MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po promenadzie

AGNIESZKA HAŁAS 0 68 324 88 71 [email protected]
- Tą promenadą będzie można dojechać na rowerze aż do Nądni - pokazuje Robert Pitrowski
- Tą promenadą będzie można dojechać na rowerze aż do Nądni - pokazuje Robert Pitrowski Tomasz Gawałkiewicz
Miasto może się stać regionalną stolicą żeglarstwa. Zależy tylko, czy w budżecie znajdą się pieniądze na odnowę jeziora. Jeśli tak, Unia Europejska jest w stanie zwrócić nawet 75 proc. kosztów.

Wszystko wyjaśni się do końca tego roku. Nowa rada musi zatwierdzić budżet na 2007 r. Jeżeli radni uznają zagospodarowanie jeziora za sprawę najważniejszą, prace na Błędnie mogą ruszyć już w przyszłym roku. Jezioro ma szansę wrócić do dawnej świetności, a miasto stać się regionalną stolicą żeglarstwa. Plan zagospodarowania jest już opracowany. Został podzielony na 12 etapów. Unia może pomóc w ich realizacji podczas najbliższych siedmiu lat.

Spacer po promenadzie

Zgodnie z planem przy ul. Senatorskiej przy nowym targowisku miejskim ma powstać przystań dla łodzi i kajaków. Dlatego rów na odcinku od fosy do Obry ma zostać poszerzony. Z kolei zostaną rozebrane stare domki kempingowe w zabytkowym parku. Zamiast nich stanie 40 nowych oraz budynek, w którym znajdzie się recepcja i bar.

Kolejny etap uwzględnia oczyszczenie brzegu jeziora z roślinności, której przez lata sporo narosło. Obok domków kempingowych powstanie marina - przystań żeglarska. Kolejna ma stanąć na przedłużeniu ul. Jeziornej. Wzdłuż jeziora będzie ciągnąć się nowa promenada. Znajdzie się na niej miejsce dla pieszych i rowerzystów, a może nawet dla samochodów. Na razie utwardzony jest tylko niewielki odcinek tej trasy. Po promenadzie powstanie trzecia marina - na przedłużeniu ul. Zygmunta Starego.

Pomysł na rajską plażę

Następnie tereny po obu stronach ul. Jeziornej mają zostać wyrównane i uzbrojone w media. Tak, żeby w przyszłości mogły stanąć kolejne domki wypoczynkowe. Do hotelu "Pod Dębami" ma zostać przedłużona ul. Łąkowa.

Kolejny etap ma ułatwić dojazd do kompleksu rowerzystom z pobliskiej Nądni. Ze wsi będzie prowadzić ścieżka rowerowa o długości 2,5 km. Teren, po którym ma biec ścieżka należy do firmy SUR. Jeżeli udzieli swojej powierzchni, ścieżka będzie przechodzić bezpośrednio w promenadę.

Ostatni etap zagospodarowania brzegu jeziora to modernizacja plaży w Łazienkach. Zostanie nawieziony świeży piasek, stanie budynek z toaletami i prysznicami oraz nowe lampy. Znajdzie się też miejsce do biesiadowania - plac z ławeczkami i stolikami oraz krąg na ognisko.

Najpierw kanalizacja

Koncepcja już jest, ale jej realizacja może zająć nawet siedem lat. Inwestycje mają jednak różne ceny. Postawienie domków kempingowych kosztuje 2 mln zł, a wybudowanie ścieżki rowerowej 300 tys. zł. Może więc zdarzyć się tak, że w jednym roku zostanie zrealizowanych kilka etapów zagospodarowania jeziora, a w następnym tylko jeden. Teraz wszystko leży w rękach rady gminy.

- To do radnych należy wyznaczanie priorytetów dla gminy - mówi Robert Pitrowski, który zajmuje się pozyskiwaniem funduszy pozabudżetowych. - Trzeba pamiętać, że gmina to nie tylko Zbąszyń, ale również 14 wsi.

A tu do roboty jest sporo. Na razie gmina chce się skupić na budowie kanalizacji. Przez kolejne siedem lat ma zostać skanalizowane 45 proc. miasta oraz wsie położone wokół jeziora i w dorzeczu Obry. Jeżeli budżet na to pozwoli, radni mogą zadecydować o wprowadzeniu w życie planu zagospodarowania brzegu jeziora. Dopiero wtedy można będzie pisać wnioski o dofinansowanie. Warto, bo Unia Europejska jest w stanie pokryć 75 proc. kosztów, a Europejskie Obszary Gospodarcze nawet 85 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska