Segregacja odpadów jest niezwykle ważna - sprawdź, jak to robić

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze
Kiedy codziennie segregujesz śmieci, wygrywasz jako odpowiedzialny obywatel. Wystarczy wyrobić sobie nawyk wrzucania odpadów do odpowiednich koszy, a zmniejszysz chociażby problem samorządów lokalnych w zakresie gospodarowania odpadami. Segregowane śmieci są często tańsze w utylizacji, ponieważ nie wymagają tak dużego ręcznego lub mechanicznego sortowania, jak odpady mieszane.

Szacunki Banku Światowego pokazują, że na całym świecie każdego roku wytwarzamy około 2 miliardów ton odpadów stałych. Zanim zaczniemy segregować swoje odpady, warto również zwrócić uwagę na filozofię zero waste, która pomoże zredukować produkcję domowych śmieci do minimum.

Segregacja jest niezbędna, bo przeciętny Polak wytwarza rocznie przeszło 300 kg śmieci. Z czego aż 40 proc. trafia na wysypisko, a tylko 25 proc. jest wykorzystywanych powtórnie.

Jak prawidłowo segregować śmieci?

Zanim zrozumiemy, w jaki sposób możemy segregować odpady w naszych domach, konieczne jest poznanie różnicy między odpadami mokrymi i suchymi. Odpady mokre to wszystkie odpady kuchenne, które produkujemy. Mogą to być skórki warzywne, zużyta herbata, owoce, resztki itp. Są to biodegradowalne odpady organiczne, które można również kompostować. Suche odpady to papier, szkło, plastik, tektura, styropian, guma, metal, materiały do pakowania żywności itp. Nawet kartony i paczki po mleku trafiają do suchego kosza na odpady. Suche odpady nadają się do recyklingu, ale zostaną odrzucone, jeśli są zanieczyszczone lub zabrudzone.

Co ważne ani szkła, ani plastiku czy metalu nie trzeba myć przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady segregowane. Wystarczy je opróżnić. Surowce zostaną umyte na późniejszym etapie recyklingu. Wątpliwości wzbudzają też odpadki takie jak kartony po mleku, kubki po jogurtach czy śmietanie, tubka po paście do zębów czy paragony.

Przede wszystkim śmieci dzielimy na 5 różnych frakcji:

  • metale i tworzywa sztuczne,
  • papier,
  • szkło,
  • bioodpady,
  • odpady zmieszane/mokre.

Worek na papier jest niebieski, na metale i plastik żółty, na szkło zielony, a na bioodpady brązowy. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna - należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Niektóre gminy mogły zadecydować również o rozdzieleniu szkła białego od kolorowego.

Segregacja śmieci - gdzie wrzucać poszczególne odpady?

Metale i tworzywa sztuczne

Wrzucamy: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach; nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych; plastikowe opakowania po produktach spożywczych; opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach); opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp.; plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie; aluminiowe puszki po napojach i sokach; puszki po konserwach; folię aluminiową; metale kolorowe; kapsle, zakrętki od słoików.

Nie wrzucamy: butelek i pojemników z zawartością; plastikowych zabawek; opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych; opakowań po olejach silnikowych; części samochodowych; zużytych baterii i akumulatorów; puszek i pojemników po farbach i lakierach; zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

Papier

Wrzucamy: opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą); katalogi, ulotki, prospekty; gazety i czasopisma; papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki; zeszyty i książki; papier pakowy; torby i worki papierowe.

Nie wrzucamy: ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych; papieru lakierowanego i powleczonego folią; papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego; kartonów po mleku i napojach; papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych; tapet; pieluch jednorazowych i innych materiałów higienicznych; zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych; ubrań.

Szkło

Wrzucamy: butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych); szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).

Nie wrzucamy: ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów; szkła okularowego; szkła żaroodpornego; zniczy z zawartością wosku; żarówek i świetlówek; reflektorów; opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych; luster; szyb okiennych i zbrojonych; monitorów i lamp telewizyjnych; termometrów i strzykawek.

Odpady biodegradowalne

Wrzucamy: odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.); gałęzie drzew i krzewów; skoszoną trawę, liście, kwiaty; trociny i korę drzew; niezaimpregnowane drewno; resztki jedzenia.

Nie wrzucamy: kości zwierząt; oleju jadalnego; odchodów zwierząt; popiołu z węgla kamiennego; leków; drewna impregnowanego; płyt wiórowych i pilśniowych MDF; ziemi i kamieni; innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

Odpady zmieszane

Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.

„Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u” - informuje strona rządowa Nasze Śmieci.

Tekst ukazał się w Gazecie Lubuskiej w dniu 29.06.2023

Segregacja odpadów jest niezwykle ważna - sprawdź, jak to robić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska