Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 lat Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca w Zielonej Górze. Tancerze, śpiewacy oraz kapela dali wspaniały koncert jubileuszowy

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wideo
od 16 lat
Taniec i śpiew ludowy połączyły ponad setkę artystów podczas koncertu galowego z okazji jubileuszu 70-lecia Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca, który odbył się w czwartek (23.11.2023). Wydarzenie zgromadziło w Lubuskim Teatrze pełną salę miłośników tego zespołu, ale także i członków ich rodzin oraz przyjaciół. Była to także okazja do wspomnień, wzruszeń i spotkań pomiędzy dawnymi tancerzami.

Początki w Nowej Soli

Początki Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa sięgają roku 1953, kiedy to grupa entuzjastów miłujących śpiew i taniec postanowiła założyć w Nowej Soli przy Spółdzielni Rzemieślniczej zespół artystyczny pod nazwą "Międzybranżowy Zespół Pieśni i Tańca, Muzyki i Recytacji. Inicjatorami powstania zespołu byli Józef Stera Sławomir Szokarski i Józef Ziarnkowski. Już w tym samym roku, a dokładnie 4 lipca, odbył się pierwszy występ podczas wojewódzkich eliminacji zespołów artystycznych w Sławie (wtedy Śląskiej). W 1954 roku odbyła się premiera widowiska muzyczno-tanecznego "Wesele na Ziemi Lubuskiej", a 1 maja tego roku nadano nową nazwę - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Lubuskiej. Także w 1954 r., kierownikiem artystycznym został Ludwik Rok - twórca wielu aranży muzycznych dla zespołu, które są grane do tej pory.

Ciężkie czasy dla kultury

W 1986 r. powołano pierwszą grupę dziecięcą zespołu, zaś w 1989 roku zespół przeniósł się na stałe do Zielonej Góry, wtedy do Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie to RCAK). Funkcję dyrektora i kierownika artystycznego objął wtedy nieżyjący już Gerard Nowak. To były ciężkie czasy transformacji ustrojowych, a wiele amatorskich zespołów bez wsparcia po prostu padało. Lubuski miał to szczęście, że przetrwał, a mimo zmiany siedziby spora część tancerzy przyjeżdżała z Nowej Soli i okolic do Zielonej Góry.

Szczęście do ludzi

Przez lata zespół miał szczęście do muzyków, instruktorów, tancerzy, śpiewaków oraz kierownictwa. Przez ostatnie 68 lat było ich naprawdę wielu, a w bogatym repertuarze artystycznym znajdują się liczne pieśni i tańce. Zespół występuje w strojach ludowych z różnych regionów Polski np. lubuskiego, dolnośląskiego, górnośląskiego, żywieckiego, krakowskiego, spiskiego, lubelskiego, rzeszowskiego, Lachów Sądeckich, kieleckiego, Kurpi Zielonych, łowickiego i kujawskiego.

O stroje dba od lat "ciocia" - Teresa Gradzik, która nie tylko trzyma w ryzach garderobę, ale także jako alt śpiewa w chórze.

Lubuski Zespół Pieśni i Tańca jest zespołem amatorskim. Wśród członków Zespołu są dziennikarze, inżynierowie, nauczyciele, urzędnicy, właściciele mikroprzedsiębiorstw, studenci, a także uczniowie szkół średnich oraz podstawowych. Zespół podczas swoich podróży artystycznych odwiedził niemal wszystkie państwa europejskie, a także kraje Azji oraz obu Ameryk i Afryki.

Jubileusz w Teatrze

To już drugi jubileuszowy występ. Pierwszy, odbył się ponad miesiąc temu, ale miał formułę zamkniętą. Drugi, choć z nieco zmodyfikowanym programem, zgromadził przede wszystkim przyjaciół zespołu (także inne podobne formacje z okolic) oraz rodziny artystów. Choreograf zespołu - Anna Obara-Uberna, przygotowała m.in. tańce górnośląskie, rzeszowskie, dolnośląskie, żywieckie, nowosądeckie, spiskie, ale także i pieśni cieszyńskie, śląskie oraz liczne wiązanki grupy śpiewaczej. Każdy z tańców charakteryzuje się konkretnymi układami choreograficznymi, a także bardzo kolorowymi strojami, które tak na marginesie kosztują często fortunę. Na finał zatańczono Krakowiaka oraz Polkę Ludową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska