Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten artysta stworzył i ukształtował przestrzeń sztuki współczesnej w Zielonej Górze. W piątek nowa wystawa "Krąg" Mariana Szpakowskiego

OPRAC.:
Jacek Katarzyński
Jacek Katarzyński
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
W piątek, 8 września, o godzinie 17 w Muzeum Ziemi Lubuskiej otwarta zostanie wystawa „Krąg” Szpakowskiego. Ekspozycja została zorganizowana w 40. rocznicę śmierci Mariana Szpakowskiego – nestora zielonogórskiej plastyki współczesnej, który stworzył i ukształtował przestrzeń sztuki współczesnej w Zielonej Górze. Również w BWA można zobaczyć jego prace oraz zdjęcia z pracowni i wystaw.

Muzeum Ziemi Lubuskiej. Nowa wystawa "Krąg" Szpakowskiego

Nowa wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej przybliża twórczość Mariana Szpakowskiego oraz dorobek artystów zrzeszonych wraz ze Szpakowskim w grupie „Krąg”. Międzyśrodowiskową grupę „Krąg” artysta założył w 1960 roku. Skupiała przedstawicieli środowisk twórczych Krakowa, Wrocławia, Zielonej Góry oraz polskich artystów emigracyjnych z Londynu. W skład grupy weszli malarze i graficy, których połączyły wspólne zainteresowania.

– Marian Szpakowski postanowił zrealizować taką galerię niezależną od innych, w której pokazywał najciekawsze wtedy przejawy twórczości awangardowej w Polsce i poza jej granicami – wyjaśnia Wojciech Kozłowski, dyrektor BWA w Zielonej Górze.

W Galerii Nowy Wiek Muzeum Ziemi Lubuskiej od piątku będzie można zobaczyć prace twórców z kręgu Szpakowskiego. To: Janina Baranowska, Ewa Buczyńska, Adam Falkiewicz, Klem Felchnerowski, Stanisław Frenkiel, Walenty Gabrysiak, Włodzimierz Kunz, Marek Łączyński, Lucjan Mianowski, Kazimierz Rojowski, Marian Szpakowski, Stanisław Wójtowicz, Cecylia Wodnicka-Ząbkowska, Józef Ząbkowski, Janina Żemojtel.

Wystawa w BWA. Twórczość Mariana Szpakowskiego

Na wystawie w BWA pt. „Co pozostaje...” są nie tylko prace M. Szpakowskiego, ale też zdjęcia z pracowni i wystaw. "Wystawa "Co pozostaje..." jest skromnym hołdem dla osoby, która swoją postawą ukształtowała moje myślenie o kluczowej roli sztuki dla kultury naszego miasta" - czytamy w relacji BWA z wydarzenia.

- W Biurze Wystaw Artystycznych oglądamy przede wszystkim twórczość Mariana Szpakowskiego, który był niewątpliwie wybitnym malarzem i grafikiem. Był także animatorem i do tego nawiązuje wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej, która nosi tytuł „Krąg” Szpakowskiego – opowiada Leszek Kania. – Pokazujemy artystę, jako człowieka, do którego ludzie lgnęli, dzięki któremu mogła powstać tak znakomita impreza, jak Złote Grono, która promowała Zieloną Górę nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska