MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Avis z Nowej Soli. Młodzi co roku podejmują wyzwanie. Zdobywają sukcesy i zaczynają kariery

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Teatr Avis z Nowej Soli
Teatr Avis z Nowej Soli Artur Lawrenc/Nowosolski Dom Kultury
Teatr Avis, który Alicja Chyżak – Fitas założyła dwadzieścia lat temu zna każdy nowosolanin. To kuźnia talentów, ale nie tylko aktorskich.

– Wychodzę z założenia, że teatr nie jest tylko dla tych, którzy mają zdolności aktorskie. To genialna forma rozwijania różnych kompetencji społecznych, interakcji między ludźmi. Poznając świat kultury, poznajemy swoje wnętrze i innych ludzi. Fajnie spędzamy czas. Jeździmy na festiwale. Podglądamy pracę innych teatrów. Wymieniamy się doświadczeniami – opisuje Alicja Chyżak – Fitas wspólne z młodzieżą działania.

Teatr Avis z Nowej Soli

Siedzibą teatru jest Nowosolski Dom Kultury. Aktorzy Avisa raz w roku wystawiają nowy spektakl. Ostatnio był inspirowany historią śmierci dwóch sióstr taterniczek „Dziewczyna z chmury”. – Zrobiliśmy premierę. Zgłosiliśmy się na trzy festiwale. Dostaliśmy nominacje na finał, ale tego ostatniego etapu nie było ze względu na koronawirusa.

Avis daje mi dużo satysfakcji. Jest jedną z miłości mojego życia.

Avis powstał, kiedy dyrektorem liceum ogólnokształcącego im. Baczyńskiego był Tadeusz Bartoszewski. – Miał marzenie, aby oprócz wyników w nauce, szkoła rozwijała się artystycznie. Zależało mu, aby w szkole był teatr. To było wyzwanie. Chodziło o miejsce, w którym młodzi ludzie będą rozwijać się aktorsko i ciekawie spędzać czas – opowiada pani Alicja. – Marzenie mojego ówczesnego dyrektora spotkało się z moim pragnieniem. Też mi zależało, aby mieć swoją grupę i robić teatr. Avis daje mi dużo satysfakcji. Jest jedną z miłości mojego życia.

Artyści z Avis odnoszą sukcesy

Młodzi artyści pod okiem swojej reżyserki zdobywają nagrody, są doceniani, a potem realizują swoje kolejne marzenia. – To dla mnie dość trudne i przykre nawet, bo ścisła grupa kształtuje się w okresie w okresie 2-4 lat i kiedy wydaje się, że jesteśmy na poziomie bardzo dobrej komunikacji, zrozumienia znaków teatralnych, grupa się demontuje. Oni idą dalej, a ja zaczynam znów od początku – przyznaje reżyserka i aktorka scenariuszy.

Oni idą dalej, a ja zaczynam znów od początku.

Alicja Chyżak – Fitas jest pedagogiem, wychowawcą i polonistką. Ukończyła studia z reżyserii teatru dzieci i młodzieży. A zaczynała, jak wielu artystów, w teatrze Edwarda Gramonta Terminus A Quo w Nowej Soli.
W Plebiscycie Osobowość roku pani Alicja zajęła I miejsce w powiecie nowosolskim w kategorii kultura.

zdjęcia mieszkańców powiatu nowosolskiego

Katarzyna Zawadzka wspomina swoje studia: Na pierwszym roku nie można pracować. Można za to wylecieć ze szkoły

Źródło: przeAmbitni.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska