Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła akcja Szlachetna Paczka. W Lubuskiem na pomoc czeka kilkadziesiąt rodzin

(b)
Paczkę najlepiej przygotować wspólnie z innymi osobami
Paczkę najlepiej przygotować wspólnie z innymi osobami pixabay.com
Pan Zenon potrzebuje ciepłych butów i karmy dla psa. Młoda rodzina, w której pojawiła się ciężka choroba, prosi o żywność i środki czystości. Poruszający się na wózku inwalidzkim pan Marek mówi o ciepłym kocu, a pani Stanisława, emerytowana nauczyciela marzy o kurtce. Ich skromne marzenia mogą się spełnić dzięki akcji Szlachetna Paczka, którą wspierają darczyńcy i wolontariusze. Cenna jest każda pomoc.

To, co dla większości z nas jest normalnością, dla niektórych bywa marzeniem i luksusem. W naszym kraju co dwudziesta osoba żyje w skrajnej biedzie. Z ubóstwem najczęściej zmagają się starsi ludzie ze skromną rentą lub emeryturą, rodziny wielodzietne, osoby z niepełnosprawnościami lub dotknięte ciężką chorobą, matki lub ojcowie, zajmujące się w pojedynkę chorym dzieckiem.

Z myślą o wsparciu najbiedniejszych wolontariusze ze Szlachetnej Paczki co roku najpierw tworzą i weryfikują bazę osób potrzebujących pomocy, a potem koordynują przekazywanie darów. W „weekend cudów”, który w tym roku przypada na 16 i 17 grudnia, zapukają pod wskazane adresy i wręczą paczki, przygotowane dzięki darczyńcom.

Jest już baza rodzin, którym można pomóc

Od soboty, 18 listopada na stronie szlachetnapaczka.pl dostępna jest baza rodzin potrzebujących pomocy. Można tam znaleźć historie osób i krótką listę najpotrzebniejsze rzeczy, których im brakuje. Z Lubuskiego jest kilkadziesiąt rodzin.

Metod pomocy jest kilka. Można przygotować paczkę indywidualnie, albo namówić rodzinę, znajomych lub współpracowników do wspólnego działania.

- W zeszłym roku paczkę dla jednej rodziny przygotowywało średnio 31 darczyńców. Kompletowanie paczek rozkłada się więc na wiele osób, a efekt to coś więcej niż wsparcie materialne. Przygotowanie prezentów w firmie to sprawdzony pomysł na integrację wokół wspólnego, celu, a w szkole znakomita lekcja empatii dla dzieci i młodzieży – zauważają osoby od lat angażujące się w działalność Szlachetnej Paczki.

Paczkę najlepiej przygotować wspólnie z innymi osobami
Paczkę najlepiej przygotować wspólnie z innymi osobami pixabay.com

Jak przygotować paczkę?

Na stronie Szlachetnej Paczki znajduje się szczegółowy poradnik, jak zabrać się do przygotowania prezentów samemu lub w grupie. Gdy już podejmiesz decyzję i wybierzesz rodzinę, możesz liczyć też na wolontariusza, który odpowie na wszystkie pytania.

A oto krótka ściąga, jak przygotować paczkę:

  • wybierz rodzinę lub osobę, której chcesz pomóc. Skontaktuje się z Tobą wolontariusz, opiekujący się wybraną rodziną i odpowie na pytania i wątpliwości
  • zbierz osoby, z którymi przygotujesz paczkę
  • przygotuj listę zakupów. Uwzględnij liczbę członków rodziny – np. dla wielodzietnej rodziny kup zgrzewkę mąki zamiast jednego kilograma
  • pamiętaj o spełnieniu trzech głównych potrzeb rodziny – są wskazane w opisie
  • zapakuj prezenty. Obok mocnych kartonów i taśmy klejącej przyda się też papier ozdobny. Opakowanie też ma znaczenie!
  • dostarcz paczki do magazynu. Jego adres znajdziesz w mailu, który otrzymałeś, otrzymałaś po dokonaniu wyboru rodziny.

W paczce powinny znaleźć się rzeczy nowe. Akcji nie należy traktować, jako okazji do pozbycia się zbędnej odzieży czy sprzętów.

Podarunki trafią do potrzebujących w połowie grudnia
Podarunki trafią do potrzebujących w połowie grudnia pixabay.com

Nie robisz paczki, możesz pomóc inaczej

Nie masz czasu, albo nie jesteś w stanie skompletować całej paczki, a chcesz pomóc. Za pośrednictwem strony Szlachetnej Paczki, możesz przekazać pieniądze. Możesz wpłacić dowolną kwotę jednorazowo lub przekazywać stałą sumę co miesiąc.

Pomóc można też, przynosząc stary telefon do salonu jednego z operatorów sieci komórkowej lub kupując kawę na stacji paliw, zaangażowanej w akcję.

W poprzednim roku wsparci otrzymało blisko 15,5 tys. rodzin z całego kraju. Łączna wartości pomocy przekazanej w paczkach wyniosła prawie 59 mln zł. Średnia wartość paczki dla jednej rodziny wyniosła 3,9 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska