Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Głogowie odkopują historię

(zico)
Zenon Hendel prowadził badania archeologiczne m.in. na przebudowie ul. Wały Chrobrego, gdzie znalazł m.in. pozostałości przedwojennego ogrodu zoologicznego
Zenon Hendel prowadził badania archeologiczne m.in. na przebudowie ul. Wały Chrobrego, gdzie znalazł m.in. pozostałości przedwojennego ogrodu zoologicznego Dorota Nyk
- Miniony rok naszej pracy uważam za udany - skomentował archeolog z muzeum Zenon Hendel. - Mieliśmy trzy miejsca, w których prowadziliśmy badania na dość szeroką skalę, i to z dobrymi efektami.

A chodzi o tereny w Dobrzejowicach, Nosocicach oraz przy przebudowie ul. Wały Chrobrego i ul. Rudnowskiej. - Trzeba cieszyć się z tych prac, bo niestety kryzys spowodował zmniejszenie liczby inwestycji - dodał Z. Hendel. - A dla nas oznaczało to mniej zleceń na badania archeologiczne.

Na szczęście penetrowane miejsca okazały się bogate w znaleziska. Choć może nie na taką skalę, gdy wykopany został skarb złotych monet, ale też są ciekawe. - Każdy odkryty element poszerza naszą wiedzę historyczną o danym terenie - powiedział Z. Hendel.

Owocne okazały się wykopaliska w pobliżu Dobrzejowic. Tam archeolodzy natrafili na osadę sprzed kilku tysięcy lat, nawet z okresu neolitu. - Ten teren był wyśmienitym miejscem dla osadnictwa - zauważył archeolog. - Blisko Odry, a przede wszystkim ważne były tereny zalewowe, gdzie nie brakowało zwierzyny i ptactwa, nie mówiąc o rybach. Do tego dochodzą leżące w pobliżu urodzajne gleby, dlatego nie trzeba było ich szukać gdzieś dalej.

W ręce badaczy trafiło sporo ceramiki oraz przedmioty codziennego użytku, jak szydła, rozcieracze, fragmenty talerzy czy dużych waz. W muzealnym magazynie znalazła się także część kamiennego żarna. Tradycyjnie, w ręce archeologów wpadły zwierzęce kości. - Ciekawostką jest wykopany ponad półmetrowej długości róg, prawdopodobnie bawoli, czyli zwierzęcia, które nie naszym terenie raczej nie występowało - stwierdził Z. Hendel. - Róg ma średnicę 16 centymetrów i jest jeszcze fragment czaszki. Znalezisko przekażemy do dalszych badań, aby stwierdzić jakiego zwierzęcia dotyczy.

Znaleziska są cennym materiałem kolejnych historycznych opracowań. Zdaniem archeologów, odkryte przedmioty świadczą o tym, że dotychczasowe znane stanowiska archeologiczne są starsze niż do tej pory sądzono.

- Po niezbędnych oględzinach wszystkie znaleziska trafią do muzeum - poinformował. - Również i w tym roku będziemy mieli co robić. Ciekawa może być penetracja ulicy Piastowskiej. Ulica leży przy cieku wodnym, które było ważnym miejscem dla ówczesnego osadnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska