Ruszył czwartoligowy sezon! Lubuszanin Drezdenko pierwszym liderem rozgrywek

Paweł Górski
W Nietkowie miejscowa Odra pokonała Ilankę Rzepin 3:1
W Nietkowie miejscowa Odra pokonała Ilankę Rzepin 3:1 Facebook/MKS Ilanka Rzepin
W pierwszej kolejce sezonu 2023/2024 lubuskiej IV ligi kibice obejrzeli łącznie 25 goli. Najwięcej ich padło w Żarach, gdzie Promień pokonał Syrenę Zbąszynek. Świetnie spisał się również Lubuszanin Drezdenko, który rozgromił rezerwy gorzowskiej Warty.

Zimny prysznic beniaminka w Drezdenku

Pierwszym w nowym sezonie liderem lubuskiej IV ligi został zespół z Drezdenka, który na własnym terenie rozgromił rezerwy AstroEnergy Warty Gorzów aż 5:0. Nim minęło 10 minut gry Lubuszanin prowadził już 2:0 po trafieniach Łukasza Zagdańskiego i Mikołaja Sadolewskiego. Dodatkowo beniaminek z Gorzowa pod koniec pierwszej odsłony stracił Krystiana Rybickiego, który w ciągu nieco ponad 20 minut obejrzał dwie żółte kartki.

W drugiej części gry gorzowian dobił Zagdański, dopisując na swoje konto kolejne trzy gole. Tym samym zakończył on inauguracyjne spotkanie z czterema bramkami, co wywindowało go na pozycję lidera klasyfikacji strzelców.

Odra lepsza od Ilanki

W Nietkowie doszło do ciekawie zapowiadającego się pojedynku czwartej w ubiegłym sezonie Odry Nietków z „rycerzami wiosny” Ilanką Rzepin. Wyraźnie lepiej w nową kampanię weszli gospodarze, którzy pokonali przyjezdnych 3:1. Do przerwy co prawda panował remis 1:1 po bramce Fabiana Tomaszewskiego i samobójczym trafieniu Bartosza Jankowiaka, lecz po zmianie stron dwa gole w ciągu 20 minut strzelił Jarosław Mućka i zapewnił Odrze zwycięstwo.

Pojedynek Stali na remis

Po powrocie do IV ligi Stal Sulęcin czekało od razu ciężkie zadanie. Na inaugurację zmierzyła się ona ze swoją imienniczką z Jasienia, która również jest beniaminkiem, lecz na papierze była stawiana w roli faworyta. W pierwszej połowie piłkarze z południa województwa dwukrotnie obejmowali prowadzenie dzięki trafieniom Azimova Bakhrumana, lecz za każdym razem po niedługim czasie ze strony gospodarzy odpowiadał Rafał Kotwica. W związku z tym już na półmetku spotkania panował remis 2:2, który utrzymał się do końcowego gwizdka.

Promień pokonał wicemistrza

Drugi zespół ubiegłego sezonu, Syrena Zbąszynek, rozpoczął nową kampanię od porażki w Żarach. Miejscowy Promień już po 45 minutach prowadził 3:0 dzięki dwóm bramkom Aleksandra Sadowskiego oraz jednej Kamila Dadosa. Po zmianie stron goście wrócili jednak do gry – w 63 minucie sygnał do ataku dał Paweł Dulat, który chwilę później dołożył jeszcze bramkę kontaktową i Syrena przegrywała już tylko 2:3. W końcówce gospodarzom udało się rozwiać wszelkie wątpliwości – w piątej minucie doliczonego czasu gry dokonał tego Adam Durys, ustalając końcowy wynik na 4:2.

Skromne wyjazdowe zwycięstwa Czarnych i Pogoni

W ramach premierowej kolejki nowego sezonu dwukrotnie padł rezultat 0:1. Tak było m.in. w Skwierzynie, gdzie miejscowa Pogoń minimalnie uległa Czarnym Żagań. Gola na wagę trzech punktów strzelił w 18 minucie Jakub Skiba.

Podobnie było w Zielonej Górze, gdzie Pogoń Świebodzin pokonała rezerwy Lechii Zielona Góra. Jako jedyny na listę strzelców wpisał się w 69 minucie Damian Cieciński. Warto dodać, że wcześniej miejscowi mieli ogromną szansę na objęcie prowadzenia – tuż po przerwie otrzymali oni rzut karny po zagraniu ręką przez jednego ze świebodzinian. „Jedenastkę” kapitalnie wybronił jednak Filip Kubacki.

Deszcz wygrał w Sławie

Spośród dziewięciu spotkań zaplanowanych na inauguracyjną kolejkę, jedno nie doszło do skutku. W niedzielne popołudnie Dąb Przybyszów miał podejmować Polonię Słubice, jednak na przeszkodzie stanęły obfite opady deszczu, które nawiedziły w weekend województwo lubuskie. Boisko stadionu w Sławie nie zniosło dobrze nadmiaru wody, wobec czego podjęto decyzję o przełożeniu meczu na inny termin.

Wyniki pierwszej kolejki IV ligi:

• Sprotavia Szprotawa – Meprozet Stare Kurowo 0:0
  • Korona Kożuchów – Spójnia Ośno Lubuskie 3:1 (bramki: Szymczak 2, Grochowski – Buszczak)
  • Odra Nietków – Ilanka Rzepin 3:1 (Mućka 2, Tomaszewski – Jankowiak samobójcza)
  • Pogoń Skwierzyna – Czarni Żagań 0:1 (Skiba)
  • Lubuszanin Drezdenko – AstroEnergy Warta II Gorzów 5:0 (Zagdański 4, Sadolewski)
  • Stal Sulęcin – Stal Felgenhauer Jasień 2:2 (Kotwica 2 – Bakhruman 2)
  • Lechia II Zielona Góra – Pogoń Świebodzin 0:1 (Cieciński)
  • Promień Żary – ZAP Syrena Zbąszynek 4:2 (Sadowski 2, Dados, Durys – Dulat 2)