Skąd pochodzi nazwa Kobyla Góra? Gorzowski muzealnik przewraca historię miasta

Renata Ochwat 0 95 722 57 72 rochwat@gazetalubuska.plZaktualizowano 
Najstarszy wizerunek naszego miasta (z lewej) pochodzi ze Szwecji. Ten z prawej jest dokładnie taki sam, tylko o 100 lat młodszy i znajduje się w Niemczech
Najstarszy wizerunek naszego miasta (z lewej) pochodzi ze Szwecji. Ten z prawej jest dokładnie taki sam, tylko o 100 lat młodszy i znajduje się w Niemczech Archiwum Jana Zalewskiego
Krótko po przejściu Gorzowa (dotychczas Landsberga) w polskie ręce po II wojnie światowej nosił on krótko nazwę Kobyla Góra. Do dziś nasi "nieprzyjaciele" nam to wypominają, ale najnowsze odkrycie gorzowskiego muzealnika dowodzi, że nazwa nie pochodzi od kobyły!

Na odkrytej właśnie starej rycinie widać miasto leżące u stóp wysokiej skarpy, na której stoi wieża. - Rysunek rozwiązuje kilka tajemnic historycznych - mówił nam w piątek odkrywca.

- Kolejny raz okazuje się, że pod latarnią jest najciemniej - komentuje w rozmowie z nami swoje odkrycie Jan Zalewski, szef działu historii techniki i militariów gorzowskiego muzeum. To on odnalazł w Szwecji sensacyjny obrazek i drugi taki sam, tylko starszy o 100 lat. Natrafił na nie, poszukując dokumenty do stworzenia makiety Gorzowa.

Rysunek na ulotce

Najstarszy wizerunek pochodzi z 1631 r. i jest o ćwierć wieku młodszy niż uznawana do tej pory za najstarszą rycina Matthausa Meriana. Pokazuje miasto z zupełnie dotychczas nieznanej perspektywy - od Zawarcia. Nad panoramę wybija się wysoka skarpa z czymś, co może być pozostałością po wieży obserwacyjnej lub resztkami jakiegoś zamku. - To jedyne takie wyobrażenie. Dokładna analiza rozwiewa nam kilka zagadek - mówi odkrywca.

Tajemnicza skarpa to nic innego jak zwieńczenie współczesnych Schodów Donikąd.

Bezcenny rysunek odnalazł się na ulotce wychwalającej zasługi szwedzkiego króla Gustawa Adolfa II, który 16 kwietnia 1631 r. zdobył Landsberg. - Do tej pory nikt po prostu nie szukał wizerunków miasta w takich drukach - tłumaczy J. Zalewski.

Co jest takiego sensacyjnego w tym rysunku? Otóż dowodzi on, że kolejne nazwy naszego miasta znaczą to samo, a mianowicie miejsce graniczne. - Landsberg to przecież miasto przy wzgórzu granicznym - mówił odkrywca najstarszego wizerunku. Założył je na pograniczu margrabia Jan, aby w końcu przeciwstawić się Santokowi i innym grodom polskim.

To samo oznacza wyśmiewana Kobyla Gród, nazwa, którą wymyślił ksiądz Stanisław Dołęga-Kozierowski. - Wywiódł ją nie od klaczy, jak wszyscy myśleli do tej pory, a od starosłowiańskiego słowa kobyła oznaczającego zaporę, szlaban, umocnienia, miejsca graniczne. - Kobylnice to przecież zapory graniczne - tłumaczy Zalewski.

Okazało się, że twórca pierwszej polskiej nazwy naszego miasta dokładnie ją
przemyślał. Co więcej, zadał sobie trudu, aby maksymalnie wiernie przełożyć niemiecką nazwę na język polski. Natomiast Gorzów to nazwa wywiedziona od gorzenia, czyli ognia granicznego. - Wszystko się logicznie tłumaczy - mówi Zalewski.

Dowodem ma być tajemnicza wieża, którą widać na wysokiej skarpie.

Historia się zmienia

- To oznacza, że istniał tu kiedyś punkt obronny. Budowla ta potwierdza tezę prof. Józefa Mitkowskiego, że Gorzów jeszcze przed założeniem tu miasta należał do systemu ochronnego polskiego grodu Santok - mówi J. Zalewski. Przypomina on, że tezę tę z pogardą przyjmowali lokalni historycy. - Teraz mamy na to dowód - mówi muzealnik.

Tłumaczy, że wzgórze było bardzo atrakcyjne dla kolejnych armii do obserwacji, bo rozciąga się z niego widok na znaczną część pradoliny Warty. A ślady grodziska się nie zachowały, bo miejsce to było wielokrotnie niszczone. Jeśli sensacje Zalewskiego się potwierdzą, to spora część historii naszego miasta się zmieni.

polecane: Flesz: Pszczoły wymierają. Czy grozi nam głód?

Wideo

Materiał oryginalny: Skąd pochodzi nazwa Kobyla Góra? Gorzowski muzealnik przewraca historię miasta - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 37

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
R
RENEGADE

Kolejny niedopracowany artykul a w nim dwie sprzeczne tezy.Poniewaz albo "Założył je na pograniczu margrabia Jan, aby w końcu przeciwstawić się Santokowi i innym grodom polskim" albo "Gorzów jeszcze przed założeniem tu miasta należał do systemu ochronnego polskiego grodu Santok"

zgłoś
J
JaGer

Wstyd panie i panowie. Niemal wszyscy zachowujecie się jak gówniarzeria w piaskownicy. Każdy wychwala własne podwórko i pluje na sąsiada. Jestem z ZG i mam wielu znajomych w GW. Wstyd mi niezmiernie, jak ktoś do mnie przyjeżdża i słyszy głupie uwagi na swój temat... że z Gorzowa, a podobnie jest jak do znajomych jadę do GW. Pod tym względem nie różnimy się wcale! Jeżeli chodzi o ludność to rdzennych mieszkańców w ZG i GW jest niewielu, a z tych niewielu większość to Niemcy. Większość z nas skądś się tutaj przeprowadziła. Wszędzie mieszkają Kresowiacy..... i inni i nie ma co się obrzucać. Jeżeli chodzi o nazwy miast ZG góra miała więcej szczęścia, ale dawniej nie było ZG i GW tylko Gb i Lb...
Po prostu wstyd. Ludzie ponoć cywilizowani a zachowują się jak .... totalna wiocha!

zgłoś
k
kamil

jezu! wreszcie jakis mądry głos a nie ta nędzna przepychanka.
Nie wiem jaka w tym rola lubuskiej ale co do reszty - zgadzam się w zupełności!
Na forum huczy a tak na prawdę na poziomie międzyludzkim dogadujemy sie przecież zupełnie dobrze. Wiadomo, są potkniecia po obu stronach, wiadomo że w derbach każdy trzyma swoja stronę ale jesteśmy jednym województwie i nie zamieniłbym tego na żadne inne rozwiazanie (no może takie że Zg jest jedyną stolicą )
żarty żartami ale przecież wsyscy jesteśmy ludzmi, mamy swoje ambicje, problemy i tworzenie albo umacnianie takich animozji NIKOMU nie wyjdzie na dobre.
Porównanie do męża i żony jest moim zdaniem dobre. Co sie dzieje w naszym "domu" to nasza sprawa ale dla reszty jesteśmy małżeństwem i ani mąż na żonę ani żona na męża obcym naskoczyć nie pozwoli
Pozdrowienia z Zielonej Chmury!

zgłoś
p
picas

LUDZIE !!! ZIELONOGÓRZANIE, GORZOWIANIE !!!

Czy jesteście na tyle ślepi, aby nie zauważyć że jesteście manipulowani. Nasza rodzima regionalna gazeta celowo podsyca nienawiść Gorzowa do Zielonej Góry i odwrotnie. I nie tylko ona, nasi sąsiedzi Poznań, Szczecin, Wrocław cieszą się że jesteśmy skłóconym województwem. Takie województwo łatwo będzie podzielić, bo sami te podziały tworzycie.

Plan długoletni i tak zakłada podział województwa w przyszłości. Im bardziej będziecie się sprzeczać tym łatwiej będzie można to przeprowadzić.

Zielona Góra i Gorzów to przecież jak mąż i żona. Musimy razem żyć, rozmawiać i rozwiązywać wspólne problemy. Jak w małżeństwie rozwody są tragiczne w skutkach. Czy wy zielonogórzanie wolicie należeć do Wrocławia i być zaściankiem ???? A wy gorzowianie wolicie być wchłonięci przez Szczecin lub Poznań i zniknąć nawet z mapy pogody ????

Osobno Gorzów bez Zielonej Góry i Zielona Góra bez Gorzowa nic nie znaczy. Ale jako województwo jesteście siłą !

Politycy, dziennikarze i reszta tego tałatajstwa nigdy się nie dogada.
Ale bracia z Zielonej Góry i Gorzowa muszą !

zgłoś
G
Gość
W dniu 22.09.2009 o 12:36, gorzowianin napisał:

Rozumiem że teraz będziesz zliczał ilość pcheł w obu miastach , i wyjdzie żę w ZG jest ich dużo więcej i są największe , bo zielona ma wszystko naj , basen , ratusz , filharmonie itp. Ciekawe do jakiego miasta pasuje Zielona Góra , no tak do... Paryża . Człowieku spasuj bo myślisz naprawdę małomiasteczkowo .Pozdro .Nie to ty kolego jestes malomiasteczkowy. Podniecacie sie swoją rzeczkę, tramwajkami, i schodami do nieba. I tym że macie prawie 8000 wiecej ludnosci. Przezywacie to jakbyscie lepszym, wiekszym, starszym, nowoczesniejszym, piekniejszym itd itp miastem. A tak naprawde te roznice sa albo minimalne albo żadne. Bo generalnie rzecz ujmując są to miasta na jednakowych poziomach. I jak się wam to pokazuje te wasze wielkie różnice a właściwie ich brak to odrazu piszesz o pchłach o paryzu a nie zauważacie tego że to wy się szczycicie niewaidomo czym. Tylko wy wiecie o co wam chodzi. Bo dla kogoś z zewnatrz to powie że dwie takie same pipydówy a kazda uważa się za niewiadomo co.
zgłoś
g
gorzowianin
W dniu 22.09.2009 o 08:21, Gość napisał:

Nie o 10 tys. a o 7600 więc nie kłam.Zielona 117 557Gorzów 125 157Tak wiecej ale trochę , a powierzchnia za to duzo wieksza w gorzowie, a gestosc zaludnienia mniejsza. To znaczy ze gorzow chcac byc lepszy poprzylaczal wszystkie wiochy w kolo i wyszlo mu wiecej. Ale u nas jedziesz jest tablica zielona gora i od razu zaczyna sie miasto u was za to sa pola i lasy, jakas wierza widokowo na rondzie z widokiem na pola lasy, łąki. Gdyby zielona góra przyłaczyła te wioski co są graniczne na mapie to byloby więcej 15 tys. sam czerwieńsk ma 5 tyś. Popatrz w statystykę:Gorzów 1 462 os./km²Zielona 2 012 os./km²Ale co się dziwić jak w południowej części województwa mieszka 65% ludności. Także macie gęstość zaludnieni taka porównywalna do opola, aleksandrowa łodzkiego, braniewa, dębicy, kościerzyny, stargardu szczecińskiego.Natomiast powierzchniowo pasujecie, do konina, koszalina, jeleniej góry, olsztyna, płocka, włocławeka.No ale to ta chora zazdrość, że zawsze byliście pod zieloną górą zmusiła was do takich działań. Ciekawe jak za 10 lat zielona góra przeskoczy was w liczbie ludności co znowu zrobicie, może przyłączycie santok?


Rozumiem że teraz będziesz zliczał ilość pcheł w obu miastach , i wyjdzie żę w ZG jest ich dużo więcej i są największe , bo zielona ma wszystko naj , basen , ratusz , filharmonie itp. Ciekawe do jakiego miasta pasuje Zielona Góra , no tak do... Paryża . Człowieku spasuj bo myślisz naprawdę małomiasteczkowo .Pozdro .
zgłoś
A
Ad

Zielonodziurzanie - zabugole do których niedocieraja żadne racjonalne argumenty .... tak juz jest i bedzie , wole wielkopolske niż zabugoli takich jak Wy -mysze pomioty

zgłoś
g
gumiś
W dniu 21.09.2009 o 12:08, zg napisał:

Kobylarze ..., jakoś tak ładniej brzni niż gorzowiacy, gorzowianie. Niech zostanie tak jak jest czyli Kobylarze, bardzo pasuje do tamtej strony województwa.


Wy Zielonogórzanie jesteście jak Świadkowie Jehowy - żadne argumenty do was nie docierają , rozmowa z wami to jak rozmowa kija z butem!!
zgłoś
G
Gość
Nie o 10 tys. a o 7600 więc nie kłam.
Zielona 117 557
Gorzów 125 157

Tak wiecej ale trochę , a powierzchnia za to duzo wieksza w gorzowie, a gestosc zaludnienia mniejsza. To znaczy ze gorzow chcac byc lepszy poprzylaczal wszystkie wiochy w kolo i wyszlo mu wiecej. Ale u nas jedziesz jest tablica zielona gora i od razu zaczyna sie miasto u was za to sa pola i lasy, jakas wierza widokowo na rondzie z widokiem na pola lasy, łąki. Gdyby zielona góra przyłaczyła te wioski co są graniczne na mapie to byloby więcej 15 tys. sam czerwieńsk ma 5 tyś.

już to zrobiliscie ukraincy :jedrzychow, raculka , chynów, hahahaha
gorzow jest o wiele wiekszy powierzchniowo , poniewaz sie rozwija i mysli perspektywistycznie no i ma rzeke plynącą przez centrum jak kazde porzadne miasto.
policzyl sobie ukrainiec gestosc zaludnienia i niewiele rozumiejac z tego stworzyl idiotyczna teorie, ale sie ubawilem w szczecinie to by boki rwali z tego dyletanta!
zgłoś
G
Gość
W dniu 22.09.2009 o 07:55, Gość napisał:

To wytłumacz to jak na mapie rzekomo z 1934 roku jest Gorzów skoro nazwa gorzów została nadana w 2 marca 1946 po raz pierwszy.Głąbie kapuściany jest to historyczna mapa fizyczna Polski z naniesionymi współczesnymi nazwami żeby taki chadzaj jak ty rozumiał co tam piszą. A owszem kartograf był z Gorzowa. Zawsze wam nie pasowało iż jesteście w województwie zielonogórskim i dlatego te uszczypliwości ciągle. No ale jakoś musicie nadrobić to 10-lecia nie bycia stolicą, bo zielona góra była nią zawsze


haha ukrainski chadziaju rozbawiles mnie, kazda mapa przedwojenna pokazujaca range waszej koziej dziurki jest sfalszowana , chocby nawet byla ze zbiorow UJ. o tak , komunisci niszczyli wszelkie tradycje i za ich czasow wyplywaly na powierzchnie rozne obrzydlistwa jak czerwona dziura . dla niektorych nawet to dzis tradycja... Skonczyc z nowotworem lubuskim!
zgłoś
s
sołtys gorzowa

Jak wszystkie wiedzom, nazwa naszy wsi pochodzi od rodowego nazwiska mojej starej - Brodzisławy, z domu Kobyłko

Na najblirzszym zebraniu we w remizie zgłoszem rezolucjem, ażebysz wizerunek mojej starej (lat 89) jako roznegliżowanej syreny był zatwierdzon jako Herb Naszego Kobylego Przysiółka

p.o. sołtysa kobylej góry

zgłoś
G
Gość
W dniu 21.09.2009 o 21:29, kierowca bombowca napisał:

GORZÓW MA 750 LAT A ILE ZIELONA GÓRA WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘŻE W MIEŚCIE NA Z ŻADEN DOM W STAREJ ZBUDOWIE NIM WIĘCEJ NIZ 2 PIĘTRA ,CO ŚWIADCZY ZE BYŁO TO MAŁE NIMIECKIE MIASTECZKO. DZISIEJSZA ZG MA O 10 TYS MIESZKAŃCÓW MNIEJ NIŻ GORZÓWNie o 10 tys. a o 7600 więc nie kłam.
Zielona 117 557
Gorzów 125 157

Tak wiecej ale trochę , a powierzchnia za to duzo wieksza w gorzowie, a gestosc zaludnienia mniejsza. To znaczy ze gorzow chcac byc lepszy poprzylaczal wszystkie wiochy w kolo i wyszlo mu wiecej. Ale u nas jedziesz jest tablica zielona gora i od razu zaczyna sie miasto u was za to sa pola i lasy, jakas wierza widokowo na rondzie z widokiem na pola lasy, łąki. Gdyby zielona góra przyłaczyła te wioski co są graniczne na mapie to byloby więcej 15 tys. sam czerwieńsk ma 5 tyś.

Popatrz w statystykę:
Gorzów 1 462 os./km²
Zielona 2 012 os./km²

Ale co się dziwić jak w południowej części województwa mieszka 65% ludności.

Także macie gęstość zaludnieni taka porównywalna do opola, aleksandrowa łodzkiego, braniewa, dębicy, kościerzyny, stargardu szczecińskiego.
Natomiast powierzchniowo pasujecie, do konina, koszalina, jeleniej góry, olsztyna, płocka, włocławeka.

No ale to ta chora zazdrość, że zawsze byliście pod zieloną górą zmusiła was do takich działań. Ciekawe jak za 10 lat zielona góra przeskoczy was w liczbie ludności co znowu zrobicie, może przyłączycie santok?
zgłoś
G
Gość
W dniu 21.09.2009 o 22:50, des napisał:

obie mapy sa autentyczne a o wyksztalceniu to lepiej chadziaju ze mna nie praw, dla ciebie lepiej ukrainski przesiedlancu.To wytłumacz to jak na mapie rzekomo z 1934 roku jest Gorzów skoro nazwa gorzów została nadana w 2 marca 1946 po raz pierwszy.

Głąbie kapuściany jest to historyczna mapa fizyczna Polski z naniesionymi współczesnymi nazwami żeby taki chadzaj jak ty rozumiał co tam piszą. A owszem kartograf był z Gorzowa.

Zawsze wam nie pasowało iż jesteście w województwie zielonogórskim i dlatego te uszczypliwości ciągle. No ale jakoś musicie nadrobić to 10-lecia nie bycia stolicą, bo zielona góra była nią zawsze
zgłoś
~~ja
W dniu 21.09.2009 o 22:50, des napisał:

obie mapy sa autentyczne a o wyksztalceniu to lepiej chadziaju ze mna nie praw, dla ciebie lepiej ukrainski przesiedlancu.Może i jest Gorzów. Ale jest też Sulechów pod starą nazwą (Cylichów). Czyli GW nie jest aż taką metropolią skoro jest i Sulechów;>
zgłoś
d
des

przesiedlencu.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3