Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnia w Zielonej Górze, a nauka w Poznaniu

(ban)
Katarzyna Kusio pochodzi z Wałbrzycha. Obecnie pracuje jako nauczyciel wychowania przedszkolnego w przedszkolu oraz prowadzi z dziećmi zajęcia w Akademii Twórczego Rozwoju w Zielonej Górze. Swoje doświadczenie poszerza w świetlicy socjoterapeutycznej, gdzie pracuje jako nauczyciel wspomagający.
Katarzyna Kusio pochodzi z Wałbrzycha. Obecnie pracuje jako nauczyciel wychowania przedszkolnego w przedszkolu oraz prowadzi z dziećmi zajęcia w Akademii Twórczego Rozwoju w Zielonej Górze. Swoje doświadczenie poszerza w świetlicy socjoterapeutycznej, gdzie pracuje jako nauczyciel wspomagający. fot. Paweł Janczaruk
Czy studiując na Uniwersytecie Zielonogórskim możesz uczyć się w innym mieście? Oczywiście, że tak. Wszystko dzięki programowi MOST.

Program Mobilności Studentów MOST umożliwia studiowanie na innej uczelni niż macierzysta. Stwarza duże szanse rozwoju, bo w swojej ofercie przewiduje udział w zajęciach na różnych kierunkach studiów. Dotyczy jednolitych i dwustopniowych studiów magisterskich na wszystkich kierunkach.

Warunki uczestnictwa

Edukację w ramach programu MOST można podjąć nie wcześniej niż po ukończeniu drugiego semestru jednolitych studiów magisterskich, drugiego semestru studiów pierwszego stopnia i pierwszego semestru studiów drugiego stopnia. Student koniecznie musi zaliczyć wszystkie egzaminy i zdać indeks z semestru poprzedzającego wyjazd do innej uczelni. MOST trwa semestr lub cały rok akademicki. Jeżeli początkowo wyjeżdżamy na pół roku, ale spodoba nam, możemy złożyć wniosek o przedłużenie. Wtedy rodzima i przyjmująca uczelnia musi wyrazić zgodę (wniosek składa się miesiąc przed ogólnym terminem składania podań na MOST). Studenci składają podania do Działu Spraw Organizacji Kształcenia. Regulamin oraz oferta miejsc dostępnych w ramach programu MOST jest umieszczona na stronie www.uka.amu.edu.pl.

Program studiów

Osoby, które załapały się na MOST, są zobowiązane do przygotowania porozumienia w sprawie programu zajęć i uzyskania akceptacji dziekana wydziału uczelni macierzystej oraz przyjmującej. Chodzi o to, że student w porozumieniu z dziekanem ustala, które przedmioty zaliczy na rodzimym uniwersytecie, z których jest zwolniony, a które będzie realizował na innej uczelni. Utworzony indywidualny program studiów musi zapewniać uzyskanie 30 punktów ECTS w semestrze. Dopuszcza się możliwość chodzenia na zajęcia z różnych semestrów tego samego kierunku studiów, lub kierunków pokrewnych.

Student zobowiązany jest do złożenia w dziekanacie wykazu zaliczeń z pieczątką i podpisem dziekana wydziału przyjmującego oraz pieczęcią owego uniwersytetu. Na podstawie tych dokumentów dziekan dokonuje wpisu do indeksu ocen z zaliczonych w ramach MOST-u przedmiotów. Formy zaliczania i egzaminów ustala się z prowadzącym zajęcia zarówno na uczelni rodzimej jak i obcej.

Co i kiedy?

PUNKTY ECTS

Punkty ECTS są wartością liczbową (od 1 do 60) przyporządkowaną poszczególnym przedmiotom na podstawie ilości pracy, jaką musi wykonać student, aby je zaliczyć. Odzwierciedlają one ilość pracy, jakiej wymaga każdy przedmiot w stosunku do całkowitej ilości pracy, jaką musi wykonać student, aby zaliczyć pełny rok akademicki studiów w danej uczelni, a zatem obejmują: wykłady, ćwiczenia praktyczne, seminaria, konsultacje, zajęcia grupowe i indywidualne, prace terenowe, pracę indywidualną (samodzielną) - w bibliotece lub w domu - oraz egzaminy lub inne formy oceny. W ramach ECTS ilości pracy wymaganej w całym roku akademickim odpowiada 60 punktów, na semestr przypada zazwyczaj 30 punktów.

Ogłoszenie oferty (tj. liczby miejsc na danych kierunkach oferowanych przez uczelnie) na semestr zimowy oraz letni kolejnego roku akademickiego odbywa się 15 kwietnia. Składanie wniosków trwa do 15 maja, a ogłoszenie wyników jest 30 czerwca. Ogłoszenie oferty na semestr letni bieżącego roku akademickiego przypada 30 października. Wnioski składamy wtedy do 30 listopada, a na wyniki czekamy do 30 grudnia. Rozpatrywaniem podań zajmuje się Uniwersytecka Komisja Akredytacyjna, która kieruje studentów do odpowiednich uczelni, informując o rozdziale miejsc uczelnię przyjmującą studenta, uczelnię macierzystą oraz samego studenta.

Kto bierze udział?

Lista uniwersytetów w Polsce, biorących udział w programie: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Adama Mickiewicza w Poznaniu, Łódzki, Wrocławski, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szczeciński, Gdański, Opolski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, w Białymstoku, Jagielloński, Warszawski, Rzeszowski, Zielonogórski, Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie, Kazimierza Wielkiego w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska