Salony optyczne Kierszniowscy Optyka Optometria zapraszają na Tydzień krótkowzroczności

Artykuł sponsorowany Kierszniowscy Optyka Optometria
Wideo
od 16 lat
Tydzień krótkowzroczności – zadbaj o wzrok swojego dziecka

Naszym wzrokiem interesujemy się zazwyczaj dopiero wówczas, gdy odczuwamy pogarszającą się jakość widzenia. Wtedy zwykle decydujemy się na wizytę u specjalisty i badanie wzroku. Jak jednak zaobserwować u dzieci ten moment, w którym pojawia się problem dotyczące wzroku? Między innymi na to pytanie odpowiedź będzie można uzyskać podczas Tygodnia Krótkowzroczności, trwającego od 29 maja do 2 czerwca br., który organizuje sieć salonów optycznych Kiersznowscy Optyka Optometria. W tych dniach w Salonie Optycznym Junior przy ul. Mariackiej 3 w Zielonej Górze będzie można ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia krótkowzroczności u swoich dzieci, porozmawiać ze specjalistami, a także wykonać badanie wzroku.

Pulsujące multimedia

Chwilę po przebudzeniu nasze dziecko sięga ręką po smartfon i sprawdza powiadomienia. Następnie wchodzi na TikTok i Instagram, by zobaczyć co wrzucili znajomi. Przed wyjściem do szkoły jakaś krótka gra, może filmik na YouTube. W drodze do szkoły górę bierze inny zmysł – nieco muzyki ze Spotify. A po szkole relaks przy grach na komputerze lub na konsoli, połączony z konwersacją z rówieśnikami przez komunikatory. Wieczorem dobry film lub serial na którymś z kanałów streamingowych. To nie jest kilka czy kilkanaście minut, to są tak naprawdę długie godziny oczu wpatrzonych w różnej wielkości ekrany. O ile u dzieci uczęszczających już do szkoły trudno weryfikować na ile czas spędzony przed komputerem wynika z chęci rozrywki, a na ile jest przeznaczony faktycznie na naukę, to u tych poniżej 7 roku życia warto taką aktywność ściśle kontrolować i reglamentować. Ogólna zasada jest taka, że im większy ekran tym lepiej dla oczu. Dlatego w przypadku małych dzieci warto włączać bajki na dużym ekranie, a zamiast wkładać im do rąk telefon lepiej zainteresować zabawką, książeczką lub wymyślić inną aktywność, która oderwie dziecko od migających obrazków. Szczególnie ważne jest przebywanie na zewnątrz – specjaliści zalecają, aby każdego dnia przez co najmniej dwie godziny dziennie wystawiać się na działanie naturalnego światła.

Galopująca krótkowzroczność

U małych dzieci warto wdrożyć zalecenia dotyczące ograniczenia kontaktu z elektroniką, bo to u nich właśnie krótkowzroczność pojawia się najszybciej, a niekontrolowana przez specjalistów może z roku na rok przyrastać. WHO szacuje, że w 2050 roku problem ten będzie dotyczył aż połowy ludności świata. Dzieci dotknięte krótkowzrocznością widzą dobrze przedmioty znajdujące się blisko, a te będące dalej są dla nich rozmazane. Na wzrok dzieci szczególną uwagę powinni zwrócić rodzice, którzy sami dotknięci są wadą wzroku. W tym przypadku już kilkumiesięczne dziecko powinno zostać zbadane, a następnie co roku kontrolowane. Niestety w Polsce nie robi się noworodkom przesiewowego badania wzroku, a w przypadku wad wzroku przepisy regulujące profilaktykę zdrowotną byłyby niezwykle przydatne. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza pozwala na kontrolę problemu ze wzrokiem, a także zmniejsza ryzyko poważniejszych chorób oczu w wieku dojrzałym. Prowadzona kontrola krótkowzroczności ma na celu spowolnienie postępu lub pogorszenia krótkowzroczności u dzieci i nastolatków, tak aby ostateczna wielkość krótkowzroczności była mniejsza, niż gdyby zaniechano jakiegokolwiek działania.

Spowolnij lub zatrzymaj krótkowzroczność przez sen

Chociaż nie zawsze je stosujemy, to dobrze znamy zasady dobrego snu. Wśród najważniejszych specjaliści wymieniają odpowiednio dobrany materac, niezbyt wysoką temperaturę w sypialni, a w ciągu dnia solidną dawkę ruchu na świeżym powietrzu. To jednak nie wszystko co można zrobić, aby sen przynosił dodatkowe korzyści. Mamy bowiem ortokeratologię, czyli niechirurgiczną metodę korekcji krótkowzroczności. Soczewka ortokeratologiczna jest soczewką stabilnokształtną, a jej działanie polega na odwracalnej zmianie geometrii rogówki. Metoda ta polega na modelowaniu kształtu rogówki w taki sposób, by w ciągu dnia zapewnić dziecku dobre widzenie, bez konieczności używania dodatkowych metod korekcji wady wzroku. Soczewki zakłada się wyłącznie na noc – początkowo codziennie, a po około trzech miesiącach co drugą noc. Efekt korekcji utrzymuje się w początkowym okresie przez kilka godzin, a następnie coraz dłużej – nawet do 40. Największą zaletą stosowania tej metody jest znaczące zahamowanie, a niekiedy nawet zatrzymanie rozwoju krótkowzroczności. Warto zauważyć, że proces ortokorekcji jest całkowicie odwracalny i bezpieczny. Po zaprzestaniu stosowania tej metody kształt rogówki wraca do pierwotnej postaci. Soczewki ortokorekcyjne dobierane są dzieciom już od 6 roku życia. Takiemu maluchowi najczęściej rodzic zakłada soczewki przed snem i ściąga je codziennie rano. Starsze dzieci, te powyżej 10 roku życia, zwykle już same wykonują te czynności. Soczewka jest indywidualnie projektowana i dopasowywana przez specjalistę od wzroku. Wykonywane są dokładne badania przedniego odcinka oka, badanie refrakcji, a także wykonuje się topograficzne mapy rogówki. Na podstawie tych badań zamawiane są indywidualnie tworzone soczewki ortokorekcyjne. Okres adaptacji trwa zwykle około 2– 3 tygodni, a po nim uzyskuje się pełną redukcję wady wzroku. Dziecko pozostaje pod ścisłą kontrolą specjalisty, a badania są regularnie powtarzane co około 3 miesiące.

Sposoby na krótkowzroczność

Obok soczewek ortokeratologicznych, istnieje kilka innych metod kontroli progresji krótkowzroczności. Specjaliści od wzroku mogą zaproponować soczewkę okularową MiYOSMART firmy Hoya, wykonaną z cienkiego, odpornego na pęknięcia i pokrytego powłoką antyrefleksyjną materiału. Według badań soczewka ta zmniejsza przyrost wady refrakcji nawet o 60%. Dla ceniących wygodę, CooperVision wyprodukował miękką soczewkę jednodniową MiSight o koncentrycznej konstrukcji, w której obszary korekcyjne występują naprzemiennie ze strefami terapeutycznymi, tworzącymi peryferyjne rozogniskowanie krótkowzroczne. W tym przypadku badania wykazały spowolnienie przyrostu wady o 59%, a najlepsze efekty osiąga się przy rozpoczęciu terapii w wieku 8-12 lat. Inną metodą jest leczenie kroplami do oczu z atropiną, która aplikowana w niskim stężeniu także spowalnia postęp krótkowzroczności.

Co możesz zrobić dla oczu swojego dziecka?

Od dobrych lekarzy często słyszymy, że najważniejsza jest profilaktyka. W przypadku dzieci możemy mówić o profilaktyce wczesnej, czyli o utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Obszarów, w których rodzice mogą działać profilaktycznie jest bardzo wiele, a w samej kwestii zdrowia oczu najmłodszych można zrobić naprawdę dużo. Obok wspomnianego już wcześniej przebywania na zewnątrz, specjaliści zalecają redukcję pracy w bliskich odległościach - najlepiej do maksymalnie 2 godzin dziennie. Zalecają także stosowanie zasady 20x20x20, czyli 20 minut patrzenia z bliskiej odległości, 20 sekund przerwy i patrzenie w dal oraz 20 sekund patrzenia dalej niż 20 stóp, czyli około 6 m. Należy także zwrócić uwagę na odległość między wzrokiem dziecka a urządzeniem elektronicznym. Często obserwowana dwudziestocentymetrowa przestrzeń to zdecydowanie za blisko. Prawidłowy dystans, który powinien oddzielać oczy od tableta czy smartfona to tak zwana odległość Harmona, czyli długość mierzona od łokcia do końca paliczka bliższego – około 40 cm.

Sprawdź, jak widzi Twoja rodzina

Tydzień Krótkowzroczności to wydarzenie z przesłaniem. Ci, którzy oderwą swoje pociechy od elektronicznych urządzeń i postanowią spędzić wspólnie czas sprawią sobie dużo radości, a przy okazji otrzymają możliwość konsultacji ze specjalistami z dziedziny wzroku. W tych dniach będzie można wykonać badanie wzroku za połowę ceny regularnej, wysłuchać porad od fizjoterapeuty dziecięcego, zrobić test oceniający prawdopodobieństwo wystąpienia krótkowzroczności u dzieci, a także skorzystać z promocji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dzieci mogą oczywiście liczyć na gadżety i niespodzianki. Ponadto, 30 i 31 maja będzie można zmierzyć specjalistycznym urządzeniem długość osiową gałki ocznej i ocenić progresję krótkowzroczności. Finałem tego tygodnia będzie dwudniowy event, pod hasłem „Ale szok, dbam o wzrok “, który odbędzie się 1 i 2 czerwca przed Salonem Optycznym Junior przy ul. Mariackiej 3 w Zielonej Górze.

Kierszniowscy Optyka Optometria
Salon Optyczny Junior
ul. Mariacka 3, Zielona Góra

https://optyk-kierszniowski.pl/
https://www.facebook.com/OptykKierszniowski

Salony optyczne Kierszniowscy Optyka Optometria zapraszają na Tydzień krótkowzroczności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska