Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył remont głównych ulic Wolsztyna

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Remont czterech głównych ulic miasta rozpoczął się od prac kanalizacyjnych na ul. Drzymały od strony Karpicka
Remont czterech głównych ulic miasta rozpoczął się od prac kanalizacyjnych na ul. Drzymały od strony Karpicka fot. Tomasz Gawałkiewicz
Rozpoczął się remont głównych ulic miasta, Gajewskich, Wschowskiej, Drzymały oraz Poznańskiej w Karpicku. Koszt robót - ponad 6 mln zł. - Najwyższa pora mówią ludzie. Koniec robót w sierpniu.

- Cieszę się, że ruszył remont naszych głównych ulic, naprawdę był niezbędny - wskazuje Janusz Mrozkowiak. Opowiada jak był świadkiem stłuczki na skrzyżowaniu Gajewskich i Lipowej, i pomagał poszkodowanej. - W tym zdarzeniu brała udział pani Honorata, w której samochód stuknął inny kierowca - ciągnie Mrozkowiak. - Przepraszał, ale wskazywał też, że na tej krzyżówce źle widać sygnalizację świetlną.

Zdaniem pana Janusza, to właśnie sygnalizacja w tym miejscu powinna być poprawiona w ramach remontu ulicy. Podobnie jak zbyt wysokie krawężniki na ul. Gajewskich, które powodują, iż na chodnik nie dają rady wjeżdżać osoby na wózkach inwalidzkich. Z kolei jedna z babć, wyjeżdżająca na spacery wózkiem dziecinnym z wnuczkiem, podpowiada, iż należy wyrzucić stare płyty chodnikowe koło straży pożarnej, gdyż nie daje się tędy przejechać.

Wiadomo, iż remontowi poddane zostaną cztery bardzo ważne ulice, będące dziś drogami powiatowymi. Zanim jednak zbudowano obwodnicę miasta ul. Gajewskich, Wschowska, Drzymały oraz Poznańska w Karpicku stanowiły jeden ciąg drogi krajowej. I nadal są bardzo istotnym traktem komunikacyjnym biegnącym przez dużą część miasta i Karpicka.

- Przetarg na roboty drogowe wygrała firma Eurovia z Wrocławia i już rozpoczęła działania - wyjaśnia starosta Ryszard Kurp. - Zaczynamy od strony Karpicka. Dlaczego? Otóż cały ciąg czterech ulic kończy się na skrzyżowaniu z drogą krajową (zarazem ul. Żeromskiego). A tę krzyżówkę chcielibyśmy przebudować jako rondo. Jednak skrzyżowanie należy do dyrekcji dróg krajowych, która twierdzi, iż nie ma na ten pomysł pieniędzy. Jednak my dajemy "drogom krajowym" nieco czasu na decyzję w sprawie ronda, bo zakończenie naszej inwestycji jest planowane w sierpniu.

- Jeżdżę tędy codziennie do pracy i widzę wyraźnie, iż rondo jest absolutnie potrzebne - twierdzi Ewa Mrozkowiak, pracująca w położonym niedaleko ulicy urzędzie skarbowym. Na temat budowy ronda w tym właśnie miejscu trwa czteroletnia dyskusja. Jest gotowy projekt, ba, deklaracja gminy i powiatu o dofinansowaniu, ale "krajówka" zwleka z decyzją. R. Kurp zapowiada, iż w kwietniu rzecz zostanie wyjaśniona.

Planowane na ulicach roboty będą polegały na wymianie nawierzchni, zbudowaniu nowych ścieżek pieszo-rowerowych, ułożeniu nowych chodników, modernizacji kanalizacji sanitarnej i burzowej, i montażu urządzeń zwiększających bezpieczeństwo podróżnych.

Zadanie będzie kosztować ponad 6 mln zł. Jest finansowane w połowie ze złotówek Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, zaś drugą połówkę kosztów wzięły na siebie powiat i gmina w proporcjach 6:4.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska