Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył Festiwal "Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki". Wysłuchaliśmy koncertu skrzypcowego Mozarta i kontrabasowego Bottesiniego

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Partię solową w II. koncercie kontrabasowym h-moll włoskiego kompozytora Giovanniego Botesiniego, wykonał Paweł Jabłczyński. To kontrabasista, ale także - kompozytor, autor licznych transkrypcji i aranżacji. Ukończył PSM II st. w Zielonej Górze.
Partię solową w II. koncercie kontrabasowym h-moll włoskiego kompozytora Giovanniego Botesiniego, wykonał Paweł Jabłczyński. To kontrabasista, ale także - kompozytor, autor licznych transkrypcji i aranżacji. Ukończył PSM II st. w Zielonej Górze. Jarosław Wnorowski
W piątek (30.09) o godz. 19 Filharmonia Zielonogórska zainaugurowała 31. edycję Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” z udziałem znakomitych solistów: skrzypka Jakuba Haufy oraz kontrabasisty Pawła Jabłczyńskiego. Orkiestrę FZ poprowadził Bassem Akiki.

Dzieła 19-letniego Mozarta

W pierwszej części usłyszeliśmy dwa utwory. Jako pierwszy zabrzmiał koncert skrzypcowy G-dur KV 216 napisany przez 19-letniego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zagrał go Jakub Haufa – skrzypek, I. koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia. Prowadzi klasę skrzypiec oraz studiów orkiestrowych w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, a także zdobywcą m.in. wyróżnienia w finale XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001). Wielokrotnie występował również jako solista z takimi artystami jak: Krzysztof Penderecki, Alexander Sladkovsky, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Stefan Dohr, Albrecht Mayer, Daniel Hope. Występował także wielokrotnie jako współsolista z Polską Orkiestrą Kameralną oraz z „Das Collegium” z członkami Berliner Philharmoniker z Nigelem Kennedym. Jego absolwenci z Akademii Muzycznej w Poznaniu są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, a także jednocześnie muzykami bardzo dobrych orkiestr w kraju i za granicą.

Potęga kontrabasu

Z kolei partię solową w II. koncercie kontrabasowym h-moll włoskiego kompozytora Giovanniego Botesiniego, wykonał Paweł Jabłczyński. To kontrabasista, ale także - kompozytor, autor licznych transkrypcji i aranżacji. Ukończył PSM II st. w Zielonej Górze (miałem nawet, przed laty, przyjemność grać z nim w orkiestrze szkolnej PSM i orkiestrze polsko-niemieckiej w Frankfurcie nad Odrą). Jabłczyński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie legendarnego profesora Tadeusza Górnego. Swoje wykształcenie uzupełniał ponadto w Hochschule der Kȕnste w Bernie, gdzie w 2014 roku ukończył studia III stopnia pod kierunkiem Rinata Ibragimova oraz Ruslana Lutsyka. W latach 2015/2016 był kontrabasistą Saksońskiej Staatskapelle w Dreźnie. Współpracował ze Scottish Chamber Orchestra czy Orkiestrą Akademii Filharmonii Berlińskiej. Jako solista występował m.in. z Berner Symphony Orchestra oraz Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną AM we Wrocławiu. Od 2006 roku jest zawodowo związany z Akademią Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W 2018 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuki. W styczniu 2021 roku nakładem wydawnictwa Anagram ukazał się album „Karłowicz. Pieśni”, nagrany wspólnie z Justyną Skoczek i Bartoszem Porczykiem. Jest to jedyne wydawnictwo, które zawiera wszystkie 23 zachowane pieśni Karłowicza.

Brahms na deser

Całość piątkowego wydarzenia dopełniła IV. symfonia Johannesa Brahmsa e-moll op. 98 (tzw. „Elegijna”). Jest ostatnią z jego symfonii . Brahms rozpoczął pracę nad utworem w Mürzzuschlag , a następnie w Cesarstwie Austro-Węgierskim, w 1884 roku, zaledwie rok po ukończeniu III Symfonii . Premiera odbyła się 25 października 1885 w Meiningen w Niemczech. Symfonia podzielona jest na cztery części. To jedyna z czterech symfonii Brahmsa, która kończy się w tonacji molowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska