Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świeża porcja lubuskich ofert kulturalnych. Pascal gotuje barszcz, łemkowskie śpiewanie, jarmarki bożonarodzeniowe, koncert "5 Rano"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Przed Bożym Narodzeniem warto pomyśleć choć trochę o tym, aby skorzystać z lubuskiej oferty kulturalnej. Nadal jest w czym wybierać.
Przed Bożym Narodzeniem warto pomyśleć choć trochę o tym, aby skorzystać z lubuskiej oferty kulturalnej. Nadal jest w czym wybierać. Jarosław Wnorowski
Po Mikołajkach zwykle przychodzi taki w miarę neutralny tydzień, bo do Bożego Narodzenia jeszcze trochę, ale gdzieś tam z tyłu głowy odzywa się taki mały skrzat i szepce nam: "prezenty, pomyśl o prezentach pod choinkę". Skrzata na razie proszę zneutralizować i "kupić mu" coś, co wymaga wcześniejszego zamówienia, a pomyśleć choć trochę o tym, aby skorzystać z lubuskiej oferty kulturalnej. Nadal jest w czym wybierać.

MIĘDZYRZECZ

We wtorek 12 grudnia o godzinie 16, w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego odbędzie się spotkanie z panią Martą Graban-Butryn pt. „Pieśni Łemków”. Podczas wieczoru zostaną zaprezentowane pieśni z Krempnej, Banicy, Łosia i innych łemkowskich wsi. Jak podaje wikipedia: „Łemkowie to wschodniosłowiańska grupa etniczna identyfikująca się jako część narodu rusińskiego (karpatoruskiego) bądź jako część narodu ukraińskiego. Do okresu wysiedleń w latach 1945–1947 (wysiedlenia do ZSRR, akcja „Wisła”) Łemkowie zamieszkiwali głównie w zwartej grupie, obszar Beskidu Niskiego oraz zachodnich krańców Bieszczadów i wschodnich Beskidu Sądeckiego”. Sporo Łemków mieszka na Dolnym Śląsku i na jego pograniczu z Lubuskiem, zwłaszcza w okolicach Lubina, Rudnej, Chocianowa, Przemkowa, Radwanic czy Legnica oraz Leszna Dolnego, Przemkowa czy Szprotawy. Projekt stypendialny „Pieśni Łemków” ma na celu zachowanie najstarszych łemkowskich pieśni (szczególnie sobótkowych, rusalnych, pasterskich, kołysanek, czy pieśni wykonywanych na „weczyrkach”), jak również ich upowszechnienie wśród społeczności łemkowskiej. W ramach projektu stypendialnego odbędą się kwerendy biblioteczne i archiwalne, badania terenowe, opracowanie i archiwizacja zebranego materiału, a także seria koncertów w wybranych miejscowościach zamieszkiwanych obecnie przez społeczność łemkowską. Zebrany i opracowany materiał zostanie również udostępniony w internecie i będzie cenny dla miłośników Łemkowszczyzny, badaczy, językoznawców czy etnomuzykologów. Wstęp wolny.

SOLNIKI

W sobotę 9. grudnia, Pałac Solniki (koło Kożuchowa) zaprasza po raz czwarty na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się za pałacem, w pięknym otoczeniu zabytkowego parku z licznymi pomnikami przyrody. Pierwsze wzmianki dotyczące pałacu pochodzą z ok. 1540 roku, gdy Solniki znajdowały się w rękach rodziny Wenzela von Brauna. To właśnie jego następcy przypisuje się budowę renesansowego dworu obronnego. Podczas tegorocznego jarmarku, ze stoiskami obecni będą producenci produktów regionalnych i tradycyjnych. Oprócz zakupów prezentów, regionalnych wyrobów, rękodzieła, będzie okazja wypić aromatycznego grzańca, zjeść grillowaną kiełbaskę czy pierogi na ciepło. Nie zabraknie także tradycyjnych soków jabłkowych z dodatkami, z miejscowego sadu. Wstęp jest bezpłatny.

WSCHOWA

W sobotę (9.12) w Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie, o godz. 20, odbędzie się koncert pt. „Łukasz Łyczkowski & 5 Rano”. Zespół istnieje na rynku muzycznym od 18 lat, a jego twórczość od samego początku zakorzeniona jest w muzyce rockowej wywodzącej się z lat 60 – tych i 70 – tych, choć jego muzycy są otwarci na nowe kierunki i nowoczesne brzmienie. Wokalistą zespołu jest Łukasz Łyczkowski, najlepszy męski głos ósmej edycji „The Voice of Poland”. Debiutancki album zespołu pt. ,,W drugą stronę” został wydany jesienią 2011 r. zdobywając pochlebne recenzje w branży muzycznej oraz uznanie publiczności. W 2022 r. pojawił się trzeci album „Credo” z udziałem znakomitych gości specjalnych - Sebastiana Riedla i Wojciecha Cugowskiego. Tym razem „5Rano” będzie dzielić scenę z zespołem „Desertrain” z Wrocławia. Wstęp płatny.

SZPROTAWA

Podczas weekendu (9-10.12) na szprotawskim rynku odbędzie się Szprotawski Jarmark Bożonarodzeniowy. W sobotę, rozpocznie się on o godz. 10 koncertem muzyki mechanicznej, a o 12 rozpocznie się blok programów artystycznych lokalnych szkół. Wieczorem, o godz. 18, pokaz pt. „Fabryka św. Mikołaja”, da Teatr Ognia „Infernal”. W swoich pokazach, grupa wykorzystuje płonące wachlarze, kule ogniowe, różnorodne kije, plucie ogniem, manipulacje wielkim sześcianem, kolorowe flary i fontanny, stroboskopy, drobne zwiewne iskierki i ogromne wodospady iskier. O 19 odbędzie się pokaz „Mirella Dance”, zaś o 19.30 Iwona Węgrowska zaśpiewa kolędy. Nie zabraknie bożonarodzeniowych W niedzielę natomiast o godz. 14 nastąpi uroczyste rozpoczęcie Wigilii Gminnej, a po niej nastąpi część muzyczna wydarzenia: o 14.30 zaśpiewa Dziecięco–Młodzieżowy Zespół „Fantazja”, o 15.15 – „Magdalenki”, 15.45 – „Tulowianki” a o 16.15 – „Astry”. Wstęp wolny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Arena i barszcz

W ramach akcji „Gorzów blisko świąt” w sobotę (9.12) od godz. 15, w miasteczku zimowym obok Areny Gorzów odbędą się koncerty oraz show kulinarne pt. „Barszcz po gorzowsku”, zaś o godzinie 17 nastąpi gala uroczystego otwarcie Areny Gorzów. Z kolei w niedzielę (10.12) od godz. 15.00 będzie można zwiedzać nowo otwarty obiekt sportowy. Odbędą się również pokazy świetlne i kulinarne warsztaty świąteczne „Najlepsze pierogi na święta i nie tylko” z udziałem gościa specjalnego Pascala Brodnickiego. Także w niedziele odbywać się będzie bożonarodzeniowe kolędowanie w tramwaju gorzowskiego MZK.

DJ w filharmonii

W środę (13.12) o godz. 17, w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się niecodzienny kameralny koncert edukacyjny, którego ideą jest zderzenie dwóch światów muzycznych. Na scenie znajdą się artyści na co dzień wykonujący muzykę klasyczną oraz DJ - Mr Krime (Wojciech Długosz). Operuje on w różnych stylach grając hip-hop, elektronikę, funky, soul. Jest dwukrotnym mistrzem Europy Wschodniej w konkursie Vestax Extravaganza, zwyciężył także w pierwszych mistrzostwach Polski ITF (Międzynarodowej Federacji Turntablismu) w 2003 roku. Jest absolwentem Red Bull Music Academy w Dublinie. Kolekcjonuje płyty, prowadzi warsztaty dla młodych adeptów didżejowania. Mr Krime nieustannie wypuszcza kolejne mixtape’y, czyli cudze piosenki wybrane, skompilowane i połączone w zestawy dzięki kunsztowi didżejskiemu. Do najbardziej znanych jego mixtape’ów należą „Krime Story” i „Music For Night People”. Podczas koncertu artysta omawiać będzie omawiać technikę gry na gramofonach, mikserach oraz technikę improwizacyjną. W programie – „Mr Krime – Hybrid Music”. Utwór został skomponowany z myślą o skrzypku, koledze z czasów licealnych, założycielu Kwartetu Smyczkowego im. H. M. Góreckiego. Wystąpi także kwartet smyczkowy w składzie: Maciej Grygiel i Łukasz Jaros (skrzypce), Joanna Głąb (altówka) i Piotr Więcław (wiolonczela). Wstęp wolny na podstawie wejściówek, które należy wcześniej pobrać w kasie filharmonii.

Ten szczególny dzień

Także w środę (13.12) oraz w czwartek (14.12) o godz. 17, na koncerty bożonarodzeniowe „Ten szczególny dzień się budzi” i „Razem w święta”, w sali koncertowej Filharmonii Gorzowskiej zaprasza Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. J. Ciesielskiego. W świątecznym programie zaprezentują się uczniowie i nauczyciele szkoły. Wystąpią szkolne zespoły oraz soliści, a także najmłodsi uczniowie w taneczno-rozśpiewanym repertuarze. Usłyszymy polskie kolędy i pastorałki oraz świąteczne przeboje muzyki światowej. Podczas czwartkowej edycji koncertu zostanie odegrana scena wigilijnych przygotowań. Przy symbolicznym stole, zasiądzie mama – w tej roli Aleksandra Górska, tata – Wojciech Pieczyński oraz ich dzieci, którzy będą się przygotowywać do świąt, wspominać dawne świąteczne tradycje i obyczaje. Odwiedzą także ich różni goście. A wspomnienia i opowieści przeplatać się będą z piosenkami i melodiami związanymi ze świętami. Nie zabraknie także fragmentów muzyki Ludwika van Beethovena i Edwarda Griega. Wstęp płatny.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

  • 1-26.12 – Akcja „Gorzów blisko świąt”, Gorzów Wlkp.,
  • 9.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Krosno Odrzańskie,
  • 10.12 – Jarmark Świąteczny, Strzelce Krajeńskie,
  • 13.12 – Koncert adwentowy, Szkoła dr Rahn i RCAK Zielona Góra,
  • 14.12 – Spotkanie świąteczne „Przywitajmy maleńkiego”, Żarski Dom Kultury,
  • 15.12 – Stalowy Jarmark Bożonarodzeniowy na „Jancarzu”, Gorzów Wlkp.,
  • 15-21.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Zielona Góra,
  • 16.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Sulechów,
  • 16.12 – XIX koncert charytatywny akcji „Warto jest pomagać”, Zielona Góra,
  • 16.12 – Wspólne kolędowanie z zespołem „Enej”, Hala Sportowo – Widowiskowa, Nowa Sól,
  • 16-17.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy „Idą Święta”, Muzeum Etnograficzne w ZG-Ochli,
  • 16-17.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Gubin,
  • 18.12 – Wspólne kolędowanie z ze społem „Enej”, Gorzów Wlkp.,
  • 29.12 – Koncert kolęd i pastorałek „Gwiazdo świeć, kolędo leć”, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach,
  • 14.01.24 – Koncert kolęd z zespołem „Pectus”, Centrum Kultury „Zamek” w Kożuchowie,
  • 15.01 – Koncert „Czerwone Gitary 55-lecie”, Świebodziński Dom Kultury,
  • 15.01 – Koncert muzyki świata, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 19.01 – Gala Johann Strauss Show, Żarski Dom Kultury,
  • 24.03 - Koncert Me And That Man, Żarski Dom Kultury,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska