Spis treści
Jak to działa? Czyli kilka słów o akcji „Otwórz się na pomoc”
„Otwórz się na pomoc” to akcja społeczna realizowana przez Polska Press, jedną z największych grup medialnych w naszym kraju. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na rozmaite problemy dotykające dzieci i młodzież. W poprzednich edycjach poruszaliśmy już, między innymi, tematy: uzależnień od gier komputerowych, dopalaczy, narkotyków i alkoholu, poruszyliśmy też temat przemocy psychicznej (albo hejtu w szkole). Tegoroczna edycja programu ma wspomóc instytucje gminne w uświadamianiu młodego pokolenia, opiekunów i rodziców, jak ważne jest zrozumienie własnych emocji.
Tłumione emocje wyrządzają wiele złego. Nasz program uczy, jak je okiełznać
„Uspokój się”, „Jak się złościsz, to jesteś brzydka!”, „Chłopiec i płacze? Kto to widział!” – wielu z nas pewnie słyszało takie słowa, jeśli nie od rodziców, to od babć i dziadków. Tak właśnie kiedyś obchodzono się z emocjami. Zamiast tłumaczyć, pomóc w zrozumieniu, uczono ich tłumienia. A tłumione emocje wyrządzają mnóstwo szkody. Doprowadzają do niekontrolowanych wybuchów złości, z którymi nawet jako dorośli ludzie nie potrafimy sobie poradzić. Dlatego tak ważne jest, by emocje nauczyć się regulować, najlepiej już od najmłodszych lat.
Tu właśnie z pomocą przychodzi V edycja programu „Otwórz się na pomoc”, która uczy:
- rozpoznawać emocje,
- zrozumieć je
- oraz radzić sobie z nimi.
Akcja jest skierowana do dzieci w wieku od 3 do 13 lat, a także do ich opiekunów i nauczycieli. Składa się z prostych i angażujących animacji dla najmłodszych widzów oraz interaktywnych historii pozwalających starszym dzieciom ćwiczyć radzenie sobie z emocjami. W pierwszej części pojawia się interaktywna gra, której główni bohaterowie są stawiani w trudnych sytuacjach, dostosowanych do ich wieku.
Z kolei dorośli i nauczyciele mają do dyspozycji filmy edukacyjne, drukowany poradnik i scenariusz lekcji – pełne praktycznych wskazówek, strategii komunikacji i wsparcia emocjonalnego. Uczą one, czym są emocje u dzieci, jak z nimi rozmawiać o emocjach i pomagać w ich kontroli.
Powyższe materiały zostały opracowane przy wsparciu merytorycznym Doroty Peretiatkowicz i Katarzyny Krzywickiej-Zdunek – twórczyń platformy instagramowej Socjolozki.pl, na której popularyzują wiedzę na temat badań i tłumaczą zjawiska społeczne zrozumiałym językiem.
Z kolei partnerem poradnika dla nauczycieli i rodziców jest Fundacja GrowSPACE zajmująca się m.in. zdrowiem psychicznym i edukacją o prawach człowieka.
Warto wziąć udział? Przekonaj się sam!
Czy program „Otwórz się na pomoc” jest potrzebny? Biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszych trzech edycjach wzięło udział aż 750 gmin – myślimy, że jak najbardziej!
Dodatkowo projekt pomoże w realizacji celów statutowych gmin, szkół nastawionych na działanie społeczne, zbuduje wizerunek odpowiedzialny społecznie wśród mieszkańców, zaangażuje też czytelników i internautów w tematykę zaburzeń emocjonalnych dzieci i młodzieży.
Zachęcamy do przyłączenia się do akcji! Po więcej informacji oraz ofertę prosimy skontaktować się z: Roksaną Mazur, e-mail: [email protected], nr tel: 514800941.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?