Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ule w gorzowskiej elektrociepłowni. Swój dom ma tam kilka milionów pszczół!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzowska elektrociepłownia pomaga pszczołom.
Gorzowska elektrociepłownia pomaga pszczołom. PGE EC w Gorzowie
Zakładanie pasiek w miastach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W Gorzowie ten szlak przeciera gorzowska elektrociepłownia, która zakwaterowała na swoim terenie kilka milionów pszczół. Postawiła już w sumie kilkadziesiąt takich pszczelich siedzib.

Pasieka w elektrociepłowni

Pszczoły odgrywają kluczową rolę w ekosystemie. Bez ich ciężkiej pracy czekałaby nas prawdziwa katastrofa, bo drzewa, krzewy i inne rośliny nie dawałyby owoców oraz nasion. To właśnie tym pożytecznym owadom zawdzięczamy produkcję jednej trzeciej żywności na całym świecie. Dlatego tak ważna jest pomoc każdego z nas, aby pszczoły miały gdzie żyć. Miejscem przyjaznym skrzydlatym lokatorom jest gorzowska elektrociepłownia, która umiejscowiła na swoim terenie kilkadziesiąt pszczelich domów.

Gdy tylko pojawia się możliwość, to zawsze z ogromną chęcią wspieramy proekologiczne projekty. Nasi pracownicy we współpracy z okolicznymi nadleśnictwami cyklicznie i w formie wolontariatu sadzą drzewa w lasach. Udostępnienie terenów elektrociepłowni pod pasieki to kolejna inicjatywa, która pozytywnie wpływa na nasze lokalne środowisko. Cieszymy się, że w taki sposób możemy pomóc pszczelarzom - mówi Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Przeczytaj również: Szok! Przez brutalny atak zginęło kilka milionów pszczół! Ktoś zniszczył pasiekę pana Jana spod Gorzowa. Trwa zbiórka na jej odbudowę

Jest nawet pszczela szkółka

Na terenie gorzowskiej elektrociepłowni znajduje się ponad się ponad siedemdziesiąt uli, w których szacunkowo żyje siedem milionów pszczół. Pięćdziesiąt takich pszczelich mieszkań stoi na składowisku żużla i popiołu w Janczewie, a ponad dwadzieścia jest na terenie elektrociepłowni przy ulicy Energetyków. Kilka kolejnych usytuowano również na pompowni wody powrotnej.

Na uwagę zasługuje szczególnie pasieka w Janczewie, gdzie znajduje się pszczela szkółka. Młode osobniki dochodzą tam do pełni sił produkcyjnych, zapylają lokalne rośliny, przynoszą nektar i powoli się rozwijają. Następnie przygotowywane są do zimowania, żeby w kolejnym sezonie mogły być wywiezione na plantacje - mówi Zenon Piniewski, opiekun części pasiek na terenach gorzowskiej elektrociepłowni.

Wbrew pozorom instalacja pasieki w miejskim środowisku sprzyja pszczołom, które doskonale radzą sobie w takich warunkach. Mimo zabudowań, tereny wokół elektrociepłowni obfitują w liczną roślinność, z których pracowite owady czerpią pożytek.

Bez pszczół nie ma życia

Bez pszczół świat, który znamy, zmieniłby się nie do poznania. Według szacunków aż osiemdziesiąt procent kwitnących i owocujących roślin istnieje dzięki pszczołom. Niestety, populacja tych pożytecznych owadów stale się zmniejsza. Spadek liczebności owadów zapylających już dziś powoduje straty w sektorze produkcyjnym i medycznym, ma także fatalne skutki dla środowiska. Szacuje się, że gdy wymrą pszczoły, ludzie wyginą zaledwie cztery lata po nich.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska