Tam, gdzie potrzebne jest zaangażowanie i zdecydowane działanie, tam pojawia się Elżbieta Rafalska. Europoseł podsumowała 2023 rok

Materiał informacyjny European Parliament ECR Group
W 2023 roku Komisja Europejska przygotowała szereg wniosków, których założeniem było wprowadzenie daleko idących ulepszeń w zakresie polityki społecznej oraz ochrony pracowników i ich praw. Działając jako sprawozdawca-cień, europoseł Elżbieta Rafalska, członek Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) była aktywnie zaangażowana w toczące się w Parlamencie Europejskim prace nad znaczną częścią tych istotnych społecznie dossier.

O Europejskiej Karcie Osoby Niepełnosprawnej i Europejskiej Karcie Parkingowej Osób z Niepełnosprawnościami

Jednym z wniosków, stanowiącym odpowiedź na podnoszone od dawna postulaty zmian, jest opublikowana we wrześniu 2023 r. propozycja Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej i Europejskiej Karty Parkingowej Osób z Niepełnosprawnościami.

To wyczekiwana inicjatywa, która ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami przemieszczanie się po Unii Europejskiej oraz uprościć dostęp do specjalnych warunków i preferencyjnego traktowania w transporcie czy instytucjach kultury.

Uproszczona karta parkingowa będzie umożliwiała korzystanie z miejsc parkingowych i udogodnień przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami na terenie całej Unii. 

W związku z faktem, że propozycja pojawiła się późno, prace nad projektem rozpoczęły się niezwłocznie, co ma umożliwić przyjęcie regulacji jeszcze w tej kadencji Parlamentu Europejskiego.

Dzięki porozumieniu pomiędzy grupami politycznymi udało się wypracować konsensualny tekst, który zostanie poddany pod głosowanie po świętach Bożego Narodzenia.

W projekcie uwzględniono też istotne zapisy postulowane przez grupę EKR, dotyczące m.in. języka migowego czy potrzeby dostosowywania infrastruktury i przestrzeni publicznej do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Przeciwdziałanie narażeniu zdrowia pracowników na szkodliwe działanie czynników rakotwórczych

Projektem bezpośrednio związanym z ochroną zdrowia pracowników był wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zmian dwóch dyrektyw dotyczących narażenia pracowników na szkodliwe działanie ołowiu – dyrektywy w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy oraz w sprawie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników przed ryzykiem związanym ze środkami chemicznymi w miejscu pracy.

Podejmując prace nad dossier, Parlament Europejski rozpoczął pierwszą od 40 lat zmianę dopuszczalnych norm narażenia zawodowego dotyczących ołowiu. 

Ze względu na konieczność zwiększenia ochrony zdrowia europejskich pracowników, a także znaczenie produkcji ołowiu dla europejskiej gospodarki, między innymi w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i zwiększonego popytu na akumulatory, negocjacje odbiły się szerokim echem.

W toku prac EKR podnosił znaczenie takich kwestii jak konieczność zwiększenia ochrony pracowników, a także odpowiednie okresy przejściowe (istotne przede wszystkim dla pracowników z narażeniem historycznym), których nieuwzględnienie mogłoby doprowadzić do zapaści europejskiego przemysłu i uzależnienia się Europy od importu surowca z krajów trzecich.

Aspekty te zostały uwzględnione w tekście porozumienia osiągniętego z Radą.

Kiedy doczekamy się koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego?

W 2023 r. toczyły się również dalsze prace nad raportem w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

To skomplikowane i wielowątkowe dossier o niezwykle istotnym znaczeniu dla pracowników w całej Europie.

Europosłowie zaangażowani w tę legislację w ostatnich miesiącach odbyli szereg spotkań, opracowując dalsze kroki i przygotowując się do negocjacji porozumienia z Radą.

Ochrona zdrowia kierowców i bezpieczeństwo pasażerów

Komisja EMPL przygotowywała również opinię do zmiany unijnego rozporządzenia dotyczącego minimalnych wymogów dotyczących minimalnych przerw oraz dziennego i tygodniowego okresu odpoczynku w sektorze okazjonalnego przewozu osób.

Komisja przygotowała wyważone stanowisko, w którym uwzględniono zarówno specyfikę pracy kierowców, konieczność ochrony ich zdrowia oraz bezpieczeństwa pasażerów, jak i potrzeby przedsiębiorców działających w tym sektorze.

Poza raportami legislacyjnymi, w komisji EMPL podjęto w tym roku również kilka ważnych inicjatyw własnych, jak procedowana na początku roku rezolucja w sprawie wzmacniania dialogu społecznego w Europie oraz negocjowana w ostatnich tygodniach rezolucja w sprawie wzmocnienia mandatu Europejskiego Urzędu ds. Pracy. W pracach nad wszystkimi tymi raportami europoseł Elżbieta Rafalska brała czynny udział jako kontrsprawozdawca.



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska