Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy w Lubuskiem. Brakuje kilkudziesięciu osób!

(b)
Wideo
od 16 lat
To już ostatni moment, aby zgłosić się do wolontariatu w Szlachetnej Paczce i w nadchodzącej edycji pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W województwie lubuskim potrzebnych jest jeszcze około 80 wolontariuszy.

Szlachetna Paczka to akcja materialnej pomocy dla osób uboższych, która ma swój finał przed Bożym Narodzeniem. Wówczas, za sprawą darczyńców i wolontariuszy, do wielu domów trafiają świąteczne paczki z najbardziej potrzebnymi rzeczami.

Bieda dotyka wiele osób

Co dwudziesty Polak w naszym kraju żyje w skrajnej biedzie. To może być na przykład twój samotny sąsiad, któremu po opłaceniu rachunków nie starcza na żywność lub samodzielna mama mieszkająca dwie ulice dalej, która obecnie nie może podjąć pracy zarobkowej, bo opiekuje się ciężko chorym dzieckiem.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy wiele osób może otrzymać nie tylko niezbędne wsparcie materialne, ale także poczucie, że są dla kogoś ważne. To przywraca godność i daje nadzieję na wyjście z trudnej sytuacji.

- Wolontariat ma ogromny sens, ponieważ często te osoby nie liczą na pomoc materialną, tylko chcą z kimś porozmawiać, chcą, żeby ktoś je wysłuchał. To, że do nich w ogóle pójdziemy, zainteresujemy się, porozmawiamy, zapytamy, jak się czują, jak im się żyje – to jest dla nich największa pomoc. – mówi Wiktoria, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

Tak było w ubiegłym roku

W zeszłym roku w Szlachetną Paczkę zaangażowało się 12 tys. wolontariuszy. Dotarli oni z pomocą do 15 482 rodzin. Wśród nich było około 5 tys. seniorów, prawie 17,6 tys. dzieci i 5 tys. samodzielnych rodziców. Za każdą z tych liczb kryje się mnóstwo osobistych historii, czasami bardzo dramatycznych.

Jedną z nich jest historia pana Bogdana, który uległ wypadkowi. Z wysportowanego, aktywnego mężczyzny stał się osobą leżącą, zdaną na pomoc mamy. Przy życiu trzyma ich skromna renta i wzajemnie podsycana nadzieja na poprawę sprawności mężczyzny. Pani Jolanta rehabilituje syna w domu, na więcej nie wystarcza. W Szlachetnej Paczce rodzina znalazła specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny.

- Poczułem, że oprócz mamy jest jeszcze ktoś, kto wierzy, że jeszcze kiedyś będę sprawny, to mnie napędza do jeszcze cięższej pracy – mówił pan Bogdan.

Na czym polega wolontariat w Szlachetnej Paczce?

Sercem Szlachetnej Paczki są wolontariusze i wolontariuszki, którzy odwiedzają rodziny, poznają ich historie oraz potrzeby i pośredniczą w przekazywaniu spersonalizowanego wsparcia od darczyńców.

- W Szlachetnej Paczce nigdy nie zostajesz sam. Masz wsparcie innych wolontariuszy ze swojego zespołu. Poznajesz też mnóstwo innych wolontariuszy i rodzin, potrzebujących pomocy – mówi Wiktoria wieloletnia wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

- Jeden wolontariusz to szansa na zmianę na dobre w trzech rodzinach. Dołącz do nas! – zachęca Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

Jak zgłosić się do wolontariatu?

To ostatni moment, by zgłosić się do wolontariatu w Szlachetnej Paczce. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl, wypełnić krótki formularz i poczekać na kontakt rekrutera.

Akademia Przyszłości też rekrutuje wolontariuszy

Akademia Przyszłości również swoje istnienie opiera na pracy wolontariuszy. Ten ogólnopolski program społeczny wspiera dzieci w budowaniu wiary w siebie i odkrywaniu swojego potencjału. Do Akademii Przyszłości trafiają dzieci z niskim poczuciem własnej wartości. Akademia co roku rekrutuje do programu ok. 2 tys. wolontariuszy i wolontariuszek, którzy odmieniają życie swojego podopiecznego lub podopiecznej.

– Wolontariat w Akademii polega na cotygodniowych, godzinnych spotkaniach z naszym podopiecznym. Chcemy, żeby na tych spotkaniach dziecko poczuło, że jest potrzebne, że ma silne strony, które może wykorzystać w przyszłości. To jest tylko godzina, ale może bardzo dużo przynieść nam i naszemu podopiecznemu – mówi Maciej wolontariusz Akademii Przyszłości.

Jak zostać wolontariuszem Akademii Przyszłości? Wejdź na stronę www.akademiaprzyszlosci.org.pl, wyślij swoje zgłoszenie i czekaj na kontakt rekrutera, który umówi się z Tobą na spotkanie online. Kandydat na wolontariusza nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego ani psychologicznego, ważne, żeby miał serce pełne empatii, potrafił słuchać, motywować i dostrzegać sukcesy dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska