MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy stowarzyszenie KS Stal Gorzów jest jeszcze potrzebne? Okazuje się, że tak

Robert Gorbat
Robert Gorbat
Uczestnicy walnego zebrania Klubu Sportowego Stal Gorzów jednogłośnie przegłosowali absolutorium dla członków zarządu stowarzyszenia.
Uczestnicy walnego zebrania Klubu Sportowego Stal Gorzów jednogłośnie przegłosowali absolutorium dla członków zarządu stowarzyszenia. Robert Gorbat
Kibice pamiętają, że przez dziesiątki lat szkoleniem zawodników i udziałem we wszelkich rozgrywkach zajmował się Klub Sportowy Stal Gorzów. Jako stowarzyszenie. Dziś jego rola jest zupełnie inna.

Został im tylko Mateusz Bartkowiak

Stowarzyszenie kultury fizycznej o nazwie Klub Sportowy Stal Gorzów otrzymało oficjalną rejestrację sądową 12 lutego 2012 roku. Do dziś pozostaje jedynym udziałowcem Stali Gorzów Piłka Ręczna sp. z o. o. oraz stuprocentowym akcjonariuszem prowadzącej sekcję żużlową Stali Gorzów Wielkopolski S. A.

Poza tym wszystko się zmienia. Rok 2023 był ostatnim, w którym żużlowcy byli wypożyczani ze stowarzyszenia do Spółki Akcyjnej. Od bieżącego sezonu cały ciężar szkolenia i jego kosztów (wiąże się z tym również formalna przynależność zawodników) spoczywa na spółce. Ostatnim żużlowcem gorzowskiego klubu, który „tkwi” jeszcze w stowarzyszeniu jest wypożyczony obecnie do Orła Łódź Mateusz Bartkowiak.

Mają swój obszar działania

Jakie zadania ma więc obecnie stowarzyszenie? Podczas czwartkowego (16 maja), zwyczajnego walnego zebrania członków klubu prezes KS Stal i żużlowej Spółki Akcyjnej Waldemar Sadowski tłumaczył to w następujący sposób:

- Klub Sportowy Stal pozostaje organizatorem imprez sportowych innych niż rozgrywki ligowe, między innymi Speedway Grand Prix. Obecnie klub ma ważną umowę z Discovery na organizację w Gorzowie cyklu do 2025 roku włącznie. Nieodłącznym elementem działalności stowarzyszenia pozostaje również działalność promocyjno-reklamowa na rzecz przedsiębiorstw, zainteresowanych sponsorowaniem obydwu prowadzonych przez nas dyscyplin sportu, a także nadzór nad spółkami piłki ręcznej i żużla.

Stal jest jedynym klubem – jako stowarzyszenie – który ma samodzielnie podpisaną umowę z organizatorami cyklu SGP. W 2022 roku, ze względu na wojnę na Ukrainie, Discovery obniżyło opłatę licencyjną o połowę. Ale potem wróciło już do stawki 2,5 mln zł. Mniejsze dofinasowanie ze strony gorzowskiego samorządu spowodowało, że w 2023 roku klub zanotował stratę w wysokości prawie 1,6 mln zł i musiał spłacać zadłużenie wobec Discovery w ratach. Już się z nim uporał. A na progu sezonu 2024 istniało zagrożenie, iż Stal odsprzeda swe prawa innemu ośrodkowi. Mówiło się nawet o Gdańsku. Ostatecznie zarząd klubu porozumiał się jednak z prezydentem miasta i SGP pozostanie w Gorzowie co najmniej do 2025 roku. Organizacja SGP jest jedynym przejawem gospodarczej działalności stowarzyszenia.

Zarząd dostał absolutorium

W 2023 roku na gorzowskim stadionie przy ul. Śląskiej odbyło się ponad 30 imprez, które łącznie zgromadziły na trybunach ponad 110 tys. widzów. Pozytywny wizerunek sportowej działalności klubu sprawił, że jego zarząd jednogłośnie otrzymał absolutorium od uczestników walnego zebrania. Głosowało 49 spośród 65 członków stowarzyszenia. Żadnych kontrowersji nie było też przy rozpatrywaniu sprawozdań komisji rewizyjnej i sądu koleżeńskiego.

Władze klubu – w tym prezes Sadowski oraz wiceprezes stowarzyszenia i prezes spółki Stal Gorzów Piłka Ręczna Daniel Miłostan – będą pełnili swoje funkcje co najmniej do 19 lipca 2026 roku. Wtedy skończy się ich kadencja. Jedyna kadrowa zmiana nastąpiła w komisji rewizyjnej. W miejsce Artura Kontera, który zrezygnował z członkostwa w tym gremium powołano Agatę Gałek.

Czytaj również:
Grand Prix w Gorzowie z atrakcjami dla Niemców. Stal zachęca ich do przyjazdu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska