Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła trzecia edycja "Weekendu z Niepodległą" w Filharmonii Zielonogórskiej. Za nami ciekawy recital fortepianowy Cartera Johnsona

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Weekend z Niepodległą to cykl muzyczno-patriotyczny zainaugurowany przez Filharmonię Zielonogórską dwa lata temu. To doskonała okazja do prezentacji i popularyzacji muzyki polskiej, choć nie tylko, bo wśród wykonawców jak i w programie, znajdują się dzieła artystów z całego świata.
Weekend z Niepodległą to cykl muzyczno-patriotyczny zainaugurowany przez Filharmonię Zielonogórską dwa lata temu. To doskonała okazja do prezentacji i popularyzacji muzyki polskiej, choć nie tylko, bo wśród wykonawców jak i w programie, znajdują się dzieła artystów z całego świata. Jarosław Wnorowski
Trzydniowy cykl „Weekend z Niepodległą”, rozpoczął się w piątek (10.11) mocnym akcentem - recitalem fortepianowym Cartera Johnsona. Licznie zgromadzeni słuchacze nagradzali pianistę zasłużonymi brawami.

Moniuszko pisał także walce

Weekend z Niepodległą to cykl muzyczno-patriotyczny zainaugurowany przez Filharmonię Zielonogórską dwa lata temu. To doskonała okazja do prezentacji i popularyzacji muzyki polskiej, choć nie tylko, bo wśród wykonawców jak i w programie, znajdują się dzieła artystów z całego świata. Grane są również utwory rzadko wykonywane, jak chociażby cykl "Trzy walce" Stanisława Moniuszki, znanego bardziej z kompozycji operowych jak i muzyki sakralnej.

Zwycięzca wielu konkursów

Artystą pierwszego wieczoru "Weekendu z Niepodległą" był Carter Johnson. W sali Międzynarodowego Centrum Muzycznego Filharmonii Zielonogórskiej, wykonał utwory Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, Roberta Schumana oraz rzadko grywane i wspomniane wyżej - „Trzy walce” Stanisława Moniuszki. Carter to pianista, mimo młodego wieku, bardzo dojrzały artystycznie i pięknie oddający charakter granej przez siebie muzyki, także polskiej.

To młody kanadyjski pianista, który naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali, m.in. II miejsca (wraz z nagrodami w kategorii muzyki barokowej i kameralnej) na Ogólnopolskim Konkursie CFMTA, II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Julii Crane i wiele nagród na Performing Arts BC, w tym pierwszej nagrody we wszystkich czterech kanadyjskich kategoriach. Jego rozległy repertuar koncertowy rozciąga się od J.S. Bacha do S. Prokofiewa. Artysta, mimo młodego wieku występował z kilkoma prestiżowymi orkiestrami, w tym z Victoria Symphony Orchestra i Orchestra of Northern New York. W 2008 roku (czyli jako dwunastolatek), Carter zaczął studiować pedagogikę, którą ukończył w 2014 roku uzyskując najwyższą ocenę. Aktualnie studiuje na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Oprócz klasyki, specjalizuje się ponadto w piosence artystycznej oraz … teatrze. W 2018 roku Johnson zdobył główną nagrodę w dwóch najważniejszych konkursach muzycznych w Kanadzie, zdobywając zarówno główną nagrodę w „Concours OSM”, jak i pierwszą nagrodę w konkursie „CMC Stepping Stone”. To również laureat II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie w kategorii fortepian.

- jak podają źródła.

Spotkanie słowem wzbogacili Agnieszka Trzeciakiewicz i Paweł Sztompke z Polskiego Radia. Kolejne koncerty cyklu już w sobotę oraz w niedzielę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska