MKTG SR - pasek na kartach artykułów

SŁOŃSK. Zamek Joannitów to teraz ruina, ale już niebawem budowla zmieni się nie do poznania. Gmina dostała na to 2 mln zł

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Zamek Joannitów w Słońsku zostanie zabezpieczony i udostępniony turystom.
Zamek Joannitów w Słońsku zostanie zabezpieczony i udostępniony turystom. Jakub Pikulik / materiały gminy
Władze gminy Słońsk podpiszą 22 października umowę z wykonawcą remontu zamku Joannitów. Budowla od lat straszy turystów i popada w ruinę. Teraz ma być zabezpieczona i udostępniona zwiedzającym.

Zamek Joannitów stoi w reprezentacyjnym miejscu Słońska. Niestety, spalona przed latu budowla nigdy nie została odbudowana i popada w ruinę. Otoczono ją betonowym płotem, wprowadzono zakaz wstępu. Historyczny budynek jest niezabezpieczony i z roku na rok niszczeje coraz bardziej. W jego wnętrzach są tony gruzów i chaszcze. – Smutny widok, ale już do tego przywykliśmy – komentują mieszkańcy Słońska.

Zamek Joannitów zmieni się nie do poznania

Wszystko wskazuje na to, że zamek jednak odzyska przynajmniej część swego blasku. Jak już informowaliśmy, gmina dostała dofinansowanie na zabezpieczenie ruiny. Dwa miliony złotych zostaną zainwestowane w pierwszy etap inwestycji. – Powstawanie wieniec na szczycie murów, naprawione będą nadproża, odtworzona bryła budynku. Całość będzie zadaszona tymczasową konstrukcją – wylicza Janusz Krzyśków, wójt gminy Słońsk. Wnętrze zamku zostanie uprzątnięcie z gruzu, a w oknach i drzwiach znajdą się kraty. Wejście do wnętrza budowli będzie już bezpieczne, ale możliwe za wcześniejszą zgodą, aby uchronić to miejsce przed wandalami.

Joannici byli w Słońsku

13 października w Słońsku miało miejsce podpisanie porozumienia partnerskiego pomiędzy Gminą Słońsk, Brandenburską Komandorią Zakonu Joannitów oraz miastem Seelow. Chodzi o projekt „Turystyczna waloryzacja historii Zakonu Joannitów na polsko-niemieckim pograniczu”. To właśnie w ramach tego projektu do Słońska spłyną pieniądze na remont budowli.

Budowla cenna pod względem historycznym

Joannici to religijny zakon rycerski, który został założony w XI w. Od XIV w. działają oni na dzisiejszym obszarze objętym wsparciem. Ponad 800 lat Zakon Joannitów kształtował w znacznej mierze Ziemię Lubuską i stanowi trwały element tożsamości. Był zaangażowany w zakładanie i rozwój miejscowości, wznosił kościoły i kaplice oraz miał długotrwały, pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny regionu. Nawet dziś w polsko-niemieckim regionie przygranicznym istnieje ciągle jeszcze wiele śladów historii zakonu.

W Słońsku stoją ruiny zamku joannitów z XVII w. – obiekt bardzo wartościowy pod względem zabytkowym i historycznym, artystycznie związany z Domem Maurycego oraz Huis ten Bosch w Hadze. Oprócz zamku na terenie nadgranicznym po obu stronach Odry znajduje się czternaście miejscowości, których znajduje się zakonne dziedzictwo kulturowe.

1 czerwca 2019 r. rozpoczął się projekt „Turystyczna waloryzacja historii Zakonu Joannitów na polsko-niemieckim pograniczu”, w którym partnerami są gmina Słońsk, miasto Seelow oraz Brandenburska Komandoria Zakonu Joannitów. W ramach projektu ruiny zamku mają być zabezpieczone i udostępnione dla turystów. Powstanie także transgraniczny szlak joannickich miejscowości na obszarze objętym wsparciem. Szlak obejmuje zamek joannitów w Słońsku jako centralny punkt wyjściowy, informacyjny i miejsce wydarzeń.

Zobacz też wideo: Złodzieje wysadzili bankomat w Słońsku

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska