Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Subiektywny ranking osiedli: Jak mieszka się na osiedlu Zacisze? Sprawdźcie! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski, Mariusz Kapała
Helena i Eugeniusz Piątek z wnukiem Leonem cudowne miejsce zadbane wszystko mamy pod nosem autobusy co 10 min do centrum i super place zabaw
Helena i Eugeniusz Piątek z wnukiem Leonem cudowne miejsce zadbane wszystko mamy pod nosem autobusy co 10 min do centrum i super place zabaw Mariusz Kapała / GL
W dzisiejszej odsłonie naszego Subiektywnego rankingu osiedli pod lupę bierzemy Zacisze. To miejsc sąsiaduje z lasem, działkami...Jak się na nim mieszka?

Bezpieczeństwo

Ze zgłoszeń na krajowej mapie zagrożeń (4 zgłoszenia) wynika, że mieszkańcy najbardziej narzekają na przekraczanie dozwolonej prędkości. Chodzi o ulicę Prostą, na której wielu kierowców zapomina, że porusza się w terenie zabudowanym. Generalnie na osiedlu jest bezpiecznie. Może to być też efektem zamontowanego nowoczesnego monitoringu (30 kamer). Po zmierzchu też dobrze widać, co się dzieje na osiedlu. Część kamer działa w kolorze, pozwala na to jasne otoczenie, a tam gdzie jest mniej światła, zaczyna działać podczerwień.

Ocena: 6

Dostępność zieleni

Osiedle otoczone jest lasami, więc zieleni tu nie brakuje. Między blokami znajduje się wiele skwerów. Spółdzielnia mieszkaniowa bardzo dba o zieleń, która jest systematycznie pielęgnowana, przycinana, a także gdy panują upały - podlewana. Mieszkańcy do spacerów upodobali sobie tzw. leśny deptak (płyty pochodzą z zielonogórskiego deptaka), który miał połączyć os. Zacisze z os. Leśnym. Niestety, doprowadzono go tylko do torów. Mieszkańcy liczą więc na jego wydłużenie. Jak i ukwiecenie chodnika od os. Zacisze do Leśnego.

Ocena: 6

Infrastruktura

Co 10 minut można z ul. Prostej, Zacisze czy Wyczółkowskiego odjechać autobusami nr: 17, 25, 37 ale i 10 i 39 N5. Drogi nie są najgorsze, ale wiadomo, zawsze mogłyby być lepsze. Zwłaszcza ul. Prosta, która jest najmocniej eksploatowana. Mieszkańcy liczą też, że wykorzystane zostaną przebiegające obok osiedla tory kolejowe i pojawi się przystanek, dzięki któremu będą mogli wsiąść do szynobusu i dojechać nim do centrum itd. Na osiedlu jest przedszkole. Kiedyś miała tu powstać szkoła podstawowa, ale ostatecznie władze nie zdecydowały się na budowę, bo po sąsiedzku, niedaleko jest SP-18. Ulicę Zacisze wiele osób nazywa Marketową, bo znajdują się tu cztery duże, znane markety. Na osiedlu nie brakuje też sklepów, są kawiarnie, poczta, przychodnia zdrowia, apteki, kręgielnia, siłownie, hotel. Obok osiedla leży uniwersytet z biblioteką, salą gimnastyczną oraz Archiwum Państwowe.

Ocena: 6

Kultura, rozrywka, sport

Mieszkańcy mówią, że nie muszą opuszczać osiedla, by miło spędzić czas. Wiele imprez odbywa się w Bibliotece UZ czy na samej uczelni. Można się tam wybrać nie tylko na wystawę, debatę czy koncert. Artystyczne występy czy festyny organizowane są także w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca. Parafia prowadzi też stadninę koni, więc i tu aktywnie można spędzić czas. Na osiedlu jest też hala sportowa UZ, fitness klub, trasy rowerowe czy do nordic walking, są dwie zewnętrzne siłownie, boisko. Atrakcyjne są też place zabaw z bezpiecznymi urządzeniami. Na samym osiedlu także organizowane są festyny.

Ocena: 5

Kapitał społeczny

Cztery zadania w budżecie obywatelskim 2018 wywalczyli mieszkańcy. Najwięcej głosów zdobył projekt, związany z utwardzeniem króciutkiej ulicy Figowej. To znaczy, że mieszkańcy potrafią się zjednoczyć i powalczyć o zadanie. Inne przykłady? A choćby wspólne sprzątnie lasu, pomoc w świetlicy czy hospicjum przy parafii.

Ocena: 6

Perspektywy

Powstaje obiekt z gabinetami stomatologicznymi. Do otwarcia przygotowuje się też duża piekarnia. W planach jest też budowa bloków mieszkalnych. Miasto zaś zamierza poszerzyć ul. Zaciszę i na jej zbiegu z ul. Wyszyńskiego wybudować rondo.
Ocena: 5

Ocena całościowa: 6

KOMENTARZ
Zacisze to tak naprawdę samowystarczalne miasteczko. Wszystko jest pod ręką. Są sklepy, ba cztery duże markety do wyboru. Są przedszkola, żłobek, przychodnia zdrowia, apteki, kawiarnie, bary, piekarnia. Jest kościół, stadnina koni, siłownie pod chmurka (w budynku też), leśny deptak… Osiedle jest zadbane, pełne zieleni i kwiatów (tam gdzie trzeba pojawiają się nowe nasadzenia). Każdego ranka panie dokładnie sprzątają trawniki, chodniki. Żaden papierek nie ma prawa leżeć. Na słupach umieszczone są torebki na psie odchody. Co jakiś czas wymieniane są urządzenia na placach zabaw na bardziej nowoczesne. Dzięki zamontowanym w różnych miejscach 30 kamerom mieszkańcy czują się bezpieczniej. Na plus mieszkańcy wymieniają komunikację miejską, Można stąd odjechać w kierunku centrum co 10 minut. Co oczywiście nie znaczy, że nic tu nie trzeba poprawić. Jak wszędzie przydałoby się więcej parkingów. Nowe, dodatkowe miejsca mają się pojawić już w tym roku. Na co jeszcze zwracają uwagę mieszkańcy? Że niektórzy parkują w miejscach, w których stać można jedynie kilka minut. Gdzie zaparkuje straż czy pogotowie w razie potrzeby? Przydałoby się także wyremontować chodnik wiodący z sali gimnastycznej UZ na kampus B. Co prawda, to teren uniwersytetu, ale z tego skrótu korzysta też wielu mieszkańców. Może któryś radny dołoży parę groszy w przyszłym roku, by inwestycja mogła być zrealizowana? Generalnie jednak mieszkańcy uważają, że osiedle Zacisze jest na 6 i nigdzie stąd, by się nie wyprowadzili. Bo na Zaciszu jest naprawdę zacisznie.

WIDEO: Sprawdź również, jak wypadło w subiektywnym rankingu osiedli - osiedle Winnica

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Bogdan Witkowski z psem Nica

Zielona Góra. Subiektywny ranking osiedli - Raculka. Czy war...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska