MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skwierzyna: Klub jak rodzina

Anna Maria Nowicka
Obecna reprezentacja Budowlanych w siedzibie klubu. Działacze dbają, żeby młodzi nie odwrócili się od sportu.
Obecna reprezentacja Budowlanych w siedzibie klubu. Działacze dbają, żeby młodzi nie odwrócili się od sportu. fot. Anna Maria Nowicka
- Gdyby nie było Budowlanych, w wiosce nic by się nie działo - mówią mieszkańcy Murzynowa.

Główne uroczystości odbyły się w sobotę. Drużyny z Murzynowa, Trzebiszewa i Świniar zagrały z tej okazji mecze piłki nożnej. Były nagrody i wspominanie nieżyjących działaczy. Była też zabawa, w której wzięła udział niemal cała wioska.

Założyło go 15 osób

Budowlani istnieją od 22 lipca 1948 r. - Klub założyło 15 osób, w tym ja i nieżyjący już Aleksander Kołodziejski. Pierwszym prezesem był Michał Żurawiecki. Przez te lata przez klub przewinęły się setki osób - mówi obecny prezes Wiktor Zwoliński.
W klubie powstało kilka sekcji (piłka nożna, tenis stołowy, szachy, brydż sportowy, wędkarstwo, tenis i sekcja strzelecka). Zrzeszał mieszkańców Murzynowa, Gościnowa, Dobrojewa, Starego Polichna, Skwierzyny, Międzyrzecza, Międzychodu i Gorzowa.
- Sam założyłem sekcję szachową i szachami zaraziłem całą rodzinę. Żona kłóciła się, gdy zabierałem dzieci na turnieje - śmieje się dziś Tadeusz Płosaj. Józef Wachnowicz przez 20 lat był prezesem sekcji piłki nożnej. - A tak w ogóle piłkę kopałem od dziecka i sentyment do sportu pozostał do dziś - mówi.

Mają puchary i dyplomy

Ważne momenty w dziejach klubu? - Choćby 1992 r. i nasz klubowy autokar. Grałem i woziłem innych zawodników na mecze. To były czasy - wspomina Aleksander Niwa. Jerzy Zwoliński opowiada, jak podczas meczu zawodnik wpadł do studni, która była przy piłkarskim boisku. - Pamiętam też, jak mój ojciec grał w szachy ze świetnym zawodnikiem, który jednak za nic nie mógł pojąć jego taktyki - wspomina ze śmiechem.
Z kolei w oficjalnych kronikach wyczytamy, że na przełomie lat 60. i 70. Budowlani byli najbardziej znani wśród Ludowych Zespołów Sportowych. W 1987 r. klub dostał się do klasy okręgowej i utrzymał w niej do 2000 r. Podczas krajowego Turnieju Złotej Wieży zajął szóste miejsce i za to Urząd Wojewódzki sfinansował mu remont budynku oraz ufundował nagrody dla zawodników. Zresztą puchary i dyplomy zdobyte przez klub i jego zawodników trudno policzyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska