Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To prawdziwa perełka achitektury w Szprotawie! I to jedna z wielu!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zobaczcie piękną kamienicę w Szprotawie przy ul. Młynarskiej 22
Zobaczcie piękną kamienicę w Szprotawie przy ul. Młynarskiej 22 Małgorzata Trzcionkowska
W Szprotawie bardzo ciekawym zakątkiem jest ulica Młynarska. Szczególną uwagę zwracają dwie, zabytkowe kamienice, które pełniły przed II wojną światową funkcję szpitala. Jedna jest bardzo piękna, druga jest tajemnicza. Gdy będziecie w Szprotawie, koniecznie tam się wybierzcie. Łatwo można tam znaleźć miejsce parkingowe, koło hali targowej. Zobaczcie zdjęcia secesyjnej kamienicy w galerii zdjęć.

Kamienice przy ul. Młynarskiej 22 i Młynarskiej 16 pełniły funkcję szpitala. - A w czasach III Rzeszy był tam tak zwany powiatowy pałac szkoleniowy. Zajęcia tu mieli m.in. adepci szkoły pilotów - opowiada regionalista Maciej Boryna.

Dzisiaj przyjrzymy się secesyjnej kamienicy numer 22.

Secesja to styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku, zaliczany do modernizmu. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.

Art nouveau - odważny styl

Według portalu ArtDecor24, architektura secesyjna, zwana jest także art nouveau. To unikalny ruch artystyczny, którego rozkwit trwał w latach 1890-1910 i wywarł głęboki wpływ na szereg dziedzin sztuki, w tym architekturę. Charakteryzująca się odważnymi formami, asymetrią, bogactwem detali i silnym nawiązaniem do natury, architektura secesyjna była manifestacją ducha nowoczesności i buntu przeciwko konwencjom poprzednich stylów.

Tajemnica drugiej kamienicy

Architekturę drugiej kamienicy szpitalnej, przy ul. Młynarskiej w Szprotawie badał Maciej Boryna. Regionalista odkrył w niej wiele symboli wolnomularskich, czyli masońskich. - Literatura wzmiankuje szprotawską lożę "Johannisloge Augusta", działającą w latach 1861-1932 - opowiada Maciej Boryna. - Była ona zrzeszona w Wielkiej Loży Royal York. Po dojściu Hitlera do władzy lożom zakazano działalności. Ideą organizacji masońskich jest przekonanie o konieczności pracy nad wewnętrznym rozwojem człowieka i społeczeństw – według zasad braterstwa ponad podziałami, zwłaszcza religijnymi i politycznymi. Budynek przy ul. Młynarskiej w Szprotawie aż tryska wolnomularskimi przekazami. Każdy szczegół ma znaczenie. A jakie dokładnie? To wiedzą wtajemniczeni.

Czytaj również na naszym portalu
Dawny klasztor w Otyniu może być nową atrakcją dla mieszkańców i turystów

Zobaczcie film o ścieżce starożytnych Bobrzan

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska