Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się festiwal Nowej Sztuki - lAbiRynT

(beb)
To, że festiwal zawitał do Słubic jest m.in. zasługą Anny Panek-Kusz.
To, że festiwal zawitał do Słubic jest m.in. zasługą Anny Panek-Kusz. Beata Bielecka
Ta impreza ma już swoją rangę, a patronuje jej m.in. TVP Kultura. Od dziś do niedzieli będą dziesiątki wystaw na terenie Słubic i Frankfurtu. Zaprezentuje się kilkudziesięciu artystów.

Jak mówi Anna Panek-Kusz ze słubickiej Galerii Okno, współorganizatorka tej imprezy, hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi "Gra z geometrią". - W prezentacjach wystawienniczych odpowiadamy na pytanie - czy świat jest matematyczny? Pytanie to zadają sobie naukowcy, filozofowie, ale interesujące bywają również potyczki jakie z tą dyscypliną miewają artyści - napisał Jerzy Olek we wstępie do katalogu.

Festiwal rozpoczął się dziś w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie odbędzie się 8 wystaw w tym zbiorowa: "Wymiary wyobraźni" w Galerii Okno, 2 wykłady i warsztat orgiami poprowadzony przez Katarzynę Nowak z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "manggha" z Krakowa. Swoje prace w Galerii Małej zaprezentuje też A. Panek-Kusz. Jej wystawa nosi tytuł "Od nieistnienia do zaistnienia".
Dziś (piątek) o 19.00 zostanie podstawiony autobus, który przewiezie chętnych do Uradu na happening audiowizualny "Geometria światła". Po powrocie o 21.00 w SMOK-u będzie wykład Tadeusza Sawy-Borysławskiego "Urbanistyka (z) chaosu" i wystawa Michaela Kurzwellego "QR Codes". O 21.45 w klubie Prowinacja będzie okazja spotkać się z artystami i podyskutować o sztuce.

Sobota rozpocznie się prezentacją instalacji "Proces" w Collegium Polonicum (godz. 10.00), po niej kolejne imprezy odbywać się będą we Frankfurcie. Będzie tam można obejrzeć m.in. efekty warsztatów Akademii Fotografii i Multimediów "lAbirynT", w których udział wzięli pasjonaci fotografii ze Słubic i Frankfurtu, indywidualne wystawy laklnych artystów: Tomasza Fedyszyna, Adama Czernienki i Agaty Karpowicz, a w kościele Marienkirche odbędzie się pełna wyciszenia i kontemplacji akcja Jerzego Olka przy akompaniamencie Izabeli Sarpiny "Przedłuż myślą napotkaną linię". W sobotę o 18.00 w SMOK-u będzie jeszcze cykl wykładów: Grzegorza Sztabińskiego "Geometria i wizualność" oraz Zdenka Stuchlika "Tajemnica przestrzeni i czasu", który zakończy promocja książki Jerzego Olka pt. "7 od/za/słon iluzji".

- Niedzielny poranek będzie bardzo międzynarodowy - zapowiada A. Panek-Kusz. - Spotykamy się w Collegium Polonicum o 10.45, żeby najpierw obejrzeć wystawę "żeby było" Macieja Pazera, następnie Kurta Buchwalda "Od płaszczyzny do linii", zbiorowa artystów z Czech "Elipsoidy i inne obrazy geometrii" oraz " Stomachion nad Odrą" w holu i na tarasie widokowym - opowiada.
O 12.00 w SMOK-u będzie prezentacja "Wszystko w porządku" Anreasa Mechsnera, a po niej wykłady w sali kinowej i ostatnia festiwalowa wystawa "kwadrat-koło-trójkąt" na której zobaczymy 75 fotografii, 75 autorów.

Większości prezentacji towarzyszyć będzie fotografia i multimedia, ale znaleźć tu będzie można również instalacje, grafikę czy też tzw. techniki własne.
Wśród prezentujących artystów znajdą się m.in. Monique François, Manfred Mohr, Yuri Nagawara, Jerzy Olek, Kurt Buchwald, Sławek Sobczak, Andreas Meichsner Marek Radke, Zbigniew Muziewicz, Jiřina Hankeová, Gottfried Jäger.

Festiwal, który organizowany jest na pograniczu po raz czwarty, ma już swoją rangę, o czym świadczy choćby to, że objęły go patronatem m.in. pisma branżowe takie jak Artluk, Exit, FOTO, Polski Portal Kulturalny O.pl, Internetowy Dziennik o Fotografii i Wideo ŚwiatObrazu.pl , jak również TVP Kultura.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska