Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

STRZELCE KRAJEŃSKIE. Prace niepełnosprawnych zastąpią Piłsudskiego. Baner na trzy piętra lada dzień pojawi się w centrum Strzelec Kraj.

Zbigniew Borek
- Mimo bariery językowej zajęcia przebiegały sprawnie, czego dowodem jest ponad kilkadziesiąt prac, które powstały w technice batiku – mówi Sergiusz Paszkiewicz, dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Strzelcach, o zakończonym właśnie polsko - niemieckim projekcie „Sztuką do serca -  polsko – niemieckie warsztaty osób niepełnosprawnych”.
- Mimo bariery językowej zajęcia przebiegały sprawnie, czego dowodem jest ponad kilkadziesiąt prac, które powstały w technice batiku – mówi Sergiusz Paszkiewicz, dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Strzelcach, o zakończonym właśnie polsko - niemieckim projekcie „Sztuką do serca - polsko – niemieckie warsztaty osób niepełnosprawnych”. fot. archiwum WTZ
Wielki baner z prac wykonanych techniką batiku przez niepełnosprawnych ze Strzelec i niemieckiego Bad Freienwalde zawiśnie lada dzień w centrum miasta.

- Mimo bariery językowej zajęcia przebiegały sprawnie, czego dowodem jest ponad kilkadziesiąt prac, które powstały w technice batiku – mówi Sergiusz Paszkiewicz, dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Strzelcach, o zakończonym właśnie polsko - niemieckim projekcie „Sztuką do serca - polsko – niemieckie warsztaty osób niepełnosprawnych”. Brało w nim udział uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Strzelcach Krajeńskich oraz partnerskiej instytucji z Niemiec (Stephanus-Werkstätten gemeinnützige GmbH), która także zajmuje się osobami niepełnosprawnymi. Warsztaty prowadzili wykwalifikowani instruktorzy pracowni batiku Mamut z Przasnysza, brali w nich udział także oczywiście opiekunowie niepełnosprawnych – łącznie było to 31 osób.

Efektem finalnym jest stworzenie olbrzymiego baneru wykonanego na podstawie wybranych prac wykonanych techniką batik. Już w tym tygodniu albo na początku przyszłego (zależy od pogody) ozdobi on budynek w centrum miasta (ten, gdzie wisi teraz baner z Józefem Piłsudskim na 100-lecie niepodległości). – Projekt pozwoli przybliżyć sztukę osób niepełnosprawnych mieszkańcom, a także poprawić estetykę naszego miasta – mówi Sergiusz Paszkiewicz, dyrektor WTZ w Strzelcach.

Projekt miał również na celu zintegrowanie osób niepełnosprawnych z Polski oraz Niemiec uzdolnionych artystycznie, uwrażliwienie na sztukę i rozbudzenie pasji i chęci działania na niwie artystycznej. – Także promowanie europejskiej współpracy między partnerami oraz zdobycie nowych umiejętności - dodaje Sergiusz Paszkiewicz.

Batik wytwarza się przy pomocy wosku i barwników do materiału. Po zakończeniu barwienia prace są prasowane. Posiadają one właściwości witrażowe, ponieważ są dwustronne i mają niepowtarzalne tzw. żyłkowanie. - Wytwarzanie batiku dla osób niepełnosprawnych jest zajęciem terapeutycznym – podkreśla Paszkiewicz.

Projekt dofinansował euroregion Pro Europa Viadrina. To nie pierwszy projekt realizowany przez strzeleckie warsztaty z niemieckim partnerem z Bad Freienwalde. - Zrobiliśmy już razem m.in. sztukę teatralną, utworzyliśmy od podstaw teatr lalkowy, w którym podopieczni sami zbudowali lalki. Wspólnie byliśmy profesjonalnym studiu nagraniowym, żeby nagrać minialbum – wylicza szef strzeleckich warsztatów.

Mury obronne od zawsze uchodzą za wizytówkę Strzelec Krajeńskich. Dopiero jednak po rewitalizacji widać ich prawdziwą wartość

STRZELCE KRAJEŃSKIE. Dawniej powód do wstydu, dziś do dumy, ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska