Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie stanęły kacze bufety. Serwują wodnym ptakom pełnowartościową karmę!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Zima to trudny czas dla dziko żyjących ptaków. Zalegający śnieg, niskie temperatury i silny wiatr uniemożliwiają im zdobycie pokarmu.
Zima to trudny czas dla dziko żyjących ptaków. Zalegający śnieg, niskie temperatury i silny wiatr uniemożliwiają im zdobycie pokarmu. Magdalena Marszałek
Proste rozwiązania są najlepsze - z takiego założenia wyszli urzędnicy, którzy zamontowali w Gorzowie specjalne "kacze bufety". Zbite z desek korytka stanęły między innymi przy brzegu Warty nieopodal Mostu Lubuskiego. Stołówka od razu przypadła do gustu ptasim głodomorom!

Zima to dla dziko żyjących ptaków bardzo trudny czas. Zalegający śnieg, niskie temperatury i silny wiatr często uniemożliwiają im zdobycie pokarmu. Bez wsparcia ludzi te mniej doświadczone, stare lub osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie. Jeśli chcemy im pomóc przetrwać powinniśmy je dokarmiać, ale z głową!

Ptaki były tak głodne, że rzucały się na jedzenie

Anna Łaniewska z Gorzowa niemal codziennie pojawia się nad Wartą, gdzie spaceruje ze swoim psem. Dba też o to, aby żyjące tam ptaki miały co jeść. Przynosi ziarna, kaszę, ryż, marchewkę i ziemniaki. Wszystko można liczyć w kilogramach!

Zimuje tu mnóstwo kaczek, ale nie tylko. Są też łyski, mewy i rybitwy. Gdy przyszedł mróz widziałam jak przymarzają do lodu i nie mogą znaleźć pożywienia pod śniegiem. Zdecydowałam się je dokarmiać. Dosłownie rzucały się na jedzenie nie patrząc na nic! - mówi gorzowianka

Gdy spadnie śnieg i chwyci mróz, wiele osób zaczyna troszczyć się o ptaki. Pomagać trzeba jednak z głową. W żadnym przypadku nie należy naszych skrzydlatych przyjaciół dokarmiać chlebem. To może się skończyć dla nich tragicznie.Czytaj także: Inwazja obcych małży w Odrze. To one przejmują kontrolę nad dnem rzeki

5 powodów, dla których nie należy karmić ptaków chlebem. Zam...

Miasto postawiło ptakom... drewniane stołówki

Jednak kupowanie karmy na tak dużą skalę powoli zaczęło przekraczać możliwości pani Anny. Dlatego o pomoc zwróciła się do gorzowskiego magistratu. Urzędnicy próśb wysłuchali i tak przy w kilku miejscach w mieście pojawiły się specjalne karmniki.

Miasto rozstawiło cztery takie karmniki - dwa z nich zlokalizowane są wzdłuż trasy nadwarciańskiej, natomiast dwa kolejne przy Kłodawce. Dokarmiamy kaczki ziarnami zbóż i kukurydzą w czasie, kiedy mają utrudniony dostęp do pożywienia. Karmniki zostaną zabrane z miejsc, w których zostały rozstawione, kiedy ptaki będą już w stanie łatwo i samodzielnie zdobyć pokarm - mówi Natalia Marcinkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM w Gorzowie.

Dokarmiajmy, ale z rozwagą!

Karmienie kaczek czy łabędzi chlebem w pobliskim parku lub nad rzeką to czynność, która z pozoru wydaje się niewinna. Wynika z tego jednak więcej szkody niż pożytku. Chleb to dla kaczek najgorszy z możliwych pokarmów, który bardzo im szkodzi. Zamiast niego można karmić ptaki drobno pokrojonymi warzywami lub ziarnami zbóż. Prawdziwym rarytasem są niełuskane pestki słonecznika, ugotowana i niesolona kaszą gryczana lub jęczmienną. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

  • pokarm kładźmy w tym samym miejscu, gdyż ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym są karmione
  • podczas łagodnych zim z brakiem śniegu ptaki powinny same poradzić sobie w zdobywaniu pokarmu
  • możemy posadzić w ogrodzi drzewa i krzewy owocowe, na których przez jesień i zimę utrzymają się owoce stanowiące pokarm dla ptaków - to między innymi bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg czy tarnina.

Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska