Spis treści
Najlepsze szlaki na Rysy
Jeśli masz zamiar zwiedzić Tatrzański Król, jak nazywane są Rysy, to jesteś tu, gdzie trzeba. Te majestatyczne szczyty, położone na granicy Polski i Słowacji, to wyzwanie dla wędrowców i marzenie miłośników górskich przygód. W naszym przewodniku dowiesz się, jakie są najlepsze trasy na Rysy i jak się do nich dostać.

CC BY 2.0Maciej Kraus/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne
Rysy to wyjątkowe góry w sercu Tatr Wysokich. Mają trzy wierzchołki, z których najwyższy leży na terytorium Słowacji i mierzy 2501 m n.p.m. Wierzchołek północno-zachodni, który znajduje się po stronie polskiej, to najwyżej położony punkt w Polsce na wysokości około 2499 m n.p.m. i jest częścią słynnej Korony Europy.
Jeśli masz już zdecydowane, że chcesz zdobyć te wspaniałe szczyty, ważne jest, abyś znał dostępne trasy wspinaczkowe:
Szlak Turystyczny Czerwony – Północny
Ten szlak prowadzi od schroniska nad Morskim Okiem przez próg Czarnego Stawu i Bulę pod Rysami na sam wierzchołek Rysów. Czas podróży od schroniska nad Morskim Okiem nad Czarny Staw wynosi około 50 minut w górę i 40 minut w dół. Następnie potrzebujesz około 3 godzin, aby pokonać odcinek z Czarnego Stawu na wierzchołek Rysów, a zejście zajmuje około 2 godzin 30 minut.Ten szlak oferuje wspaniałe widoki na Morskie Oko i prowadzi przez tereny o różnym stopniu trudności. Pamiętaj, że na Przełączce pod Rysami jest bardzo eksponowane miejsce, które wymaga ostrożności.
Szlak Turystyczny Niebieski – Południowy
Ten szlak prowadzi od schroniska nad Popradzkim Stawem Doliną Mięguszowiecką do Żabich Stawów Mięguszowieckich, a następnie do Chaty pod Rysami, przełęczy Waga i wierzchołka Rysów. Czas podróży od Popradzkiego Stawu do schroniska pod Rysami wynosi około 2 godzin 15 minut na wzniesienie i 1 godzinę 45 minut na zejście. Następnie potrzebujesz około 1 godziny w górę i 45 minut w dół, aby zdobyć sam wierzchołek.Szlak słowacki jest znacznie łatwiejszy niż polski, prowadzi w głąb Doliny Mięguszowieckiej, jest dobrze oznaczony, a w trudniejszych miejscach zamontowano schody.
Szlak Turystyczny Niebieski i Czerwony Bez Znaków
Ten szlak prowadzi od Łysej Polany na granicy polsko-słowackiej Doliną Białej Wody do Polany pod Wysoką, a następnie bez oznaczeń w kierunku wierzchołka Rysów. Czas podróży od Łysej Polany do Polany pod Wysoką wynosi około 2 godzin 30 minut na wzniesienie i 2 godziny na zejście. Następnie potrzebujesz około 4 godzin 15 minut w górę i 3 godziny w dół, aby zdobyć sam wierzchołek.
Szlak ten prowadzi przez Dolinę Białej Wody, jest nieoznaczony i w wielu miejscach może być trudny i niebezpieczny, więc zaleca się go wędrowcom z większym doświadczeniem i pod opieką przewodnika.
Co zabrać na wyprawę na Rysy?
Wyprawa na Rysy to poważne przedsięwzięcie, więc warto odpowiednio się przygotować. Oto kilka rzeczy, które powinieneś spakować:
- Ciepłą odzież i kurtkę przeciwdeszczową,
- Mapę papierową,
- Wodę i jedzenie,
- Rękawiczki – niezależnie od temperatury,
- Telefon komórkowy i aparat fotograficzny, aby uwiecznić te fantastyczne widoki,
- Najważniejsze są jednak dobre buty trekkingowe,
Ile trwa trasa na Rysy i czy to wycieczka dla każdego?
Czas potrzebny na przejście trasy na Rysy zależy od szlaku i twojej kondycji. Wyjście na Rysy z Morskiego Oka i powrót zajmuje przeciętnie około 7 godzin. Jeśli wybierzesz się z parkingu w Palenicy, cała wędrówka może potrwać nawet 10 godzin.

Jeśli nie czujesz się na siłach, warto przejść się po szlakach, które są bardziej przyjazne dla początkujących piechurów. wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne
Rysy to najwyższy szczyt w Polsce i wspinaczka od strony Morskiego Oka jest wymagająca i nie jest polecana osobom z lękiem wysokości. Trasa jest ubezpieczona łańcuchami o łącznej długości 360 m, ale w niektórych miejscach wymaga użycia rąk. Dlatego wspinaczkę na Rysy poleca się jedynie doświadczonym turystom.
Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu i bezpieczeństwie podczas wycieczki. Odkryj tatrzańskie piękno i zanurz się w niesamowitym krajobrazie jednych z najpiękniejszych gór w Europie.
Rysy – poznaj najlepsze szlaki na wycieczkę. Co spakować na ...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?