MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzynasta emerytura 2022 trafia na konta pierwszych emerytów. Ile wynosi dodatkowe świadczenie? Kto je wypłaci - KRUS czy ZUS?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
O "trzynastą emeryturę" nie trzeba składać wniosku, jest ona wypłacana z urzędu. Pierwsze świadczenia trafią na konta emerytów już 1 kwietnia 2022 roku.
O "trzynastą emeryturę" nie trzeba składać wniosku, jest ona wypłacana z urzędu. Pierwsze świadczenia trafią na konta emerytów już 1 kwietnia 2022 roku. Wojciech Gadomski/Polska Press
W kwietniu emeryci mogą liczyć na przypływ gotówki. Razem z emeryturą lub rentą na ich konto wpłynie dodatkowe świadczenie pieniężne, zwane trzynastą emeryturą. Pierwsze wypłaty ruszyły 1 kwietnia 2022 roku. Kto ma prawo do "trzynastki"? Ile wyniesie w tym roku? Kto ją wypłaci - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Pierwsze "trzynastki" zostaną wypłacone 1 kwietnia 2022

Trzynasta emerytura trafia do rąk emerytów i rencistów od 2019 roku, a od dwóch lat jest gwarantowana ustawowo. W tym roku wypłacona zostanie w 6 terminach wraz z kwietniowymi emeryturami.

- Pierwsze wypłaty są realizowane od piątku dla ponad 1 mln seniorów na sumę ponad 1,2 mld zł. Szacowany koszt tegorocznych "trzynastek" to 13,1 mld zł Dodatkowe świadczenie trafi w sumie do ok. 9,7 mln emerytów i rencistów – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Waloryzacja 2022. Ile wyniesie trzynasta emerytura w kwietniu?

Popularna „trzynastka” przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom, niezależnie od wysokości pobieranego co miesiąc świadczenia. W tym roku, w efekcie marcowej waloryzacji, wynosi ona tyle, co najniższa emerytura – 1338,44 zł brutto. Z tej kwoty potrącona zostanie tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Podatek dochodowy ze świadczenia oraz dodatkowe egzekucje nie będą w tym roku dokonywane.

Kto ma prawo do trzynastej emerytury?

O tzw. „trzynastkę” nie trzeba składać wniosku, jest ona wypłacana z urzędu. Przysługuje każdemu, kto w dniu 31 marca 2022 roku ma prawo do świadczeń z ZUS lub KRUS. Chodzi m.in. o:

  • emeryturę lub rentę z powszechnego systemu (także te pomostowe i częściowe) - ZUS,
  • emeryturę lub rentę rolniczą (także okresowe) - KRUS,
  • rentę socjalną, rodzinną lub rolniczą,
  • rentę inwalidów wojennych,
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Prawo do kilku świadczeń. Kto wypłaci „trzynastkę”? KRUS czy ZUS?

Niezależnie od pobieranych co miesiąc świadczeń, trzynasta emerytura zostanie wypłacona raz przez właściwy organ emerytalno-rentowy. Ci, którym KRUS wypłaca w zbiegu emerytury i renty rolnicze wraz ze świadczeniem zusowskim, dostaną dodatkowe roczne świadczenie z ramienia KRUS.

Z kolei emeryci, którzy pobierają z KRUS emeryturę rolniczą, a z ZUS emeryturę pracowniczą, „trzynastkę” będą mieli wypłaconą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba przysługuje jedno dodatkowe świadczenie pieniężne w wysokości proporcjonalnej do liczby osób uprawnionych do renty na dzień 31 marca 2022 r., z wyłączeniem osób uprawnionych jednocześnie do renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego – przypomina KRUS.

KRUS i ZUS wyślą do świadczeniobiorcy decyzję

Każdy uprawniony emeryt i rencista wcześniej otrzyma decyzję o przyznaniu „trzynastej emerytury”. Wraz z nią dołączona zostanie informacja o waloryzacji świadczeń.

Źródło: KRUS, ZUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska