MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stawki fachowców przy remoncie mieszkania w górę. Na te wydatki musisz się przygotować, planując prace remontowe lub budowlane

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Decydując się na remont, musimy być świadomi, że na dobrych fachowców czeka się czasem miesiącami.
Decydując się na remont, musimy być świadomi, że na dobrych fachowców czeka się czasem miesiącami. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Polacy przymierzający się do remontu na ogół mają jasne oczekiwania w zakresie tego, co chcieliby zmienić w swoich domach czy mieszkaniach. Najczęściej wykonywaną pracą remontową jest malowanie ścian. Sprawdź, jakie remonty najczęściej przeprowadzają Polacy oraz jakich pomieszczeń one dotyczą. Dowiedz się też, ile wynoszą stawki fachowców oraz ile poczekasz na ekipę remontową.

Spis treści

Najczęściej przeprowadzane prace remontowe

Jak wynika z danych serwisu Oferteo.pl, Polacy przymierzający się do remontu na ogół mają jasne oczekiwania w zakresie tego, co chcieliby zmienić w swoich domach czy mieszkaniach. Wśród planowanych prac remontowych mamy zdecydowanego lidera.

Od początku 2022 roku do lipca 2023 roku 62 proc. remontów obejmowało, obok innych czynności, malowanie ścian. Często zlecanymi usługami są również: modernizacja instalacji elektrycznej (42 proc.) oraz położenie glazury lub terakoty (40 proc.). Niektóre osoby określając zakres prac, wymieniają też montaż płyt G-K oraz tynkowanie. Każda z tych usług była wyszczególniona w przypadku 39 proc. zleceń remontowych.

Te prace remontowe Polacy przeprowadzają najczęściej.
Te prace remontowe Polacy przeprowadzają najczęściej. oferteo.pl

Blisko 4 na 10 (38 proc.) zamawiających chciało, aby modernizacji poddać również instalację hydrauliczną. Rzadziej decydowano się na prace typu: położenie parkietu lub paneli (27 proc.), montaż armatury (27 proc.) lub wstawianie okien lub drzwi (26 proc.).

Ile się czeka na ekipę remontową?

Zgodnie z wynikami badania, Polacy poszukujący ekipy remontowej najczęściej chcieliby, aby fachowcy rozpoczęli prace w najbliższym możliwym terminie. Takie zlecenia stanowiły 40 proc. zapytań, odnotowanych od początku 2022 roku do czerwca 2023 roku.

Z miesięcznym wyprzedzeniem poszukiwania rozpoczęło 16 proc. zlecających. Trzymiesięczny bufor zaplanowało 14 proc., natomiast na półroczny okres oczekiwania na rozpoczęcie prac zdecydował się blisko co 10. klient. Część zlecających wolała uzgodnić termin rozpoczęcia w indywidualnej rozmowie (13 proc.) lub określiła konkretną datę startu remontu (9 proc.).

Co ciekawe, zaledwie co piąty inwestor przygotował projekt remontu, zanim zaczął szukać wykonawcy. Z drugiej strony ponad 60 proc. ankietowanych mimo braku projektu, miało jednak konkretne oczekiwania, które chcieli zrealizować. 18 proc. zlecających nie miało projektu i nie do końca wiedziało, jaki powinien być finalny efekt przeprowadzonych prac, jak wyjaśnione osoby te zdawały się „na pomoc i sugestie ze strony wykonawców".

Remont mieszkania. Tyle zapłacisz za robociznę w 2023 roku

Według ekspertów portalu wielkiebudowanie.pl, na których powołuje się portal Bankier.pl, w czerwcu ceny robocizny znacznie wzrosły. Chodzi podwyżki sięgające nawet 7 proc. z miesiąca na miesiąc. Tyle zapłacimy za najczęstsze prace wykończeniowe, zgodnie z danymi ekspertów wielkiebudowanie.pl:

  • położenie płytek (1 mkw.) – 87 zł netto,
  • malowania dwukrotnie ścian ( 1mkw. bez przygotowania) – 18 zł netto,
  • montaż WC – 128 zł netto za 1 szt.,
  • wykonanie gładzi (1 mkw.) – 32 zł netto,
  • montaż paneli podłogowych (1 mkw.) – 35 zł netto,
  • wylewka posadzki (1mkw.) – 21 zł netto,
  • instalacja elektryczna – za 1 punkt 63 zł netto,

Remont generalny mniej popularny

Dwa na trzy zlecenia remontu odnotowane od początku 2022 do połowy 2023 roku dotyczyły prac w mieszkaniach w blokach. Renowacje domów stanowiły natomiast 34 proc. zapytań ofertowych.

Istotnym czynnikiem, który wpływa na koszt remontu, jest wielkość powierzchni, na której będą prowadzone prace. Okazuje się, że najczęściej deklarowany był metraż między 21 a 50 m. kw. (28 proc.) oraz poniżej 10 mkw. (20 proc.). Z kolei zapytania o wykonanie prac na przestrzeni od 51 do 80 mkw. stanowiły 17 proc., a między 11 a 20 mkw. 15 proc.

Natomiast na prace na metrażu od 81 do 100 mkw. decydowało się 8 proc. badanych, między 101 a 150 mkw. stanowiły 6 proc. Większe remonty, czyli takie, gdzie prace były prowadzone na przestrzeni powyżej 150 mkw., stanowiły 5 proc. zleceń tego typu.

Najczęściej remontowane pomieszczenia

Według badania OLX i Fixly „Jak remontują Polacy” na kompleksowy remont całego mieszkania czy domu zdecydowała się co piąta osoba. Najczęściej remontowanymi pomieszczeniami były kuchnia i salon. Na dalszych miejscach w remontowej hierarchii uplasowały się łazienka oraz sypialnia. Rzadziej przeprowadzano remont jadalni i pokoju dziecka (dzieci do 18. roku życia posiadała blisko połowa uczestników badania).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stawki fachowców przy remoncie mieszkania w górę. Na te wydatki musisz się przygotować, planując prace remontowe lub budowlane - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska