MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popularny Kozzi Film Festiwal wkrótce się rozpocznie. Podpowiadamy dlaczego warto go odwiedzić oraz jakich ma tegorocznych patronów

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Jury Festiwalu przyzna w br. statuetki Klaps.
Jury Festiwalu przyzna w br. statuetki Klaps. mat. organizatora
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze jest głównym organizatorem 10 (13). KOZZI Film Festiwalu - Festiwalu Filmu, Teatru i Książki, który w tym roku odbędzie się w dniach 6-9 czerwca. Rokrocznie impreza przyciąga do Zielonej Góry i okolic licznych miłośników sztuki filmowej i teatralnej z całego kraju. Festiwal ma także charakter międzynarodowy, partnerem wydarzenia jest FilmFestival Cottbus, a od tego roku także American Film Festiwal z Wrocławia oraz Festiwal Artystyczny Białe Walce im. Jana Nowickiego. Redakcja Gazety Lubuskiej objęła to wydarzenie swoim patronatem.

Ten unikalny

W ofercie kulturalnej wielu miast festiwale filmowe zajmują bardzo ważne, nierzadko kluczowe miejsce. W przypadku mniejszych miejscowości zdarza się, że rozpoznawalność i popularność zawdzięczają realizowanym tam przedsięwzięciom. I tak właśnie dzieje się z Zieloną Górą, która od 10 lat organizuje się pięciodniowy Festiwal Filmu i Teatru.

Międzynarodowy charakter Festiwalu, organizacja głównych wydarzeń festiwalowych w mieście Zielona Góra. Nie ma w zachodniej Polsce festiwalu filmowego, którego zamysł oparty byłby na filmie sensacyjnym i kinie akcji oraz na aktorach drugoplanowych, kluczowych dla filmu, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, a dorównujących im niejednokrotnie talentem. Festiwal ponadto pozwala obcować publiczności z najlepszymi polskimi produkcjami filmowymi, klasyką gatunku filmu gangsterskiego i sensacyjnego, znaczącymi wydarzeniami artystycznymi oraz największymi gwiazdami filmu polskiego.

Nieco historii

Każdego roku w KOZI Film Festiwalu uczestniczy wielu znanych i cenionych twórców kina i teatru, aktorów, reżyserów, krytyków, autorów książek. Festiwal umożliwia społeczności, oddalonej od dużych ośrodków kulturalnych, spotkania twarzą w twarz z gwiazdami polskich filmów. Do tej pory na Festiwalu gościli m.in.: A. Dymna, K. Orzechowski. A. Seniuk, M. Zajączkowska, M. Trybała, J. Fraszyńska, M. Komorowska, Z. Zamachowski, M. Opania, D. Stankiewicz, B. Kruhlik, G. Szapołowska, D. Stenka, J. Trzepiecińska, Z. Buczkowski, St. Mikulski, B. Cieślak, M. Zawadzka, K. Daukszewicz, J. Federowicz, J. Brodzik, T. Lipowska, A. Grabowski, Z. Wardejn, M. Pritulak. B. Błęcka-Kolska, E. Kasprzyk., G. Muskała, A. Barciś, M. Dziędziel. K. Dębska, P. Cyrwus, S. Bohosiewicz, J. Świeżewski, R. Gąsiorowska, l. Sikierzyńska, E. Rycembel. D. Segda, A. Radzikowska, B. Dzianowicz, S. Celińska, M. Peszek, M. Pakulnis i inni. Na program Festiwalu składają się projekcje filmów, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, aktorami, rozmowy o książkach, warsztaty filmowo-teatralne i literackie, wystawy i inne. W ciągu ostatnich 4 lat wyemitowano ponad 130 filmów, przygotowano ponad 70 spotkań z aktorami. Nagrody KLAPS odebrali: P. Vega, A. Woronowicz, G. Szapołowska, M. Dziędziel, A. Dymna, M. Bortkiewicz, T. Lipowska, R. Skorovsky, A. Mandat, M. žak, M, Zawadzka, G. Błęcka-Kolska, J. Budnik, P. Maślona, A. Jakimowski, A. Konieczna, Z. Wardejn, M. Opania, Z. Zamachowski, B. Kurzaj, M. Imielska, K. Globisz, l. Siekierzyńska, R. Gąsiorowska, J. Świeżewski, B. Blaschke, Ł. Maciejewski, L. Dyblik, S. Łozińska, J. Englert, Beata Dzianowicz, M. Pakulnis, S. Celińska i inni.

Patroni edycji festiwalu

Tegorocznej edycji imprezy patronować będą nieżyjący artyści Jan Nowicki i Marek Hłasko oraz stały patron Festiwalu - Maciej Kozłowski (KOZI).

Marek Hłasko to polski pisarz i scenarzysta filmowy. Jest autorem takich dzieł jak "Pierwszy krok w chmurach", "Ósmy dzień tygodnia", "Następny do raju", "Palcie ryż każdego dnia". Razem z rodziną przeprowadzał się i pomieszkiwał m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Częstochowie. Po zakończeniu wojny chodził do szkoły średniej, jednak jej nie ukończył. Następnie pracował w kilku miejscach, m.in. w firmach transportowych w stolicy. Pierwsze próby pisarskie podejmował po godzinach. W tym też celu nawiązał kontakt ze Związkiem Literatów Polskich. Jego pierwsze opowiadania wyszły drukiem w 1955 roku, jednak dopiero po wydaniu zbioru "Pierwszy krok w chmurach" w 1956 roku zyskał ogólnokrajowe uznanie.

Jan Nowicki to polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, pedagog, pisarz i poeta. Zagrał niemal 200 ról w teatrze telewizji i filmowych, m.in. w Niepochowanym, Wielkim Szu, Magnacie, Spirali i Sanatorium pod Klepsydrą. Przez ponad 30 lat był aktorem Starego Teatru w Krakowie, gdzie zagrał dziesiątki ról, a kreacje Stawrogina w Biesach, Rogożyna w Nastazji Filipownej, Artura w Tangu czy księcia Konstantego w Nocy listopadowej przeszły do historii polskiego teatru. Otrzymał Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce aktorskiej, a także nagrodę za wkład w rozwój europejskiej kinematografii

Maciej Kozłowski to polski aktor, który aktor zagrał wiele ról w filmach kinowych jak: "Kroll", "Psy", "Lista Schindlera", "Ogniem i mieczem", "Wiedźmin", "Killerzy", "Świadek koronny" i serialach telewizyjnych oraz adaptacjach sztuk w teatrach Poznania, Łodzi i Warszawy. Zwykle grał gangsterów lub bohaterów negatywnych, ale prywatnie mówi się, że był jednym z najsympatyczniejszych aktorów w branży

Znamienici goście

Gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu będą: Jacek Braciak, Artur Barciś, Adrian Brząkała, Lech Dyblik, Łukasz Simlat, Dorota Stalińska, Małgorzata Zajączkowska i Zdzisław Wardejn. Także Anna Seniuk, Andrzej Seweryn, Janusz Opryński w nurcie teatralnym Festiwalu. Autorzy książek, m.in.: Beata Biały, Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka programu I PR; krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski i inni. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Zatoniu oraz w Kargowej. To stąd pochodzi Maciej Kozłowski, patron festiwalu, i to tutaj odbyły się pierwsze trzy edycje imprezy, pod nazwą "Kozzi Gangsta Festival".

Będą nagrody

Kozzi Film Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmo"łch, ale także nagrody obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2022-2023. Festiwal zakończy uroczysta Gala z wręczeniem nagród i statuetek. Jury Festiwalu przyzna w br. statuetki Klaps w następujących kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2024 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego, Klaps 2024 za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym, Klaps 2024 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym - Nagroda im. Macieja Kozłowskiego, Klaps 2024 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi, Klaps 2024 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny, czyli kino akcji, Klaps 2024 „Nagroda publiczności" oraz Klaps 2023 Nagroda Młodzieżowego Jury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska