Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie w prezbiterium rzuca nowe światło na historię fary w Międzyrzeczu

Dariusz Brożek
- Ta wnęka potwierdza, że prezbiterium wybudowano już w XVI wieku - zapewnia muzealnik Ryszard Patorski.
- Ta wnęka potwierdza, że prezbiterium wybudowano już w XVI wieku - zapewnia muzealnik Ryszard Patorski. fot. Dariusz Brożek
W kościele pw. Św. Jana Chrzciciela natrafiono na wnękę na święte sakramenty. To kolejny dowód, że prezbiterium jest starsze, niż przypuszczali historycy.

Nisza przypomina kształtem okno. Odkryto ją podczas renowacji prezbiterium. Co to może być? - To tak zwana wnęka sakracyjna. Dawniej przechowywano w niej święty sakrament i oleje. Stąd nazwa - tłumaczy muzealnik Ryszard Patorski, który od lat bada dzieje najstarszej międzyrzeckiej świątyni.

Zdaniem Patorskiego, odkrycie weryfikuje hipotezy naukowców dotyczące wieku prezbiterium. Do początku XVII w. tabernakula z sakramentami przechowywane były w specjalnych kaplicach, zakrystiach, albo właśnie w takich wnękach w prezbiteriach. Dopiero w 1614 r. za czasów papieża Pawła V zaczęto umieszczać je w ołtarzach. Wniosek jest jeden; prezbiterium ma ponad 400 lat. Tymczasem jeszcze kilka lat temu historycy byli przekonani, że wybudowano je dopiero w XVII w.

- To kolejny dowód na renesansową metrykę prezbiterium. Pierwszym były freski odkryte tutaj ponad rok temu - dodaje muzealnik.

Pierwsze były freski

W ub.r. podczas renowacji kościoła w jego prezbiterium natrafiono na renesansowe freski datowane na 1545 r. Starostą był wtedy Wawrzyniec Myszkowski. Obok fresków umieszczono jego herb Jastrzębiec, co jednoznacznie wskazuje na to, że to on był ich fundatorem.

Obok odsłonięto polichromię przedstawiającą jabłko, które symbolizuje królewską władze. Starostowie byli bowiem powoływani przez monarchów i rządzili w ich imieniu. Jak zaznacza R. Patorski, teraz od nowa można pisać historię tego kościoła.

Proboszcz liczy na pomoc

Prace trwają już kilkanaście miesięcy. Jak podkreśla proboszcz i jednocześnie dziekan dekanatu pszczewskiego ks. kan. Marek Walczak, w renowacji zabytkowej świątyni pomagają mu finansowo władze miejskie i parafianie. Liczy także na wparcie służb konserwatorskich oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela wybudowano pod koniec XV w. Potem kilka razy był niszczony i przebudowywany. Np. w 1520 r. został ostrzelany przez Brandenburczyków, którzy zniszczyli prezbiterium. Teraz już wiadomo, że odbudowano je jeszcze w XVI w.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska