Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie przedstawiali powojenne losy Sybiraków [ZDJĘCIA]

kali
Podsumowanie konkursu "Powojenne losy zesłańców Sybiru" - Zielona Góra, urząd marszałkowski, 15 listopada 2018
Podsumowanie konkursu "Powojenne losy zesłańców Sybiru" - Zielona Góra, urząd marszałkowski, 15 listopada 2018 Leszek Kalinowski
Nagrody, wyróżnienia, łzy wzruszenia towarzyszyły podsumowaniu konkursu dla lubuskich uczniów pod nazwą "Powojenne losy zesłańców Sybiru", które odbyło się w urzędzie marszałkowskim. Kto został laureatem?

Konkurs zorganizował zielonogórski oddział Związku Sybiraków oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze. Po to, by przybliżyć młodemu pokoleniu tych, którzy powrócili z nieludzkiej ziemi i dziś żyją wśród nas.

Wacław Mandryk ze Związku Sybiraków przypomniał, że ten powstał 29 czerwca 1928 roku na I krajowym zjeździe w auli Politechniki Warszawskiej. Obecni byli wtedy prezydent Ignacy Mościcki, a marszałek Józef Piłsudski otrzymał legitymację numer 1 - honorowego Sybiraka.

Przypomniał też, że były cztery deportacje na Sybir. Wywiezionych zostało 1,3 mln osób. Na tej nieludzkiej ziemi zmarło 450 tysięcy osób, w tym 150 tysięcy dzieci. Sybiracy wrócili do kraju, głównie na Ziemie Odzyskane w 1946 roku.
- Dziś żyje nas około 23 tysiące. Są to przede wszystkim dzieci Sybiru. Ja też tam się urodziłem. Dwie starsze siostry zmarły... - mówi W. Mandryk. - W województwie lubuskim żyje około 2,5 tysiąca Sybiraków, z tego na terenie, objętym działalnością oddziału zielonogórskiego - 1.350 osób, oraz oddziału gorzowskiego - 1.150.

Uczniowie chętnie brali udział w konkursie. Filip Cymbara mówi nam, że przedstawił dwa światy, Sybir i ten współczesny. Motywem przewodnim był pociąg, wiozący Sybiraków. Igor Stolarek zastosował technikę kolażu. Wykorzystał stare fotografie...
Licealista Daniel Czempiński opisał losy Edwarda Daszkiewicza.
- Znałem jego historię, więc wiedziałem, że dzięki niej praca będzie ciekawa - opowiada.

Podczas uroczystości autorów najlepszych prac nagrodzono.

Laureaci konkursu literackiego „Powojenne losy zesłańców Sybiru” w kategorii szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce Daniel Czempiński z LO w Nowej Soli (opiekun – Barbara Korowacka), II miejsce – Aleksandra Kaleta z LO w Żaganiu (opiekun – Iwona Dulińska – Babiszkiewicz), III miejsce – Patryk Kantor z VII LO w Zielonej Górze (opiekun – Katarzyna Brandyk). Wyróżnienia otrzymali: Kinga Boryta z LO w Krośnie Odrzańskim (opiekun – Danuta Nowak), Katarzyna Łopato z LO w Nowej Soli (opiekun – Barbara Korowacka).

W kategorii kasy gimnazjalne laureatami zostali: I miejsce – Karolina Broś ze Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej (opiekun – Beata Jakubowicz), II miejsce – Paulina Zielińska z SP w Nowogrodzie Bobrzańskim (opiekun – Joanna Kozakiewicz), III miejsce – Magdalena Dobek z SP-2 w Zielonej Górze (opiekun Agnieszka Sawicka).

Uczniowie szkół podstawowych przygotowywali natomiast prace plastyczne na temat powojennych losów Sybiraków. I miejsce zdobyła Klara Kawecka z SP-7 w Żaganiu (opiekun Adrianna Majchrzak), II miejsce – Maria Śmiałek z SP w Kosieczynie (opiekun Halina Szczawińska), III miejsce – Kinga Pakies z SP-7 w Żaganiu (opiekun Adrianna Majchrzak). Wyróżnienia otrzymali: Miłosz Abramów z SP w Lubięcinie (opiekun Jacek Niedzielski), Filip Cymbara i Igor Stolarek z SP w Iłowej (opiekun – Ewelina Osińska).

Uroczystość uatrakcyjnili programem artystycznym uczniowie z LO w Nowej Soli.

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Od 15 listopada do końca listopada wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego i Zawadzkiego w Zielonej Górze. Mogą wystąpić utrudnienia. Jak informuje urząd miasta, powyższe zmiany dotyczą wprowadzenia kolejnego etapu robót budowlanych, związanych z przebudową przedmiotowego skrzyżowania oraz realizacją drogi do Domu Harcerza. Czytaj również: 15 listopada nie będzie wody. Sprawdź, gdzie ;nf-  Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych, w tym dzieci udających się do szkoły, Domu Harcerza oraz szkoły tańca, na ulicy Wyszyńskiego zostanie zawężony przekrój drogowy (na wybranych pasach ruchu zostaną wprowadzone tablice kierujące oraz zapory). Za utrudnienia przepraszamy - wyjaśnia magistrat. WIDEO: Zielona Góra. Niebezpieczne zdarzenie na przejściu dla pieszych

Zielona Góra: Na skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego i Zawadzkiego...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska