Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko meningokokom

(aj)
Beata Szyszka-Jędrachowicz pełni obowiązki kierownika oddziału epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jej zainteresowania to książka, film, muzyka.
Beata Szyszka-Jędrachowicz pełni obowiązki kierownika oddziału epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jej zainteresowania to książka, film, muzyka. fot. Alicja Jarno
Meningokoki mogą wywołać sepsę. Na pytania odpowiada Beata Szyszka-Jędrachowicz z oddziału epidemiologii w wojewódzkim Sanepidzie.

- Dlaczego nie pobiera się wymazu z jamy nosowo-gardłowej u osób z bliskiego otoczenia zarażonych meningokokami, aby znaleźć nosiciela?- Według szacunków, nosicielami meningokoków jest 20 proc. osób. Wirus utrzymuje się w organizmie ok. trzech miesięcy. Gdy mamy przypadek choroby, szukanie nosiciela nic więc nie da. W tej sytuacji ważniejsza jest chemioprofilaktyka osób, które miały bliski kontakt z chorym. Należy podać im antybiotyk.

- Czy "Pentaxim", szczepionka dla niemowląt, chroniąca przed kilkoma różnymi chorobami, działa także przeciwko meningokokom?- Nie, żadna z łączonych szczepionek nie chroni przed meningokokami. Tak działa tylko specjalna szczepionka.

- Czy szczepionka przeciw meningokokom dostępna w Polsce jest skuteczna?- Ta szczepionka chroni tylko przed menigokokami typu C. Na chwilę obecną jest ona skuteczna, bo odnotowujemy zarażenia głównie tym szczepem wirusa. Niestety, z niewiadomych przyczyn, szczepionka nie przyjmuje się u pięciu proc. szczepionych. W Polsce występują też zakażenia meningokokami typu B, ale na te nie ma żadnej szczepionki.

.

- Czym różni się polska szczepionka od tej, którą można kupić w Niemczech?- Niemiecka szczepionka chroni przed czterema typami meningokoków: C, A, W125 i Y. Trzy ostatnie bardzo rzadko występują w Polsce. Oprócz tego, niemiecką szczepionkę można podać dzieciom, które ukończyły dwa lata i trzeba ją powtarzać po trzech latach. Polską szczepi się jednorazowo już dwumiesięczne niemowlęta.

- Jak i gdzie można się zaszczepić?- Szczepionki kupuje się na receptę, dlatego najlepiej poprosić o nią lekarza rodzinnego. W aptece są dwa rodzaje szczepionek: NeisVacC i Meningitec. Obie kosztują 170 zł i mają takie samo działanie. Zastrzyk może wykonać lekarz albo pielęgniarka w Sanepidzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska