MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenia zdrowotne dla nieubezpieczonych

Agnieszka Jerzynek
rys. Jerzy Fedro
Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, bezdomne, bez ubezpieczenia też mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

WAŻNE!

WAŻNE!

Doprecyzowany został zapis, że decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta, potwierdzająca prawo do świadczeń - powinna zawierać numer PESEL pacjenta. To bardzo ważny zapis, pozwalający na jednoznaczną identyfikację osoby.

Żeby to jednak było możliwe, muszą mieć wystawiony dokument, który potwierdza to prawo. Jest to decyzja wójta (prezydenta miasta, burmistrza) gminy, w której taka osoba mieszka. Decyzję wydaje się jednak dopiero po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i skontrolowaniu dochodów takiej osoby.

Kto może dostać decyzję?

Wójt (burmistrz, prezydent) wyda potrzebną decyzję tylko osobie mającej polskie obywatelstwo i mieszkającej w Rzeczypospolitej. Dotychczas decyzją przyznawano prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przez 30 dni. Jeśli leczenie trwało dłużej, konieczne było wydanie kolejnej decyzji.

Od 29 września br. to się zmieniło. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie decyzji przysługuje przez 90 dni. Liczy się jako pierwszy dzień określony w decyzji, którym jest data złożenia wniosku, a w przypadku udzielania świadczeń w stanie nagłym - dzień udzielenia świadczenia (chyba że w tym okresie osoba ta zostanie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym).

Jeśli decyzja zostanie wydana z urzędu, prawo do opieki zdrowotnej także przysługuje przez 90 dni od daty wydania.

Kiedy wydaje się decyzję i na czyj wniosek?

TU SĄ PRZEPISY

Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.)

Wyjść jest kilka.

  • Może to zrobić tzw. Świadczeniodawca, czyli szpital, przychodnia, lekarz itp., do którego z jakimiś nagłymi kłopotami zdrowotnymi trafiła taka nieubezpieczona osoba. Wtedy np. szpital występuje do gminy o wydanie decyzji. Ten dokument jest mu potrzebny, bo wtedy może wystąpić do NFZ o zwrot kosztów poniesionych na leczenie nieubezpieczonego.
  • Może to zrobić sam pacjent, zgłaszając się do gminy. Wtedy ma pewność, że w razie kłopotów ze zdrowiem bez problemu otrzyma pomoc u lekarza, w szpitalu.
  • Może to także zrobić oddział NFZ, jeśli np. trafi do niego taka osoba.
  • Może to zrobić wójt , burmistrz, prezydent z urzędu
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska