Tuż po południu w Gorzowie spotkano się z tej okazji na cmentarzu. Na wieczór zaplanowano mszę świętą.

- Miałem sześć lat, gdy nas wywieziono. To było właśnie 10 lutego. Było 40 stopni mrozu, dużo śniegu, noc. I wtedy przyszli żołnierze. Około 2.00-3.00 obudzili nas, postawili pod ścianą i powiedzieli, że wyjeżdżamy. Na spakowanie dali 30 minut. Rodzice potracili głowę, co i ile brać za sobą – mówił nam w piątek 10 lutego Wiesław Szlakciuk. W południe przyszedł na gorzowski cmentarz przy ul. Żwirowej, gdzie odbywały się obchody 83. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Syberię. Doszło do niej 10 lutego 1940.

- To były straszne czasy – mówiła z kolei Halina Zdrojewska, która opowiadała historię wywózki swojego męża. – Miał wtedy trzy lata. Rosjanie przyszli w nocy. Temperatury były bardzo niskie. Kazali zostawić dziecko, by było malutkie i miało nie przeżyć mrozu. Teściowa na szczęście zawinęła go w prawdziwą pierzynę i udało się przeżyć – dodawała H. Zdrojewska.

Sybiracy liczą na młodzież

W obchodach tradycyjnie udział wzięli m.in. kadeci z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Czereśniowej.

- Bardzo liczę na młodzież, że nie zapomni w przyszłości o tej rocznicy, nie będzie wyrzucała pamiątek. Należy o tym pamiętać – mówiła H. Zdrojewska.

- Jesteśmy po to, by zadbać o tę pamięć – mówiła natomiast Ewa Rawa, prezes Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie, a na co dzień lubuski kurator oświaty, do którego należy około 1 tys. osób. – Dbamy o to, żeby nigdy więcej takie wydarzenia się nie powtórzyły. Jak widać, to jest możliwe – dodawała, nawiązując do toczącej się od prawie roku wojny na Ukrainie.

Wywózki na Sybir były cztery. Oprócz tej w lutym 1940, druga była w marcu 1940 r., trzecia w czerwcu 1940 r., a czwarta - w czerwcu 1941. Łącznie wywiezionych z Polski i poddanych rosyjskim represjom zostało ponad 300 tys. Polaków.

Obchody 83. rocznicy pierwszej wywózki będą też w piątkowy wieczór. O 18.30 w kościele p.w. NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego 21 zostanie odprawiona msza święta w intencji Sybiraków.

Czytaj również:
Sybiracy w Gorzowie mają już 30 lat. Właśnie świętują!
Zobacz wideo: Sybiracy z Żagania 83. rocznica zsyłek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska