Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka nowoczesna jak zwykle zaskakuje w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Szczepki geranium na barwnym kocu, klęcznik czy pościel z domu babci

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Nowa wystawa została otwarta w piątkowy wieczór (2.02) w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Jej nazwa "Wszędzie – Nigdzie – Dom" nawiązuje do refleksja na temat „mapy” tożsamości narodowych, cywilizacyjnych, mentalnych, ale też odwołuje się do transgraniczności w możliwie szerokim tego pojęcia znaczeniu.
Nowa wystawa została otwarta w piątkowy wieczór (2.02) w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Jej nazwa "Wszędzie – Nigdzie – Dom" nawiązuje do refleksja na temat „mapy” tożsamości narodowych, cywilizacyjnych, mentalnych, ale też odwołuje się do transgraniczności w możliwie szerokim tego pojęcia znaczeniu. Jarosław Wnorowski
Nowa wystawa została otwarta w piątkowy wieczór (2.02) w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Jej nazwa "Wszędzie – Nigdzie – Dom" nawiązuje do refleksja na temat „mapy” tożsamości narodowych, cywilizacyjnych, mentalnych, ale też odwołuje się do transgraniczności w możliwie szerokim tego pojęcia znaczeniu. Ekspozycja zagości do niedzieli - 5 maja.

Skąd jesteśmy i co pamiętamy

Wystawa jest częścią innego projektu, poświęconego Janowi Bukowi. Dlatego też podwójny wernisaż wystaw, który zgromadził tłumy gości, uświetnił recital tradycyjnych pieśni z kręgu Dolnych i Górnych Łużyc w wykonaniu zespołu śpiewu ludowego "Mamada" pod kierownictwem Viktorii Korol.

W Zielonej Górze, można zobaczyć prace artystów z Instytutu Sztuk (Paweł Andrzejewski, Cezary Bednarczyk, Kacper Będkowski, Andrzej Bobrowski, Piotr Czech, Radosław Czarkowski, Katarzyna Dziuba, Joanna Fuczko, Magdalena Gryska, Mirosław Gugała, Jarosław Jeschke, Paulina Komorowska-Birger, Marek Lalko, Alicja Lewicka-Szczegóła, Liwia Litecka, Jarosław Łukasik, Maryna Mazur, Ania Owsian-Matyja, Karolina Spiak, Patrycja Wilczek-Sterna, Katarzyna Smugarzewska, Piotr Szurek). Tym razem są one po raz pierwszy wyeksponowane w tych samych wnętrzach co prace Jana Bucka.

To ostatnia, czwarta odsłona będąca wystawienniczym kontekstem dla projektu Hommage à Jan Buck. Jak poprzednie edycje poruszać ma problematykę ochrony i budowania tożsamości w oparciu o wzajemny szacunek i godne współistnienie. Tym razem artyści ISW „wracają do domu”, a po raz pierwszy ekspozycja w sposób bezpośredni wzbogacona zostanie prezentacją twórczości Jana Bucka. Ekspozycyjny mix to dwie autonomiczne wystawy – prace ponad dwudziestu artystów związanych z Zieloną Górą oraz wystawa prac serbołużyckiego artysty. Taki zabieg służyć ma podkreśleniu dużego przywiązania Jana Bucka do polskiej sceny artystycznej, przyjaźni oraz estymy jaką artysta ją darzył.

- jak mówił Radosław Czarkowski z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Anginka w szklankach

Jedną z wyróżniających się na wystawie instalacji jest "Już dobrze" Kacpra Będkowskiego. Na barwnym kocu, postawiono szklanki, w których znajdują się szczepki tzw. anginki (geranium).

Jak podaje opis przygotowany przez autora:

W dzieciństwie mogłem odpocząć od przemocy tylko podczas ferii u babci. Bawiłem się wtedy w pokoiku, w którym stała anginka. Pelargonię pachnącą, rozmnaża się, biorąc szczepki - oznacza to, że w wielu domach rośnie dokładnie ta sama roślina. Miałem anginkę w prawie wszystkich mieszkaniach, stancjach i akademikach, w których mieszkałem. Zapach jej liści mnie uspokaja. To fragment dobrych wspomnień, który mogę dzielić z innymi. Koc jest piękny. Moja mama się pod nim wychowałam a ja spędziłem pod nim ferie

Na wystawie zobaczymy wiele innych ciekawych dzieł sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska