Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słubice. Krok do przodu na wałach

Beata Bielecka
Zabezpieczenia nad Odrą maja zostać wzmocnione, dodatkowo powstanie nowy wał.
Zabezpieczenia nad Odrą maja zostać wzmocnione, dodatkowo powstanie nowy wał.
Jak wszystko dobrze pójdzie w przyszłym roku może się rozpocząć gigantyczna inwestycja za 160 mln zł, która ma sprawić, że miasto będzie niezatapialne. Do wojewody trafił już wniosek o pozwolenie na budowę. Teraz trzeba tylko czekać na nowe rozdanie unijnych pieniędzy.

Dyrektor Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Janusz Marciniak mówi, że wniosek dotyczy modernizacji istniejącego wału przeciwpowodziowego i budowy wału okrężnego. Teraz krok jest po stronie wojewody, bo to on, zgodnie ze specustawą powodziową ma kompetencje, żeby wydać pozwolenie na budowę. - Autor dokumentacji firma Hydroprojekt złożyła wniosek do urzędu wojewódzkiego w styczniu i czekamy na decyzję - dodał J. Marciniak.

Są małe problemy

Od rzecznika wojewody Pawła Siminiaka wiemy, że wniosek został już przeanalizowany przez pracowników Wydziału Infrastruktury. - Jednak żebyśmy mogli wydać pozytywną decyzję w tej sprawie, niezbędne jest uzupełnienie dokumentacji. Poinformowaliśmy już o tym inwestora. We wniosku brakuje między innymi wskazania konkretnych działek, na których mają powstać planowane zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Po uzupełnieniu tego powtórnie zajmiemy się analizą dokumentacji - zapowiada.

Zabezpieczenie Słubic przed powodzią to inwestycja LZMiUW, realizowana w ramach rządowego "Programu dla Odry 2006". Wyliczono, że potrzeba na nią ok. 160 mln zł.
- Trzeba poszukać tych pieniędzy - mówi szef LZMiUW. Liczy na pomoc Unii Europejskiej.

Unia pomoże?

. - W tej perspektywie finansowej nie ma już możliwości zdobycia dotacji, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy już mogli korzystać z nowego unijnego budżetu. Jeśli te środki zostałyby uruchomione w 2014 roku to jest szansa, że inwestycję uda się rozpocząć nawet w tym samym roku - tłumaczy dyrektor. Zapowiada też, że może stać się tak, że będzie ona realizowana etapami.

Unia mogłaby nam dołożyć 85 proc. pieniędzy. Reszta ma pochodzić z budżetu państwa.
Co jest w planach? Przede wszystkim wzmocnienie wałów okalających miasto metalowymi płytami, tzw. larsenami. Zostaną one wkopane głębiej, niż wynosi na poszczególnych odcinkach wysokość wałów. Będzie też poszerzona korona wału. - Dotyczy to wału na wysokości miasta, który zostanie poszerzony o ok. 14-15 metrów - precyzuje naczelnik wydziału gospodarki i inwestycji w słubickim magistracie Bartosz Sianożęcki. - Będzie to idealne miejsce na ścieżkę rowerową, o której na pewno warto pomyśleć - dodaje.

Dodatkowo powstanie wał otaczający miasto od północnego zachodu. Będą w nim zasuwy i przepompownie, które przerzucą na drugą stronę nadmiar wody z dwóch miejskich kanałów zbierających wody opadowe. Ten wał ma się zaczynać w okolicy Nowego Lubusza i biec do Drzecina.

LUMiUW zamierza też wystąpić o pozwolenie na odbudowę części koryta Czarnego Kanału i Raczej Strugi. Ponieważ wał okrężny przetnie te cieki trzeba w nie zainwestować.
Wszystkie te plany cieszą słubiczan. - Pamiętamy rok 1997, gdy do tego, żeby Odra przelała się przez wały brakowało centymetrów - wspomina Ryszard Zasada.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska