Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetnie wiedzą dzieci, jak się segreguje śmieci

(jm)
Młodzi ludzie łatwiej uczą się segregacji odpadów  - mówi przedstawiciel firmy Ragn-Sells
Młodzi ludzie łatwiej uczą się segregacji odpadów - mówi przedstawiciel firmy Ragn-Sells sundstrom/sxc.hu
- Nasze rodziny wiedzą, że baterii nie można wyrzucać. Zbierają je dla nas - mówią piątoklasiści z Krzeszyc. Biorą udział w naszym plebiscycie Pokażcie klasę. Jutro o 23.59 koniec głosowania.

- Postanowiliśmy na ekologię, bo co innego może mały człowiek zrobić dla Ziemi? - napisali nam piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Krzeszycach. Są finalistami naszego plebiscytu Pokażcie klasę. Ich szkoła od 15 lat bierze udział w zbiórce surowców wtórnych organizowanej przez Celowy Związek Gmin w Długoszynie (gm. Sulęcin). Choć za swoje działania byli już wielokrotnie nagradzani, ważniejsze od laurów jest dla nich czystość Krzeszyc. Uczniowie z tej wsi mają się czym pochwalić. W zeszłym roku zebrali aż 1832 kg makulatury!

Do tego 158 kg butelek typu PET oraz 35 kg baterii. W tym roku, jak zapowiadają, uda im się zebrać dużo więcej. W zbiórce pomagają im ich rodzice. Nie tylko pomagają przewozić zebrane surowce, ale też zbierają dla nich baterie. - Nasze rodziny wiedzą, że nie wolno wyrzucać ich do śmieci - mówią dzieci z Krzeszyc. W naszym plebiscycie piątoklasiści mają już 379 głosów (dane ze środy z 17.00) i zajmują drugie miejsce w rankingu klas 4-6. By na nich zagłosować, należy wysłać SMS o treści: sp.4 pod numer 71466 (koszt wiadomości to 1,23 zł z VAT).
Zbieraniem surowców wtórnych zajmują się także uczniowie z klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Trzebiczu (47 głosów, SMS: sp.1). - Przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego - mówią dumnie. Od tego roku zbierają także stare tonery i kartridże do drukarek. Poza tym włączyli się w ogólnopolską akcję zbiórki zakrętek po napojach "zakrętki.info - pomagamy nie tylko przyrodzie...". Dochód z zebranych i sprzedanych zakrętek zostaje przeznaczany na sprzęt rehabilitacyjny dla konkretnego dziecka.

Więcej wiadomości z regionu
- Młodzi ludzie interesują się ekologią. Poza tym łatwiej uczą się segregacji odpadów - mówi Ilona Karasińska z Ragn-Sells Polska, partnera naszego plebiscytu. Jej zdaniem poziom świadomości ekologicznej w Polsce nie jest tak wysoki jak chociażby w krajach skandynawskich, dlatego firma stara się edukować młodych Polaków już od lat najmłodszych. Zajęcia dotyczące segregacji odpadów przeprowadza w przedszkolach oraz szkołach. - Uczymy dzieci, że dzięki makulaturze zgromadzonej w jednym pojemniku udaje się uchronić przed wycinką jedno drzewo - mówi Karasińska z Ragn-Sells. Dla klasy, która przygotuje najciekawszy film lub prezentację multimedialną firma przygotowała nagrodę - warty 3 tys. zł telewizor.
Na wycieczkę na południe regionu wybiorą się natomiast klasy z północy, która zajmą pierwsze miejsce w jednym z trzech rankingów (nauczania zintegrowanego, klas 4-6 oraz klas gimnazjalnych). Zwycięzcy będą mogli pojechać m.in. do Zieloną Góry czy Łagowa. - Wybór będzie jednak należał do klasy - mówi Antoni Monach, właściciel Biura Turystycznego Project z Gorzowa. - Jeśli któraś z klas zechce zobaczyć Międzyrzecki Rejon Umocniony oraz Paradyż, będzie mogła też pojechać do Ochli i tam zrobić ognisko - wyjaśnia fundator nagrody.

Kto zdobędzie najwięcej głosów w plebiscycie, okaże się jutro o 23.59. O tej porze zakończy się głosowanie. Ogłoszenie wyników nastąpi 16 grudnia. Więcej na www.gazetalubuska.pl/pokazcieklase.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska