Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszy nabór 10 tys. ochotników do Narodowych Sił Rezerwowych. Za służbę dostaną wypłatę

(pij)
Nabory do szeregów Narodowych Sił Rezerwowych prowadzić będą komendy uzupełnień i już czekają na chętnych. Członkowie NSR będą musieli stawić się do służby na przykład w razie klęski żywiołowej.

- Zbieramy już informacje dotyczące osób chętnych do wstąpienia w szeregi Narodowych Sił Zbrojnych - informuje ppłk. Grzegorz Dyrka komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zielonej Górze.
Kompletowanie informacji od osób chętnych oraz jednostek wojskowych potrwa do lipca. Potem zostanie uruchomiony nabór. Dopiero wtedy ochotnicy podpiszą kontrakty z jednostką.

Członkowie NSR będą zarabiać dziennie około 80 zł. Ochotnicy będą mieli również szanse wyjazdów na misje zagraniczne. Będą uczestniczyć również w 30-dniowych ćwiczeniach.

W pierwszej kolejności preferowani będą specjaliści: lekarze, prawnicy, informatycy oraz ratownicy medyczni. Nie jest to jednak ścisłe kryterium naboru.

Tym zajmie się NSR
- zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków,
- działaniach antyterrorystycznych,
- ochronie mienia,
- akcjach poszukiwawczych,
- ratowaniu lub ochronie zdrowia i życia ludzkiego,
- oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu,
- realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego

Kryteria i warunki dla kandydata

Kandydat musi spełniać ogólne wymagania dotyczące osób powoływanych do czynnej służby wojskowej (obywatelstwo polskie, wiek do 50 lat oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej). Powinna to być jednak osoba posiadająca tytuł żołnierza rezerwy i pełniąca wcześniej czynną służbę wojskową. W przyszłym roku do NSR będą mogły wstępować osoby, które nie były nigdy w wojsku. Będą oni jednak przechodzić specjalistyczne szkolenia.

Konieczne do nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy jest uprzednie zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. Kontrakt natomiast może być zawarty wyłącznie z żołnierzem rezerwy, który ochotniczo zgłosił się do jego zawarcia, a ponadto spełnia - oprócz wyżej wymienionych - łącznie następujące warunki:

- posiada orzeczenie wojskowej pracowni psychologicznej w zakresie braku przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej,
- nie był przeznaczony do służby zastępczej,
- nie był karany za przestępstwo umyślne,

- posiada wykształcenie co najmniej gimnazjalne przewidziane dla stanowisk przeznaczonych dla szeregowych lub co najmniej średnie przewidziane dla stanowisk przeznaczonych dla podoficerów albo co najmniej wyższe przewidziane dla oficerów,
- posiada przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w służbie wojskowej,

- zaliczył z oceną pozytywną sprawdzian z wychowania fizycznego zorganizowany przez dowódcę jednostki wojskowej,
- pełnił służbę przygotowawczą i zdał egzamin na jej zakończenie, w przypadku żołnierza rezerwy, który wcześniej nie odbywał czynnej służby wojskowej.

Zawarcie kontraktu może być również uzależnione od posiadania przez żołnierza rezerwy:
- orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej o jego zdolności do pełnienia służb poza granicami państwa,
- poświadczenia bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska