Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa plebiscyt na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

Renata Zdanowicz
Wieniec Przełazy
Wieniec Przełazy Renata Zdanowicz
Zapraszamy do udziału w głosowaniu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy prezentowany na tegorocznych dożynkach. Głosowanie potrwa do 30 września. Zwycięzca dostanie tytuł i nagrodę.

Za ukończone pomyślnie żniwa dawni Słowianie oddawali dziękczynienia bóstwu, połączone z igrzyskami, na których opiewali czyny bohaterskie, zamożność i dokonane prace rolne gospodarza, którego niwę sprzątnięto i , który sąsiadom swoim biesiadę z tego powodu wyprawiał. Z tego zwyczaju pochodzą nasze pieśni dożynkowe i wieniec przynoszony przez żniwiarzy, oraz uczta przed domem gospodarza dla całej gromady wyprawiana. Tak było przed wiekami i tak jest w czasach współczesnych. Koniec żniw nieodłącznie wiąże się z dziękczynieniem za plony. Dożynki obchodzone są najpierw w wioskach, następnie organizowane są święta gminne.

Podtrzymywanie tradycjiCelem naszego plebiscytu jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji związanych ze Świętem Plonów, szczególnie prezentacja wieńców dożynkowych oraz wyłonienie najpiękniejszego wieńca dożynkowego spośród kandydatur nadesłanych przez sołectwa, osoby prywatne, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, organizacje, instytucje, kluby itp. działające na terenie wydawniczym tygodnika „Dzień za Dniem”.

Z chwilą uruchomienia naszego plebiscytu, odbyły się już dożynki w Podłej Górze (gm. Skąpe), Przełazach (gm. Lubrza), Szczańcui Rosinie (gm. Świebodzin). Świętowali także działkowcy na Ogrodach Rodzinnych „Drzewiarz” w Świebodzinie. Łącznie zagłoszonych zostało do konkursu 36 dzieł. Nie zawsze są to tradycyjne wieńce dożynkowe. W wielu sołectwach odchodzi się już od tradycyjnego wieńca na rzecz pomysłowych i pracochłonnych symboli, również wykonywanych ze zbóż. Są to przede wszystkim skromniejsze od wieńców kosze. Uwagę przykuwają także takie pomysły jak zagroda wiejska z wozem zaprzężonym w konia, kościółek, kielich. Każda z tych prac jest powiązana ze świętem plonów.

Głosowanie za pomocą SMS Od naszych czytelników zależy, jak ocenią poszczególne dzieła. Każdy może zagłosować na to, które uzna za najpiękniejszy symbol dożynkowy. Głosownie rozpoczęło się 7 września i potrwa do 30 września. Wszystkie 36 prac można oglądać na naszym specjalnym panelu plebiscytowym swiebodzin.naszemiasto.pl

Głosowanie odbywa się za pomocą SMS Premium i będzie trwało do 30 września 2016 r. do godziny 13.59 oraz poprzez kliknięcia odpowiedniego przycisku w profilu kandydata do 14 września do godziny 14.59.

Właściciel wieńca dożynkowego, który zdobędzie najwięcej punktów w plebiscycie i zajmie I miejsce, otrzyma tytuł „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy 2016”, a jego autorzy otrzymają nagrodę rzeczową i pamiątkowy dyplom.
Właściciele wieńców dożynkowych, które zdobędą odpowiednio drugą i trzecią najwyższą liczbę punktów w plebiscycie zajmie II i III miejsce, a jego autorzy otrzymają nagrodę rzeczową i pamiątkowy dyplom.

Wszystkie wieńce można obejrzeć tutaj: http://swiebodzin.naszemiasto.pl/plebiscyt/najpiekniejszy-wieniec-dozynkowy-dzien-za-dniem,35329,t,id.html

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska