Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudna lekcja tolerancji. Ukraińcy, Polacy, Serbołużyczanie...

(decha)
W trakcie trzydniowego spotkania, młodzież poznawała historię i kulturę tych dwóch narodów podczas warsztatów, lekcji muzealnej w Muzeum Etnograficznym, wizyty w cerkwi oraz zwiedzania wystawy ikon w Muzeum Ziemi Lubuskiej.
W trakcie trzydniowego spotkania, młodzież poznawała historię i kulturę tych dwóch narodów podczas warsztatów, lekcji muzealnej w Muzeum Etnograficznym, wizyty w cerkwi oraz zwiedzania wystawy ikon w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Dariusz Chajewski
Mniejszości... To główny motyw sobotniego (18 listopada) spotkania w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Młodzież z Polski, Ukrainy i Niemiec przekonała się, że granice nie są najważniejsze. Że przeszkadzają...

W Muzeum Ziemi Lubuskiej doszło do niezwykłego spotkania. Z jednej strony Ukraińcy, a przede wszystkim Łemkowie. Z drugiej Serbołużyczanie. Bo i okazja była po temu niezwykła. Z jednej strony XIV spotkania polskich Ukraińców. Z drugiej zakończenie wyjątkowy projektu, w którym spotkała się młodzież czterech narodów żyjących na terenie Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.

Uczniowie zielonogórskiej szkoły podstawowej nr 13 narodowości polskiej i ukraińskiej/łemkowskiej gościli niemieckie koleżanki i kolegów z partnerskiego Evangelische Schule Cottbus - Gymnasium oraz uczniów narodowości serbołużyckiej ze szkoły Šule za dolnoserbsku rěc a kulturu. Obie szkoły z Cottbus (zwanego po serbołużycku Chóśebuz, a po polsku Chociebuż) były w projekcie partnerami. Trzecim partnerem jest Związek Ukraińców w Polsce - Zarząd Lubuskiego Oddziału w Zielonej Górze. Celem projektu było przełamywanie stereotypów oraz promowanie równości i niedyskryminacji poprzez poznanie i upowszechnianie historii, teraźniejszości, języka, kultury i tradycji mniejszości narodowych: Serbołużyczan i Ukraińców/Łemków zamieszkujących Euroregion SNB.

W trakcie trzydniowego spotkania, młodzież poznawała historię i kulturę tych dwóch narodów podczas warsztatów, lekcji muzealnej w Muzeum Etnograficznym, wizyty w cerkwi oraz zwiedzania wystawy ikon w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Podczas warsztatów rękodzielniczych „Haft w kulturze serbołużyckiej i łemkowskiej ” młodzi ludzie z partnerskich szkół spróbują swoich sił w tradycyjnych formach haftu i innych technik zdobienia materiału typowych dla kultury ukraińskiej/łemkowskiej i serbołużyckie j. Na warsztatach zatytułowanych „To my” młodzież opracowała prezentację multimedialną dot. wkładu Serbołużyczan i Ukraińców/Łemków w rozwój społeczeństwa zamieszkującego tereny dzisiejszego Euroregionu SNB.

W Muzeum Ziemi Lubuskiej młodzi udzielili starszym lekcji. Tolerancji…

Posłuchaj jak brzmi język serbskołużycki:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska