MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Kostrzyna nareszcie będą mieli jednostkę z prawdziwego zdarzenia. Właśnie ruszyły prace projektowe

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
Ma być nowoczesna, przestronna, przygotowana do prowadzenia zajęć edukacyjnych, funkcjonalna, komfortowa i dobrze zlokalizowana. Mowa o nowej siedzibie dla kostrzyńskich strażaków. Budynek, w którym gnieżdżą się teraz, już dawno przestał spełniać ich potrzeby.

- W tej chwili siedziba Państwowej Straży Pożarnej mieści się w centrum miasta. Jest to o tyle niefortunna lokalizacja, że miesza się z dużym ruchem w centrum Kostrzyna. Między innymi z tego powodu miasto w porozumieniu z komendantami straży pożarnej przeznaczyło nieodpłatnie pod budowę nowej jednostki działkę o powierzchni 1,2 hektara. Działka jest zlokalizowana w sąsiedztwie os. Leśnego, przy ul. Pralników - mówi Zbigniew Biedulski, wiceburmistrz Kostrzyna nad Odrą.

Jednostka PSP w miejscu strzelnicy

Obecnie miasto realizuje projekt połączenia ślepej dotychczas ul. Pralników z drogą krajową nr 31. Będzie ona służyć nie tylko mieszkańcom i pojazdom, dojeżdżających do firm na terenie strefy ekonomicznej, ale również strażakom. Dzięki temu połączeniu pojazdy straży pożarnej będą miały dogodny wyjazd w stronę centrum. Nowa jednostka ma powstać w miejscu, gdzie niegdyś była strzelnica wojskowa. Wiadomo, że będzie nowoczesna i funkcjonalna. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej podpisała właśnie umowę z firmą, która zaprojektuje budynek.

Będzie nowoczesnie i wygodnie

- Będzie to jednostka ratowniczo-gaśnicza zbudowana na miarę naszych czasów. Będą tam pomieszczenia, które pozwolą odpowiednio zmagazynować sprzęt, jak również całe zaplecze socjalne, między innymi pomieszczenia przeznaczone do prania, suszenia i konserwacji ubrań. Będą pomieszczenia przeznaczone do konserwacji i napraw sprzętu. Znajdzie się tam też sala edukacyjna, przeznaczona do prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi – wylicza mł. bryg. Dariusz Szymura, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Komendant podkreśla, że lokalizacja jednostki z punktu widzenia strażaków jest bardzo dobra.

To miejsce tak optymalne dobrane, że będziemy mieli szybki dojazd do strefy przemysłowej, mieszkalnej i okolicznych wsi – mówi D. Szymura.

Prace przy projektowaniu nowej jednostki powinny się zakończyć do końca tego roku. Z początkiem przyszłego roku będzie wyłoniony wykonawca. Koszt inwestycji szacowany jest na 18 mln zł.

Są plany na zagospodarowanie budynku po straży

Choć w dotychczasowej siedzibie wciąż pracują strażacy, to są już plany, jak zostanie zagospodarowana po ich wyprowadzce. Wiadomo, że zostanie tutaj ochotnicza straż pożarna. Miasto bierze też pod uwagę umiejscowienie tutaj zespołu ratownictwa medycznego, to jednak zależy od tego, czy samo pogotowie wyrazi taką wolę. Z kolei mieszkańcy prawdopodobnie będą mogli wchodzić na odrestaurowaną wieżę, z której roztacza się panorama na centrum Kostrzyna.

Budynek nie spełnia wymogów

Przypomnijmy, że obecnie kostrzyńscy strażacy korzystają z przedwojennego, zabytkowego budynku. Nie można w nim przeprowadzać remontów bez konsultacji z konserwatorem zabytków. Poza tym jest za mało miejsca na sprzęt, przez co część wyposażenia musi stać na zewnątrz. Zaplecze socjalne dla strażaków również pozostawia wiele do życzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska