Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowej sławy smyczkowa orkiestra kameralna koncertowała w Zielonej Górze. Widzowie byli zachwyceni

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal, która jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Duczmal to dyrygentka pochodząca z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych.
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal, która jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Duczmal to dyrygentka pochodząca z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jarosław Wnorowski
Co to był za koncert! W programie wieczoru znalazły się: „Na wierchowej polanie” – B. Kaszuby (nawiązuje do pasma górskiego Gorców), Kwartet smyczkowy F-Dur „Amerykański” op. 96 – A. Dworzaka w opracowaniu Agnieszki Duczmal oraz "Orawa" W. Kilara. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" bisowała aż dwa razy. Zielonogórska publiczność w bonusie wysłuchała "Plink, Plank Plunk" Leroya Andersona (całość grana pizzicato czyli bez smyczków) oraz uwerturę z Wilhelma Tella - Gioacchino Rossiniego. A że koncert miał formułę familijną to na sali nie zabrakło dzieci, które żywiołowo reagowały na kolejne utwory.

Potęga kameralistyki

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal, która jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Duczmal to dyrygentka pochodząca z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, gdzie obroniła dyplom z wyróżnieniem. Już w tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent-asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej. To właśnie tam przygotowała m.in. polską prapremierę opery Benjamina Brittena „Sen nocy letniej”, premierę „Rigoletto” Verdiego czy baletu „Romeo i Julia” Prokofiewa. Jeszcze w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną. W 1977 r. przekształcono ją w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”.

Mężczyźni wiedzeni przez kobietę

Od początku istnienia tego zespołu Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem. Większość zespołu to mężczyźni, choć w składzie, który zagrał w Zielonej Górze, znalazły się także kobiety (altówki oraz wiolonczele). Gwizdane solo w Plink, Plank, Plunk wykonała właśnie wiolonczelistka.

Nie byli tylko w Australii

Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia. Do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. W dyskografii orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami. Wielu wybitnych kompozytorów zadedykowało jej swoje utwory. Zespół dokonał ponadto licznych transkrypcji arcydzieł muzycznych, m.in. „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego oraz utworów kameralnych wielu kompozytorów.

Lubuscy koncertmistrze orkiestry

Pierwszym koncertmistrzem orkiestry jest Jarosław Żołnierczyk, pochodzący ze Świebodzina skrzypek i adiunkt Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Szkołę muzyczną II. stopnia ukończył w Zielonej Górze, w klasie legendarnego pedagoga Stanisława Hajzera. Drugim koncertmistrzem jest Bogdan Kapała.

Jak dodaje Janusz Kapała - znany lubuski przewodnik:

Nie wiem, czy Państwo wiedzą, że od wielu lat pierwszym skrzypkiem w niej jest mój kuzyn Bogdan Kapała. Rocznik 1948, rodowity zielonogórzanin, absolwent zielonogórskiej muzycznej podstawówki i Akademii Muzycznej w Poznaniu, po studiach jak i jego ojciec, Alojzy Kapała, skrzypek w zielonogórskiej orkiestrze symfonicznej w latach 70 tych, potem w orkiestrze kameralnej Jerzego Maksymiuka, później profesor w Akademii Muzycznej w Poznaniu i skrzypek w orkiestrze Agnieszki Duczmal, koleżanki z uczelni. Jego żona Dorota przez wiele lat była (a może i jest nadal) wykładowcą muzycznym w klasie fortepianu w naszym UZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska