MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te zioła posadź przy warzywach. Będziesz mieć lepsze zbiory, a rośliny ominą choroby i szkodniki. Jakie zioła dobrze wpływają na warzywa?

Katarzyna Laszczak
Warzywa warto sadzić w sąsiedztwie ziół. Sprawdź, jakie połączenia są korzystne, a jakie nie. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Warzywa warto sadzić w sąsiedztwie ziół. Sprawdź, jakie połączenia są korzystne, a jakie nie. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. sanddebeautheil/123rf.com
Zioła pozytywnie wpływają nie tylko na zdrowie ludzi, ale też roślin, w tym warzyw. Niektóre mogą pomóc odstraszyć szkodniki, ograniczyć choroby grzybowe, a nawet poprawić smak warzyw. Jest wiele popularnych ziół, które warto siać w warzywniku. Polecamy korzystne połączenia, piszemy też, jakich unikać.

Spis treści

Zioła pożyteczne i łatwe w uprawie

Zioła warto uprawiać z wielu powodów. Większość z nich to rośliny przyprawowe, które na co dzień poprawią smak potraw (a przy okazji sprawią, że będą łatwiejsze do strawienia). Przydadzą się też do łagodzenia wielu dolegliwości oraz do pielęgnacji ciała.

Przejdź do galerii. Zobacz, jakie zioła posadzić przy pomidorach, ogórkach i innych warzywach

Większość ziół nie jest trudna w uprawie, a niektóre są tak popularne, że nawet zapominamy o ich zaletach. Przykładem takiego zioła jest niezwykle popularny koper, czy znany z leczniczych właściwości czosnek. Z drugiej strony są rośliny, które uprawiamy jako ozdobne, ale są też lecznicze. Należy do nich choćby aksamitka czy nagietek.

Zioła, które chronią warzywa przed szkodnikami i chorobami

Zioła pomogą też w naturalny sposób chronić warzywa i inne rośliny przed chorobami i szkodnikami. Można je wykorzystać do przygotowania wywarów i wyciągów, które stosuje się do oprysków. Ale wiele ziół działa korzystnie też „na odległość”, bo wydziela olejki eteryczne, które mają działanie bakterio- czy grzybobójcze. Pomagają one chronić inne rośliny przed chorobami i szkodnikami. Niektóre rośliny odstraszają szkodniki, które widujemy na co dzień, ale też takie, które żyją w glebie. Wystarczy je posadzić wśród warzyw, by skorzystać z ich właściwości.

Na jakie choroby i szkodniki pomogą zioła?

Wiele ziół ma konkretne właściwości, które warto wykorzystać w warzywniku. I tak na przykład:

  • aksamitki – odstraszają żyjące w glebie nicienie;
  • bazylia pomaga chronić rośliny przed mączniakiem;
  • czosnek – pomaga chronić rośliny przed chorobami grzybowymi, odstrasza mszyce i przędziorki;
  • kolendra – odstrasza połyśnicę marchwiankę oraz mszyce;
  • koper odstrasza szkodniki marchwi, sałaty, cebuli i ogórka;
  • cząber odstrasza mszyce;
  • mięta zniechęca mrówki i szkodniki kapusty (np. bielinki i piętnówkę);
  • rozmaryn – pomoże chronić marchew i kapustę przed ich szkodnikami (połyśnicą i piętnówką);
  • szałwia – również chroni przed szkodnikami marchwi i kapusty.

Z jakimi ziołami sadzić warzywa?

Niektóre zioła szczególnie dobrze wpływają na konkretne warzywa, bo chronią je przed szkodnikami lub chorobami danego gatunku. Ponadto na przykład koper poprawia smak cebuli i grochu, wśród których rośnie, a pietruszka wpływa korzystnie na pomidory. Nie bójmy się mieszać różnych roślin na grządkach – oczywiście dobierając te, które mają zbliżone wymagania. Przestrzegajmy też zasad zmianowania i nie sadźmy roślin z tej samej rodziny rok po roku w tym samym miejscu.

Wyjątkowo korzystnym sąsiadem dla większości warzyw jest koper. Ta roślina ma jeszcze i tę zaletę, że doskonale rośnie wśród innych roślin. Koperek posiany rzutowo, często udaje się lepiej niż ten w regularnych rządkach. Można go więc siać niemal wszędzie. Wyjątkiem jest jedynie towarzystwo lubczyku, który z koperkiem „nie lubi się”. Ale ziół korzystnych dla warzyw jest więcej. Zobacz, z czym siać i sadzić popularne warzywa.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska