Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanie tu kamienica

Agnieszka Hałas
- Fundamenty nowego domu staną tu wtedy, kiedy zbadamy co zostawili po sobie dawni mieszkańcy - mówi Piotr Dziedzic z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy.
- Fundamenty nowego domu staną tu wtedy, kiedy zbadamy co zostawili po sobie dawni mieszkańcy - mówi Piotr Dziedzic z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. fot. Bartłomiej Kudowicz
Przy ul. Łukasiewicza powstaje nie lada budynek. Będzie nawiązywał stylem do dostojnych obiektów, które znajdowały się tu w XIX w.

Lubimy powroty

Lubimy powroty

XIX w. w architekturze to nawrót do poprzednich stylów. W jego drugiej połowie łączono też cechy różnych stylów, aby nowy budynek współgrał z otoczeniem, zwłaszcza krajobrazem. Określano to mianem eklektyzmu. Pod nazwą neoklasycyzmu ponownie wróciła architektura antyczna, ale już w bardziej funkcjonalnej formie. To właśnie najczęściej ten styl cechuje mieszczańskie kamienice. Jedną z nich już w przyszłym roku na nowo będzie cieszył się Sulechów.

Zanim ekipa ruszyła z budową, trzeba było dokładnie sprawdzić jakie skarby kryje ziemia, na której ma stanąć kamienica. Ul. Łukasiewicza ma bogatą historię. W XVI w. stały tu domy bez fundamentów. Później budynki padły ofiarą wielkiego pożaru. Ale nie brakuje i miłych wspomnień. Na XIX w. przypadł rozkwit miasta - to właśnie wtedy przy ulicy stały trzy dostojne kamienice.

- Dziś zachowały się tylko na starych pocztówkach - opowiada Piotr Dziedzic z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy, który przeprowadza tu badania. Razem z grupą archeologów odkrył fragmenty zabytkowych pieców. Trafią one do świdnickiego muzeum.

Rynek w pastelach

Na placu budowy widać też fundamenty XIX-wiecznych domów. Obok nich stoją już nowe. Do września w tym miejscu stanie kamienica, która architektonicznie ma nawiązywać do dawnego stylu.

- Oczywiście tylko z zewnątrz, bo mieszkania będą spełniać najnowsze standardy - mówi szef firmy budowlanej Dawid Lisiewicz. - Mam nadzieję, że ten budynek przywróci ulicy dawną świetność.

Kamienica ma mieć cztery kondygnacje i być utrzymana w pastelowych odcieniach pomarańczy i zieleni. - O doborze kolorów zadecydował konserwator zabytków. Były ustalone z góry - tłumaczy D. Lisiewicz.

Ławeczki dla lokatorów

W budynku będą 24 mieszkania o różnej powierzchni - od 25 mkw. do 54 mkw. Wewnętrzny podział lokalu będzie indywidualną sprawą właściciela. Przyszli mieszkańcy będą więc mogli sami zadecydować, gdzie chcą mieć kuchnię, a gdzie sypialnię. Po pracach budowlanych przyjdzie czas na remont podwórza.

Ul. Łukasiewicza doczeka się rekreacyjnego terenu. Za kamienicą powstanie plac zieleni z ławeczkami. Mieszkańcy będą mogli liczyć na intymność, bo teren wokół budynku zostanie zamknięty.

Lokale na najniższej kondygnacji mają być przeznaczone również dla zakładów usługowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska